استثنائی‌ها؛ داستان موفقیت

اپیزود شماره ۱

استثنایی‌ها؛ داستان موفقیت

لینک‌ها

کتاب استثنایی‌ها

صفحه‌ی کتاب در آمازون / صفحه‌ی کتاب در گودریدز   

لینک خرید کتاب : نسخه الکترونیک / نسخه صوتی/ نسخه کاغذی

پادکست بی‌پلاس در ایتیونز / ساوند کلاد / ناملیک

آدرس فید پادکست بی‌پلاس برای وارد کردن در اپلیکیشن‌های پادکست‌خوان : http://bplus.libsyn.com/rss

اسپانسر‌ها

سوپرمارکت انلان روکولند : https://www.rocoland.com/

ثبت‌نام در اپلیکیشن خلاصه‌ی کتاب بلینکیست

پشتیبانی از پادکست بی‌پلاس

این کتاب به نام کامل Outliers; the story of success درباره‌ی آدمهای موفق است. آدمهایی اینقدر موفق که با بقیه فاصله می‌گیرند و بهشان می‌گوییم استثنایی مثلاً. کتاب عوامل مهم در موفقیت رو از خلال تعریف کردن سرگذشت چند آدم موفق بررسی می‌کند و یکی از مهم‌ترین نتیجه‌هایی که می‌گیرد این است که نقش عوامل تصادفی در موفقیت این آدمها معمولاً دست کم گرفته‌می‌شود.

چرا پیشنهادش می‌کنیم؟

نویسنده چند حرف مهم و جالب در این کتاب زده که از آن دسته حرفهایی هستند که در ذهن می‌مانند. قانون ده هزار ساعت یا این نتیجه‌گیری که ماه تولد اثر زیادی در موفق شدن یا نشدن یه بازیکن هاکی دارد یا نشان دادن اینکه موفقیت کسانی مثل استیو جابز و بیل‌ گیتس چقدر به سال تولدشان وابسته بوده است از آن دسته حرفهای نویسنده هستند که اگر مثل من قبل از خواند کتاب بهشان فکر نکرده‌باشید ذهنتان را درگیر می‌کنند و اگر بپذیریدشان احتمالاً تا مدت زیادی رهایتان نخواهند کرد.
مغز حرف این است که وقتی آدمهای استثنائی‌ را می‌بینیم و مبهوت دستاوردها و موفقیت‌هایشان می‌شویم یکی از چیزهای دیگری که غالباً دست کم می‌گیریم تأثیر شانس و اقبال است.
کتاب مثل بقیه‌ی کارهای گلدول پر از حکایت‌ها و داستان‌های جذاب است که هم کمک می‌کنند نویسنده حرفش را واضح‌تر صورت‌بندی و تعریف کند و هم کاری می‌کنند که ادعا و فرضیه‌ی نویسنده‌ و استدلال‌هایش بهتر در ذهن خواننده بمانند.

نویسنده کیست؟

گلدول نویسنده‌ی پر سر و صدایی است. تعداد کتابهایی که نوشته زیاد نیست اما همه‌ی کتابهایش پرفروش بوده‌اند. نظریه‌هایی که در این کتابها مطرح کرده جالب و به قول خودش معمولاً بر خلاف نظر عموماً‌پذیرفته‌شده بوده. گلدول سالهاست در نیویورکر و مجالات خوشنام و معتبر دیگر می‌نویسد و سخنرانی می‌کند. انتقادات به روش کار و نوشتن گلدول البته کم نیست. از جمله مهم‌ترینشان این است که روشش عموماً علمی نیست و کتابهایش بحث‌های طولانی‌ای هستند با مخالفی ساده‌لوح و غایب و بدون انسجام فکری. من فکر می‌کنم خیلی از این اشکالات به گلدول وارد است. اما همچنان کتاب‌هایش را با علاقه می‌خوانم و سخنرانی‌ها و پادکستش را با شوق گوش می‌کنم.

ترجمه‌‌ی فارسی

پادکست بی‌پلاس جایگزین کتاب‌ خواندن نیست. هدف ما این است که شما را تشویق کنیم که اگر از چیزی که در این اپیزود شنیدید خوشتان آمده کتاب را بخوانید. خوشبختانه کتاب Outliers بارها به فارسی هم ترجمه شده است. لیست این ترجمه‌ها را می‌توانید اینجا ببینید.

۱۲ Comments

 • خیلی برام جالب بود که در اولین کتاب‌خوانی به سراغ یکی از کتاب‌های موفقیت رفتی.
  خصوصا با اون پادکستی که برای ناپلئون هیل گذاشتی و رسما از روش رد شدی، فکر نمی‌کردم کلا کتاب‌های موفقیت رو بخونی. چه برسه به اینکه بخوای پادکست‌شون کنی.
  بهرحال بسیار جذاب و خوب تعریف کردی. مثل همیشه.
  موفق و پایدار باشید
  🙂

  • تیمورستارزاده گفت:

   سلام راستش من فکر میکنم این کتاب به‌جورایی نقد کتاب‌های موفقیت و خواستن توانستن است بود، بررسی جامع‌تر موفقیت و عواملش، اتفاقات و شانس‌ها حتی ماه تولد :(()

 • AA گفت:

  چیزهایی که نویسنده میگه درسته ولی با فلسفه جبر و اختیاری من جور در نمیاد! یعنی مثالها و نکات درسته ولی نکته اینجاست که جهان در تعادل قرار دارد مثل یک نمودار که در دو سر طیف نمودار به محور X نزدیک است و در وسط یک کوهان تشکیل شده . در واقع نموادر جهان اینطوری هست X=1 Y=1. X=BINAHAYAYT Y=1 . ……. X=2 Y=2 .. X=3 Y =3 . محور X نشان دهنده میزان موفقیت و محور Y نشان دهنده تعداد افراد است . تعادل این نمودار برهم نخواهد خورد فقط در محور Z امکان جا به جایی وجود دارد . محور Z نشان دهنده سطح رشد عمومی است.

 • امین گفت:

  خوشحال شدم که بصورت هفتگی و منظم موضوعات خوب و صدای خوب شما رو می شنویم

 • rezamastour2007 گفت:

  بسیار عالی،
  با پادکست بی پلاس و کانال بی من عاشق کتاب خواندن و گوش دادن به کتابهای صوتی شدم. صدای آقای بندری عامل اصلی است.
  رضا مسطور

 • بهرنگ گفت:

  ممنونم از بیان شیوا و موضوعات خوبی که انتخاب کردید!
  این کتاب ربطی به ناپلئون هیل نداشت نداشت، چون هیل با تکیه بر مثبت اندیشی نگرش ادمارو تغییر میداد و بعضا در کوتاه مدت جواب می گرفت چون دیدگاه رو عوض میکرد و مشکل معمولا حل نمیشد. و فرد از دنیای واقعی دور میشد(محض اطلاع کسایی که این کتاب رو با کتب مثبت اندیشی و راز و… مقایسه میکنند ؛))
  اما بنظر من این کتاب تو خیلی از موارد خصوصا در مورد فرهنگ و موقعیت جغرافیایی درست میگه. ما تو زندگی روزمرمون حسش میکنیم، بخصوص وقتی که با چند فرهنگ و موقعیت جغرافیایی اشنا باشیم!

 • نادی گفت:

  جای یه پادکست فارسی اینجوری خیلی خالی بود.
  دمتون گرم.

 • امیر محمد گفت:

  سلام
  خیلی وقت بود یه کار فارسی که رایگان منتشر بشه و انقدر با کیفیت باشه و حرفه ای ندیده بودم، دم همتون گرم.

 • نگین گفت:

  بسیار عالی بود
  واقعا لذت بردم
  امیدوارم به کارتون بی وقفه ادامه بدید
  موضوع این پادکست هم برام جالب بود، همیشه به مجموعه ای ازین اتفاقات و نتیجشون در موفقیت اشخاص فکر میکردم.
  چه خوب که معرفی کردید تا بتونم دید متفاوتی و جامعی به این قضایا پیدا بکنم.

 • نگین گفت:

  بسیار عالی بود.
  امیدوارم بدون وقفه به کارتون ادامه بدید.
  همیشه به این موضوع ها فکر میکردم که چقدر تونستن دخیل باشن در پیشرفت افراد,چه خوب که معرفی کردید این کتاب رو تا بتونم کاملتر موضوع رو دنبال کنم.

 • Amin گفت:

  جدا از موضوع های پادکستاتون که عالی هستن، صدای علی بندری چقدر جذاب وگیرا هست لحن خودمونیش که ادم اصلا موقع گوش دادن خسته نمیشه

 • Ehsan گفت:

  I love you Ali Bandari from china

Leave a Reply

واحد پول مورد نظرتان را انتخاب کنید