skip to Main Content
مجمع الجزایر گولاگ

مجمع الجزایر گولاگ

مجمع‌الجزایر گولاگ (The Gulag Archipelago)نویسنده: Aleksandr Solzhenitsyn | متن: عباس سیدین | روایت: علی بندری | تدوین: امید صدیق‌فرکتاب‌های bplus را از اینجا بخرید.پشتیبان بی‌پلاس شوید.موزیک‌ها: حسین نجفی | قطعاتی از موسیقی دوران کمونیسم در شورویاسپانسر‌: ابر آروانبی‌پلاس در اینستاگرامثبت‌نام در اپلیکیشن خلاصه‌ی کتاب بلینکیست
توضیحات اپیزود باز کردن

مجمع‌الجزایر گولاگ (The Gulag Archipelago)
درجنایت‌های جهانی، مسئولیت اجتمای هر فرد چیه؟ چطور خطی که خوب رو از بد جدا می‌کنه از میان قلب تک‌تک انسان‌ها می‌گذره؟

نویسنده: Aleksandr Solzhenitsyn | متن: عباس سیدین | روایت: علی بندری | تدوین: امید صدیق‌فر

کتاب‌های bplus را از اینجا بخرید.

پشتیبان بی‌پلاس شوید.

موزیک‌ها: حسین نجفی | قطعاتی از موسیقی دوران کمونیسم در شوروی

اسپانسر‌: ابر آروان

خلاصه کتاب مجمع ‌الجزایر گولاگ (The Gulag Archipelago)

محدودیت‌ منابع و جنگ‌های اقتصادی به تنهایی نمی‌توانند جنایت‌هایی را که در جنگ‌ها اتفاق می‌افتد توجیه کنند. این حرف را الکسنادر سولژنیتسین در کتاب مجمع ‌الجزایز گولاگ می‌زند. بیشتر از محدودیت‌ها، این از بین رفتن مکانیزم‌های اخلاقی در یک جامعه است که باعث می‌شود شاهد بروز فجایعی انسانی باشیم. در چنین شرایطی افراد یک جامعه تلاش می‌کنند نشان دهند که جنایت‌ها را نمی‌بینند و یا حتی فعالانه در اجرای آن‌ها مشارکت می‌کنند. در چنین شرایطی با فجایعی مانند اردوگاه کار اجباری مواجه می‌شویم. کتاب مجمع‌ الجزایر گولاگ با چنین نگاه و دغدغه‌هایی سراغ اردوگاه‌های کار اجباری می‌رود. در اپیزود ۱۸ پادکست بی‌پلاس خلاصه کتاب مجمع‌ الجزایر گولاگ را گفتیم و با دغدغه‌های سولژنیتسین بعد از حضور در اردوگاه‌ کار اجباری آشنا شدیم. 

چرا کتاب مجمع ‌الجزایر گولاگ را پیشنهاد می‌کنیم؟

کتاب مجمع‌ الجزایر گولاگ هم به لحاظ متن ادبی و هم محتوای تاریخی و سیاسی، کتاب بسیار ارزشمندی است. خواندن گولاگ به ما دید مناسبی می‌دهد برای آنکه بدانیم چطور می‌توانیم در هر شرایطی کاری بکنیم که هم به خودمان و هم دیگران کمک کرده باشیم و مفید باشیم. سولژنیتسین در کتاب مجمع‌ الجزایر گولاگ خاطراتش از ۸ سال حبس در اردوگاه کار اجباری و سازوکار سرکوب سازمان‌یافته در نظام کمونیستی شوروی را توضیح می‌دهد. 

نویسنده کتاب مجمع ‌الجزایر گولاگ کیست؟

الکساندر سولژنیتسین برنده‌ی نوبل ادبیات در ۱۹۷۰ از نویسندگان بزرگ روس است که از نظر توانایی ادبی در کنار تولستوی و داستایوفسکی قرار می‌گیرد.
نویسنده کتاب مجمع‌ الجزایر گولاگ در طول جنگ جهانی دوم به ارتش اتحاد شوروی پیوست، اما کمی بعد در نامه‌ای خصوصی از ژوزف استالین انتقاد کرد. این انتقاد باعث شد سولژنیتسین به هشت سال کار در اردوگاه کار اجباری محکوم شود و بعد از آن هم تبعید شد.

خرید کتاب مجمع ‌الجزایر گولاگ

کتاب مجمع ‌الجزایر گولاگ را سال ۱۳۶۶ عبدالله توکل به فارسی برگرداند و انتشارات س‍روش منتشر کرد، اما در حال حاضر نسخه‌ چاپ شده‌ی کتاب راحت پیدا نمی‌شود. در اپیزود ۱۸ پادکست بی‌پلاس هنگام معرفی خلاصه کتاب مجمع الجزایر گولاگ به دو کتاب دیگر هم اشاره کردیم. کتاب در ماگادان کسی پیر نمی‌شود و کتاب خانه دایی یوسف. هر دوی این کتاب‌ها خاطراتی از اردوگاه‌های کار اجباری هستند. اگر علاقه‌ پیدا کردین پیشنهاد می‌کنیم کتاب خانه دایی یوسف و کتاب در ماگادان کسی پیر نمی‌شود را هم بخوانید.

چرا مخالف من احمق نیست
چرا مخالف من، احمق نیست؟

آخرین بار که درباره‌ی شخصی گفتید «هیچ چیز حالی‌اش نیست»، یا «اصلا معلوم نیست این طرف چی می‌گه»، یا «چطور بیشتر بخوانید

چطور کال نیوپورت کار عمیق را نوشت؟
چطور کال نیوپورت کار عمیق را نوشت؟

در نامه‌ی هشتم  از سری خبرنامه‌های پادکست بی‌پلاس از کال نیوپورت و کار عمیق حرف زدیم. در این مطلب از بیشتر بخوانید

چرا کتاب توسعه فردی می‌خوانم
چرا کتاب توسعه‌ فردی می‌خوانم و کتاب موفقیت نمی‌خوانم؟

یک پرسش ساده گاهی دوستانم از من می‌پرسند که چرا کتاب‌های توسعه‌ فردی می‌خوانی؟ چرا وقتت را برای کتاب‌های زرد بیشتر بخوانید

35 نظر
 1. سلام
  من شنونده پادکست های شما هستم و این شماره بی پلاس شما فوق العاده بود. بیشتر بخاطر اینکه علاقه اصلی من ادبیات است و شما در این شماره سراغ نوعی از ادبیات رفتید که از واقعیت محض سرچشمه می گیرد. مجمع الجزایر گولاک.
  اما می خواستم در مورد ترجمه کتاب مجمع الجزایر گولاک چند نکته را بگویم.
  سال ۱۳۶۷ این کتاب با ترجمه عبدلله توکل توسط نشر سروش منتشر شد. نشر سروش آن زمان مدیریت روشنفکری داشت که چند کتاب واقعن ارزشمند از جمله همین کتاب یا کتاب پیکار با سرنوشت یا مجموع نمایش شکسپیر با ترجمه پازارگاردی را چاپ کرده بود که طبق معمولِ عاقبت مدیریت های دولتی در کشور ما, بعد از برکناری آن مدیر روشنفکر, سرنوشت این کتاب ها هر یک به نوعی اسفبار شد.
  عبدالله توکل مترجم مسلط و با سوادی بود که از زمان شاه ترجمه می کرد و یکی از بهترین ترجمه های ایشان به جز این کتاب, کتاب سرخ و سیاه استاندال است. ( کتابی که بعدها توسط مهدی سحابی هم ترجمه شد که او هم مترجم یکتایی است.)
  از این جهت این مطلب را گفتم که یادآوری کنم شاید واقعن نیازی نباشد آنطور که در پادکستتان اشاره کردید کسی تن به ترجمه مجدد این کتاب بدهد و تجدید چاپ آن کفایت می کند. اما حجم هشتصد صفحه ای کتاب در شرایطی که الان ناشران به خاطر وضعیت کاغذ تن به نشر کتاب های قطور نمی دهند باعث می شود که احتمالن حالا حالاها کسی به فکر تجدید چاپ این کتاب نیافتد.
  در ضمن من با اینکه طرفدار پروپا قرص هر دو کانال رادیویی شما هستم اما همیشه فکر می کردم شما جزو افرادی هستید که شان ادبیات تخیلی را نازلتر از آن می دانید که وقتتان را برای آن تلف کنید. اما بد نیست بدانید که تقریبن تمام نویسنده های معروف جهان, در کنار اثار تخیلی, کتاب هایی بر مبنای واقعیت هم دارند که ارزش بی مانندی دارند. به خاطر اینکه توسط فردی نوشته شده که از هنر ادبیات برای بیان واقعیت استفاده کرده است. مثلن
  سوتلانا الکسیویچ برنده نوبل ۲۰۱۵ از بلاروس به خاطر گزارشهایی که بعد از فروپاشی شوروی منتشر کرده است مشهور است. معروفترین کتابهای ایشان صداهایی از چرنوبیل( تاریخ شفاهی) و صداهای شوروی از جنگ افغانستان است.
  کتاب مرگ کسب و کار من است اثر روبر مرل ترجمه احمد شاملو درباره اثرات جنگ اتمی (بمب اتم.)
  کتاب استامبول اثر اورحان پاموک که کتابی یکتا در معرفی این شهر قدیمی است.
  گابریل گارسیا مارکز و کتاب گزارش یک ادم ربایی که البته اصلن کار قوی ای نیست. (شاید با سلیقه من جور نبود. اما در کشور ما این کتاب شهرت زیادی دارد)
  و…
  در ضمن اگر کسی مایل به مطالعه این کتاب بود به راحتی میتواند با یک جستجو در اینترنت نسخه پی دی اف آنرا دانلود کند.
  زنده و پابرجا باشید.

  1. ممنون از مطلبتان فقط این گونه نوشتن خواندن را دشوار می‌کند و مایه هرج و مرج می‌شود. (واقعاً، مثلاً)…

 2. سلام
  بهتون توصیه میکنم هیچ وقت کتاب های این شکلی رو خیلی جدی نگیرید.
  برای ایران هم از این چرت و پرت ها زیاد مینویسن.
  کتاب بدون دخترم هرگز رو بخونید.

  1. من تو لهستان زندگی می کنم و چندین خانواده رو دیدم که فامیلی تو همین کمپ های گولاگ داشتند و چرا راه دور بریم همه این لهستانی هایی که از سیبری اومدند ایران همه از همین کمپ ها اومده بودند. منم بهتون توصیه می کنم یکم اطلاعاتتون رو بالا تر ببرید و به جای کتابهایی مثل “بدون دخترم هرگز” سعی کنید کتابهای بهتری بخونید.

 3. سلام –
  اول : خسته نباشید و خدا قوت و … خلاصه دم همتون گرم
  دوم : برام جالب بود که کتاب دیگری هم هست به اسم ” انسان در جست و جوی معنا ” از اقا ویکتور فرانکل که اتفاقا اون گزارش از اردوگاه های کار اجباری نازی هاست!
  هر داره توش ی مدل اتفاقات می افته ! خیلی جالب بود – از این جهت که اقا فرانکل پزشک بودن و ایشون هم با این چالش دست به گریبان بودن که اتفاقات اردوگاه رو طوری به خاطر بسپارن تا بیرون بتونن روایت.

  به قول خودتون اقای بندری ، کتاب ، کتاب ارزشمند و فاخری هست واقعا ، این کتاب انسان در جست و جوی معنا 🙂
  خیلی خیلی خدا قوت

 4. سلام ممنون ازتون واقعا برام جالب شد بخونم، همش کتاب ۱۹۸۴ اورول در نظرم میومد و رفتم از کتابخونه ملی امانت گرفتم
  خواستم بگم اگر کسی مثل من مشتاق شده از اونجا میتونه امانت بگیره و البته نسخته PDF هم در سایت ها هست.

 5. استاد جان چه یهو ۲ تا اپیزود دادی ما خبر نشدیم. در چنل بی یه تبلغی بزار بی زحمت.
  اپیزود جالبی بود. خیلی وقتا به صورت ناخوداگاه حس میکنیم که دنیا از اول همین شکلی هست که الان درش داریم زندگی میکنیم. جز به جز دنیای فعلی نتیجه بک پشتوانه تاریخی با فرازها و فرودهای بسیار است. مثل خوردن یه قوطی پپسی. خیلی راحت میخریم و میخوریم و نمیدانیم چه گذشته تا الان یه قوطی پپسی را به راحتی به دست میاوریم. گاهی اوقات اپیزودهای اینطوری لازمه تا لذت زندگی رو بیشتر حس کنیم. هر وقت تعمتی رو از دست میدیم تازه میفهمیم که داشتیمش و الان نداریم.

 6. سلام
  من طرفدار پروپاقرص پادکست شما هستم و همه زحماتتون تشکر می کنم.
  این اپیزود رو که گوش دادم خیلی مشتاق شدم تا کتاب اصلی رو پیدا کنم. به یه کتاب برخوردم از همین نویسنده به نام “بخش سرطان” که فکر می کنم اگر دقیقا همین کتاب نباشه- چون هنوز نخوندمش- ، مطالبی که عنوان می کنه بسیار نزدیکه به این کتاب.
  متن معرفی این کتاب رو در این لینک میتونید بخونید. امیدوارم برای علاقمندان مفید باشه:

  https://taaghche.ir/book/15573

 7. خیلی تلخه که میبینی تا حالا صدها کتاب به زبان فارسی از خاطرات زندانیان اردوگاه های کار نازی ها منتشر شده و هزاران فیلم از جنایت های اونا ساخته شده اما در مورد گولاگ ها واقعا مطلب کمه و من خودم برای اولین بار در موردش شنیدم.
  مرسی از پادکست خوبتون

 8. درود بر دوستان

  توجه داشته باشید که این کتاب در سه جلد و حدود ۲۱۰۰ صفحه است که فقط جلد یک آن در ایران ترجمه شده و بسیار نایاب است ، اما نسخه pdf آن به راحتی پیدا می شود.

  نسخه انگلیسی سه جلد کامل آن هم در سایت archive.com
  موجود است.

 9. با سلام
  و سپاس
  از آقای علی بندری و گروه خوبشون که مطالب جالب و مفیدی رو به اطلاع هم وطنان عزیز می رسانند . 🌹
  همیشه شاد و پاینده باشید

 10. سلام
  از کتاب یک روز از زندگی ایوان دنیسوسچ یه فیلم هم ساخته شده، اگر اشتباه نکنم وقتی دبستان میرفتم، برنامه هنر هفتم که شنبه ها پخش میشد، نشون داد
  همش‌ منتظر بودم به فیلمه اشاره کنید بعد به خودم گفتم، احتمالا فیلم رو ندیدین
  به هر حال سن و سالی از من گذشته و نمایش این فیلم احتمالا به اواخر دهه شصت یا اوایل هفتاد برمیگرده
  بن هر حال این آدرس ویکیپدیای انگلیسیش هست:
  https://en.m.wikipedia.org/wiki/One_Day_in_the_Life_of_Ivan_Denisovich_(film)

  1. خیلی خوب بود وتشکر از شما که با بیان گرم وخوب تان شنونده را جذب میکنید.لذت بردم ممنون

 11. سلام
  تشکر میکنم از گروه بی پلاست
  سالها پیش یه فیلم دیدم در این مورد به نام فراراز
  گولاگ که خیلی تاثیر گذار بود وبا شندن این اپیزود دوباره اون فیلم برام تدایی شد

 12. سلام
  در میانه های این اپیزود چند جا از موسیقی روسی استفاده شده، به نظر میرسه همش هم کار یه خواننده هست. میدونید اسم خواننده یا اسم آهنگها و یا حداقل سبک موسیقیش چی هست؟
  آهنگش فوق العاده جذابه

 13. بخش سرطان تجربه همین نویسنده بزرگ هست که چطور پس از پایان تبعید دچار بیماری سرطان شد ولی به نحوی معجزه آسا دوباره سلامتی خود را به دست می آورد.

 14. تبریک به شما گروه محترم بی پلاس بابت انتخاب این کتاب.
  مجمع الجزایر گولاک موجب شد که تشت نظام کمونیستی از عرش به فرش بیاید و شامل عبارتهای خردمندانه ای است از این نویسنده حکیم که الحق روح تولستوی بود.
  سولژنیستین روح بلندش افتخار روسیه می باشد.

 15. سربازهای مرزبانی ایران دقیقا همچین شرایطی دارن.با گوش کردن به این اپیزود اون دوران برام یادآوری شد.من یادمه انقدر خار کندم که دستم زخم شد الان بعد ۴ سال هنوز رد زخم دستم هست.بعد سربازی تا ۶ ماه قرص میخوردم.
  سرباز هنگ مرزی تایباد…

 16. داستانی وحشتناک، عجیب اما آشنا بود. پدربزرگم از معدود کسانی بود که توانسته بود از گولاک فرار کند و به ایران بیاید. شخصیتی بی‌نظیر بود و سرنوشتی واقعا منحصر بفرد داشت، چنان که پس‌لرزه‌هایش را حتی ما هم به چشم دیدیم. از جمله دخترش که در سنین کهولت، با وجود اابتلا به سرطان و منع اکید پزشک معالج، فقط برای دیدن مزار پدرش به ایران آمد و مهلت نیافت تا زنده به وطن برگردد.
  ممنون و خسته نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×Close search
Search