skip to Main Content
فرمول؛ قوانین جهانی موفقیت کتاب زرد یا بنفش؟

فرمول؛ قوانین جهانی موفقیت کتاب زرد یا بنفش؟

نویسنده: عباس سیدین

تعریف باراباشی از موفقیت 

کتاب فرمول قوانین جهانی موفقیت در اولین نگاه دارد حرف بیش از حد بزرگی می‌زند. من هم قبل از بررسی کتاب -و بعد خواندنش- با خودم فکر می‌کردم که این آقای آلبرت باراباشی احتمالاً نویسنده‌ی کتاب زرد موفقیت است. تقصیری هم نداشتم، او را نمی‌شناختم و از طرف دیگر هم آنقدر کتاب زرد درباره‌ی موفقیت نوشته شده که تا کسی بخواهد درباره‌ی موفق شدن حرفی بزند به زرد بودن متهم می‌شود. اما باراباشی اینطور نیست. او حرف دیگری زده و کار دیگری کرده.

موفقیت اصلاً یعنی چه؟

یکی از سوءتفاهم‌ها درباره‌ی مدل باراباشی اصلاً از تعریف موفقیت ناشی می‌شود. همان‌طور که در خلاصه کتاب فرمول در بی‌پلاس گفتیم، باراباشی موفقیت را دو جور معنی می‌کند: اول آن احساس درونی و فردی موفقیت. مثلاً من نزدیک به چهل ساله وقتی بتوانم یک مهارت جدید را یاد بگیرم، مثلاً نان بپزم، این برایم یک موفقیت است. احساس خوشحالی و موفقیت دارم. ممکن است کسی بابت کسب این مهارت جدید به من تبریک نگوید، یا مثلاً پایه‌ی حقوقم افزایش پیدا نکند، اما برای من این یک موفقیت است. مدل باراباشی می‌گوید که این موفقیت درونی و فردی به‌حق اسمش موفقیت است، هیچ‌کس هم نمی‌تواند بگوید آن حس موفقیت درونی ارزش ندارد یا اهمیت ندارد. اصلاً. اما این، آن چیزی نیست که من می‌گویم.

خلاصه کتاب فرمول؛ قوانین جهانی موفقیت را بشنوید

نوع دیگری از موفقیت

مدل باراباشی که به دنبال فرمول قوانین جهانی موفقیت است، موفقیت را به عنوان پدیده‌ای جمعی تعریف می‌کند. کتاب فرمول می‌گوید که علاوه بر آن تعریف شخصی و درونی، یک تعریف دیگر هم برای موفقیت داریم. موفقیت پاسخ و نتیجه‌ی کارهای شما در دنیای بیرون و در ارتباط با دیگران است. اگر آدم‌های دیگر برای کار شما ارزش قایل شوند -این ارزش در هر زمینه‌ی فعالیت به نوعی سنجیده می‌شود- این را موفقیت می‌نامیم. این همان چیزی است که می‌توان اندازه‌گیری کرد و قوانینش را پیدا کرد.

دانستن این تفکیک، و درک درست معنای آن باعث می‌شود بخش مهمی از انتقادها به کتاب فرمول را درست درک کنیم. برای همین هم پیشنهاد من مطالعه‌ی کامل کتاب است. 

لینک‌های خرید کتاب فرمول در صفحه از کجا بخریم

فرمول؛ قوانین جهانی موفقیت کتاب زرد یا بنفش؟

با نگاه جدی‌تر به کتاب فرمول و آشنا شدن با مدل باراباشی برای موفقیت می‌بینیم که این کتاب نه تنها زرد نیست، بلکه خیلی هم بنفش است! هدف آقای باراباشی این نبوده که چند راهکار یا میان‌بر برای موفق شدن ارائه کند؛‌ بلکه او بر اساس تحقیقات مفصل به دنبال این است که بداند در شبکه‌ی روابط انسانی چه می‌گذرد. 

 

قدری فلفل و نمک بیشتر

در کنار اطلاعات مفصلی که باراباشی از روند و نتیجه‌ی تحقیقاتش می‌دهد، او مساله را با ذکر روایت‌ها و داستان‌هایی برایمان نزدیک‌تر و روشن‌تر می‌کند. مثلاً در کتاب به‌صورت مفصل به ماجرای انتخاب دانشگاه پسرش می‌پردازد. با خواندن این ماجراها خیلی بهتر می‌توانیم ببینیم که این قوانین جهانی موفقیت که یک دانشمندی با کمک گروه تحقیقاتیش و کلی آمار و تحلیل کامپیوتری به دست آورده یک چیز انتزاعی نیست، بلکه کاملاً به زندگی روزمره‌ی ما مربوط است.

 

شاید این‌ها را هم دوست داشته باشید
موفقیت به چه چیزی بستگی ندارد؟

نویسنده: بهجت بندری کتاب فرمول چی میگه؟ اگر موفقیت برای شما مهمه و می‌خواین بدونین چرا بعضی‌ها موفق می‌شن یا بیشتر بخوانید

فرمول موفقیت چیه؟

نویسنده: عباس ک. ریزی قبل از اینکه بپرسیم فرمول موفقیت چیه باید به یه سؤال دیگه جواب بدیم. اصلا موفقیت بیشتر بخوانید

بیا درباره زندگی حرف بزنیم

در اپیزود نوزدهم پادکست بی‌پلاس درباره‌ی کتاب میرایی (Being Mortal) صحبت کردیم. برای همین نامه‌ی سوم از سری خبرنامه پادکست بیشتر بخوانید

یک نظر
  1. من به پیشنهاد بی‌پلاس کتاب فرمول رو خوندم و ایده‌های تازه‌ای از باراباشی یادگرفتم.

    قبلا هم کتاب کار عمیق، چرا ملت‌ها شکست می‌خورند، واقعیت و … رو به توصیه‌ی بی‌پلاس خوندم.

    الان مشغول خلاصه‌نویسی کتاب فرمول هستم و بزودی در کانال تلگرام «خلاصه کتاب» قرار می‌دم.

    بدون بی‌پلاس، جامعه‌ی کتابخوان‌ها در ایران یه چیزی کم دارند. از تیم بی‌پلاس خیلی سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×Close search
Search