skip to Main Content
آدم‌های معمولی

آدم‌های معمولی

توضیحات اپیزود باز کردن

آدم‌های معمولی (Ordinary Men)

چطور آدم‌های معمولی تبدیل می‌شن به کسانی که فعالانه در جنایت‌های شنیع شرکت می‌کنند؟

   نویسنده:  کریستوفر براونینگ

      متن: عباس سیدین | روایت: علی بندری |  تدوین: امید صدیق‌فر

     موسیقی : پیمان عرب‌زاده | گیتار: فیروز ویسانلو | ویولن: بابک شهرکی | ابوا: سروش انتظامی

 کتاب‌های بی‌پلاس را از اینجا  بخرید.

پشتیبانی از بی‌پلاس

با تشکر از اسپانسرهای این اپیزود: 

سامانیوم | وب‌سایت | اینستاگرام

کشمون| خرید از وب‌سایت با کد تخفیف BPlus| اینستاگرام 

خلاصه کتاب آدم‌های معمولی (Ordinary Men)

کتاب آدم‌های معمولی با یک نگاه کتاب تاریخی حساب میشه اما در نگاهی دیگه داستانه. داستان واقعی گردان پلیس ۱۰۱ آلمانه. سال ۱۹۴۲ این گردان هم مسئول تیراندازی گسترده به یهودیان شد و هم مسئول جمع‌کردن یهودیان برای اعزام به اردوگاه‌های کار اجباری در لهستان. کریستفر براونینگ نویسنده کتاب آدم‌های معمولی نشون می‌ده که بیشتر مردان گردان RPB 101، نازی‌های متعصب نبودند. افراد طبقه متوسطی بودند که آمیزه‌ای از انگیزه‌ها باعث شده مرتکب این قساوت‌ها بشن. انگیزه‌هایی که در شرایط معمولی یک جامعه تائید شده هستن. مثلا انطباق‌ پذیری یا حرف شنوی از مافوق. همین ویژگی‌ها آدم‌های معمولی رو به چیزی تبدیل می‌کنه که از خشن‌ترین جنایت‌ها لذت می‌برن.

چرا کتاب “آدم‌های معمولی” را پیشنهاد می‌کنیم؟

خیلی وقت‌ها در کتاب تاریخی به فجایع انسانی که نگاه می‌کنیم، فکر می‌کنیم ما اگر بودیم رفتار متفاوتی ازمون سر می‌زد در این شرایط. تصور می‌کنیم این فجایع نتیجه‌ی مدیریت و عملکرد کسانیه که ذاتشون با ما فرق داره و آدم‌هایی که همراه میشن با این سیستم‌ها چاره‌ای جز فرمان‌بری نداشتن. اما کتاب آدم‌های معمولی بهمون نشون می‌ده که چقدر فکرمون اشتباهه. هم مدیریت این فجایع دست آدم‌های معمولی بوده و هم، حداقل بعضی وقت‌ها، اونایی که همراهی کردن انتخاب کرذن که در اعمال این خشونت مشارکت کنن. سؤالی که باید باهاش روبه‌رو بشیم اینه که اگر آدم‌های معمولی می‌تونند به قاتلانی خشن تبدیل بشن، ما از کجا مطمئنیم اگر در شرایطش قرار بگیریم از آدم‌های خوب قصه خواهیم بود؟ شاید بهتر باشه گاهی با این نگاه بریم سراغ کتاب تاریخی.

نویسنده‌ کتاب “آدم‌های معمولی” کیست؟

کریستفر براونینگ در امریکا متولد شد و تا مقطع دکترا در رشته‌ی تاریخ تحصیل کرد. براونینگ پایان‌نامه دکتراش رو با موضوع «راه حل نهایی و وزارت امور خارجه آلمان» نوشت، و بعدها از این پایان‌نامه، کتابی هم منتشر کرد.
کریستفر براونینگ پس از تحصیل در دانشگاه کارولینای شمالی استاد تاریخ شد و الان به عنوان متخصص هولوکاست شناخته می‌شه. براونینگ هم کتاب‌هایی در  زمینه هولوکاست نوشته و هم در چندین دادگاه مرتبط با هولوکاست، مثل دادگاه دوم ارنست زندل (۱۹۸۸) Ernst Zündel، به عنوان شاهد متخصص حضور داشت.

مجمع الجزایر گولاگ

خلاصه کتاب مجمع ‌الجزایر گولاگ (The Gulag Archipelago) محدودیت‌ منابع و جنگ‌های اقتصادی به تنهایی نمی‌توانند جنایت‌هایی را که در بیشتر بخوانید

خلاصه کتاب خانه دایی یوسف
تاریخ در همین نزدیکی‌ها است

نویسنده:عباس سیدین در اپیزودهای مجمع‌الجزایر گولاگ و مقبره‌ی لنین درباره‌ی بخشی از تاریخ قرن بیستم در کشور شوروی صحبت کردیم. بیشتر بخوانید

کتاب در ماگادان کسی پیر نمی شود
سلام قارداش آواره!

نگاهی به کتاب در ماگادان کسی پیر نمی‌شود ماجرای حکومت کمونیستی شوروی یکی از موضوعاتی است که ما خیلی درباره‌ی بیشتر بخوانید

19 نظر
 1. اپیزود هدفدار و شنیدنی بود. ارزش صبرکردن دوهفته و یک روز رو داشت. اگرچه برای من جزئیات تاریخی جذابیتی نداشته، اما حرف این اپیزود جالب بود. مخصوصا شباهتش با آزمایش استنفورد. الان آزمایشهای زیادی بدنبال الگو گرفتن از آزمایش استفورد داره انجام میشه (البته اخلاقی تر) و نتایج جزئی تر و ابعاد بیشتری در باب اینکه نقش personality بر situation ارجح ه مطرح شده. واسه همین بد نبود تایم بیشتری روی نتیجه گیری اپیزود صرف می شد (میشد چند دقیقه ای مقدمه رو کوتاهتر کرد). اما در کل عالی بود. خسته نباشید.

  1. بسیار جالب وخوب بود.ومیشد ازش نتیجه گرفت که چطور یک انسان معمولی میتواند قاتل باشد.من اپیزود های شما را هروقت گوش میدهم برای اعضای خانواده میفرستم ومعمولا شبها در موردش نقد وبررسی انجام میدهیم.ممنون از شما ودوستان شما

 2. ممنون از تیم درجه یک بی پلاس
  این کتاب از دو آزمایش میلگرام و زندان استنفورد استفاده کرده در مورده این دو ازمایش ایراد زیاد وجود داره
  مثلا پادکست rationally speaking اپیزودی درمورد زندان استفورد داره پیشنهاد میدم حتما گوش بدین فیلیپ زیمباردو دروغ گفته و انچه به عنوان رفتار زندانبانها گزارش شده در واقع سناریو از قبل نوشته شده بود این آزمایش تقریبا اعتبار علمی نداره
  Rationally speaking خود شما معرفی کردین

  1. پیشنهاد میکنم همراهان پادکست، مستند فیلمهای واقعی این آزمایش و همینطور فیلمی که از این آزمایش ساخته شده رو ببینند. زیمباردو، سناریو رو برای زندانبانها نوشته اما رفتار زندانبانها فراتر از سناریو بروز پیدا میکنه کما اینکه مصاحبه زندانبانها و زندانیان بعد از اتمام آزمایش هم دیدنی هست که زندانبانها به این موضوع اعتراف میکنند. در واقع اگرچه آزمایش کاملا غیراخلاقی انجام شده و اصول پژوهش رو رعایت نکرده اما کاملا مبنای علمی داره و نتیجه این آزمایش بارها در آزمایشات دیگر بصورت اخلاقی تکرار شده و این نتیجه تایید شده.

 3. درودبرشما:
  انشاالله تندرست و شاد باشید
  بسیار نکات جالب و تامل برانگیز را،یادآور شدید… باید همگی کمی به خودمان بیاییم که در همه چیز،نباید شریک و همگام باشیم…
  قدردان وسپاسگزارِ شمابزر گواران،هستم…

 4. سلام خسته نباشید مرسی از این همه زحمتتون اپیزود شدیدا جالبی بود خیلی لذت بردیم
  این کتاب به فارسی ترجمه نشده؟

 5. خیلی عالی بود ، واقعا منو به فکر وا داشت.
  مخصوصا از دقیقه ۴۶ تا ۴۹ شاهکار بود . جا داره بار ها و بارها شنیده بشه و البته گفته بشه ،چون میتونه رو جامعه تاثیرات خیلی عمیق بزاره.
  ممنون هم از تیم خوب بی پلاس و هم نویسنده خوش فکر.

 6. قصدم اصلن دفاع نیست، به هیچ عنوان.
  به شدت هم معتقدم هیچ چیزی در هیچ شرایطی نباید باعث بشه کسی دست به “جنایت” بزنه اما وقتی این اپیزود رو میشنیدم خیلی چیزها به ذهنم هجوم آورد؛
  جناب بندری چندین بار تاکید کردن که
  ۱.ترکِ این کار چِرک به هیچ عنوان براشون عواقب نداشته.
  ۲. بودند کسانی که حاضر به انجام این کار نشدند و…

  مثالهای زیادِ به روزی براش میشه زد که در کارهای نظامی اصولن چیزی به عنوان اختیار و نداشتن عواقب وجود نداره.
  هستند کسانی که بهشون میگن فلان برگه رو امضا کن یا فلان کارو بکن اگر نکنی خانواده ات…شغلت…تحصیلت…
  با این تهدید هستند کسانی که کسانی رو دارند که بزرگتر از کسان اول هستند و تهدید منتفی میشه اما هستند کسانی که اون برگه رو امضا میکنند یا اون کاری رو که ازشون میخوان انجام میدن چون به هزار دلیل که راجع بهش تهدید شدند مجبورند.
  «اجبار» کلمه دردناکیه.
  اون تهدید هیچ جا ثبت نمیشه اما نام اون کسانی که برگه رو امضا نکردند یا اون کار رو انجام ندادند خیلی وقتها در آینده به عنوان مقاومین ذکر میشه نه «خودی ها»!!!
  ضمن اینکه خیلی چیزها در تاریخ ثبت میشه که واقعیت نداره و خیلی چیزها که واقعیت داره ثبت نمیش،
  “به چشممون دیدیم و میبینیم، مگر غیر از اینه؟ “
  تعمیمش بدید به داستانی که شنیدیم و فراموش نکنیم داریم از «نازی ها» میشنویم. گروهی که ما وقتی راجع به جنایاتشون میشنویم بعد از اینهمه که گذشته بهت زده میشیم از این حجم وحشیگری!
  گردان پلیس ۱۰۱ آلمان در اون دوران زندگی میکردند. به چشم دیدند، باهاش زندگی میکردند. بعید میدونم نیازی به تهدید بوده باشه حتی!

 7. سلام. خدا قوت
  من به شدت عادت کردم به پادکست گوش کردن مخصوصا پادکست های شما.
  من از طریق یکی از دوستانم با شما آشنا شدم و سعی کردم به دوستان دیگرم هم معرفی کنم.

  در مورد این اپیزود واقعا برام جالب بود. انقدری که من و به شدت به فکر فرو برد. امیدوارم همه آدم ها به این توجه داشته باشن که می تونن تغییر کنن. این کتاب به ما یاد داد که می شه بد بود ولی می شه اینجوری هم بهش نگاه کرد که همونقدر که می شه سریع عوض شد و بد شد، می شه همیشه حواسمون باشه که می شه سعی کرد همیشه خوب بود.

  بازم ممنون از پادکستی که تهیه می کنین.
  موفق باشین

 8. کاملا بجا بود اگر درباره آیشمن و مفهوم ابتذال شر و کتاب آیشمن در اورشلیم خانم هانا آرنت هم حرف بزنید، چون بسیاری از انچه بیان شد، بازگویی حرفهای ارنت درباره آیشمن بود.
  ممنون بابت کار با کیفیتتون

 9. بسیار جذاب و هماهنگ با تاملات این روزهام درباره ذات انسان و عملکردهای زندگی اجتماعی بود. متاسفانه جنبه‌های تاریک وجودمون کم نیستند. بهر حال با سطح دانش معاصر از خودمون اولین پیشنهادم به نوع بشر اینه که نگاهی به کارنامه‌اش روی کره زمین بندازه و خودش را از کشیدن بار عنوان بی‌ربط اشرف مخلوقات معاف کنه تا بتونه بیطرفانه به قضاوت خودش بنشینه و راه‌حل ارائه بده.
  از تلاش گروه خوبتون در این راستا بسیار سپاسگزارم.

 10. این اپیزود بی نظیر بود مثل همیشه و من به همه معرفیش کردم خسته نباشین واقعا. فقط خود کتاب رو از کجا میشه پیدا کرد؟

 11. من تا به حال از پادکست‌های چنل‌بی‌تون پادکست گوش داده بودم و این اپیزود اولین تجربه‌ی من از بی‌پلاس بود.
  حقیقتاً لذت بردم.
  کارتون درسته.۳>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×Close search
Search