skip to Main Content
استثنائی‌ها؛ داستان موفقیت

استثنائی‌ها؛ داستان موفقیت

استثنایی‌ها؛ داستان موفقیتلینک‌هاکتاب استثنایی‌هاوقتی یه آدم موفق می‌بینیم خیلی وقتا حواسمون به نقش شانس و بخت و اقبال نیست. اینجا نشون می‌دیم که چقدر شانس توی موفقیت آدم‌ها دخیله.صفحه‌ی کتاب در آمازون / صفحه‌ی کتاب در گودریدز    لینک خرید کتاب :  نسخه کاغذیپادکست بی‌پلاس در ایتیونز / ساوند کلاد / ناملیکآدرس فید پادکست بی‌پلاس برای وارد کردن در اپلیکیشن‌های پادکست‌خوان : http://bplus.libsyn.com/rssاسپانسر‌هاسوپرمارکت انلان روکولند : https://www.rocoland.com/ثبت‌نام در اپلیکیشن خلاصه‌ی کتاب بلینکیستپشتیبانی از پادکست بی‌پلاس
توضیحات اپیزود باز کردن

کتاب استثنایی‌ها

وقتی یه آدم موفق می‌بینیم خیلی وقتا حواسمون به نقش شانس و بخت و اقبال نیست. اینجا نشون می‌دیم که چقدر شانس توی موفقیت آدم‌ها دخیله.

صفحه‌ی کتاب در آمازون / صفحه‌ی کتاب در گودریدز   

لینک خرید کتاب :  نسخه کاغذی

پادکست بی‌پلاس در ایتیونز / ساوند کلاد / ناملیک

آدرس فید پادکست بی‌پلاس برای وارد کردن در اپلیکیشن‌های پادکست‌خوان : http://bplus.libsyn.com/rss

اسپانسر‌ها

سوپرمارکت انلان روکولند : https://www.rocoland.com/

ثبت‌نام در اپلیکیشن خلاصه‌ی کتاب بلینکیست

پشتیبانی از پادکست بی‌پلاس

این کتاب به نام کامل Outliers; the story of success درباره‌ی آدمهای موفق است. آدمهایی اینقدر موفق که با بقیه فاصله می‌گیرند و بهشان می‌گوییم استثنایی مثلاً. کتاب عوامل مهم در موفقیت رو از خلال تعریف کردن سرگذشت چند آدم موفق بررسی می‌کند و یکی از مهم‌ترین نتیجه‌هایی که می‌گیرد این است که نقش عوامل تصادفی در موفقیت این آدمها معمولاً دست کم گرفته‌می‌شود.

چرا پیشنهادش می‌کنیم؟

نویسنده چند حرف مهم و جالب در این کتاب زده که از آن دسته حرفهایی هستند که در ذهن می‌مانند. قانون ده هزار ساعت یا این نتیجه‌گیری که ماه تولد اثر زیادی در موفق شدن یا نشدن یه بازیکن هاکی دارد یا نشان دادن اینکه موفقیت کسانی مثل استیو جابز و بیل‌ گیتس چقدر به سال تولدشان وابسته بوده است از آن دسته حرفهای نویسنده هستند که اگر مثل من قبل از خواند کتاب بهشان فکر نکرده‌باشید ذهنتان را درگیر می‌کنند و اگر بپذیریدشان احتمالاً تا مدت زیادی رهایتان نخواهند کرد.
مغز حرف این است که وقتی آدمهای استثنائی‌ را می‌بینیم و مبهوت دستاوردها و موفقیت‌هایشان می‌شویم یکی از چیزهای دیگری که غالباً دست کم می‌گیریم تأثیر شانس و اقبال است.
کتاب مثل بقیه‌ی کارهای گلدول پر از حکایت‌ها و داستان‌های جذاب است که هم کمک می‌کنند نویسنده حرفش را واضح‌تر صورت‌بندی و تعریف کند و هم کاری می‌کنند که ادعا و فرضیه‌ی نویسنده‌ و استدلال‌هایش بهتر در ذهن خواننده بمانند.

نویسنده کیست؟

گلدول نویسنده‌ی پر سر و صدایی است. تعداد کتابهایی که نوشته زیاد نیست اما همه‌ی کتابهایش پرفروش بوده‌اند. نظریه‌هایی که در این کتابها مطرح کرده جالب و به قول خودش معمولاً بر خلاف نظر عموماً‌پذیرفته‌شده بوده. گلدول سالهاست در نیویورکر و مجالات خوشنام و معتبر دیگر می‌نویسد و سخنرانی می‌کند. انتقادات به روش کار و نوشتن گلدول البته کم نیست. از جمله مهم‌ترینشان این است که روشش عموماً علمی نیست و کتابهایش بحث‌های طولانی‌ای هستند با مخالفی ساده‌لوح و غایب و بدون انسجام فکری. من فکر می‌کنم خیلی از این اشکالات به گلدول وارد است. اما همچنان کتاب‌هایش را با علاقه می‌خوانم و سخنرانی‌ها و پادکستش را با شوق گوش می‌کنم.

ترجمه‌‌ی فارسی

پادکست بی‌پلاس جایگزین کتاب‌ خواندن نیست. هدف ما این است که شما را تشویق کنیم که اگر از چیزی که در این اپیزود شنیدید خوشتان آمده کتاب را بخوانید. خوشبختانه کتاب Outliers بارها به فارسی هم ترجمه شده است. لیست این ترجمه‌ها را می‌توانید اینجا ببینید.

شاید این‌ها را هم دوست داشته باشید
28 نظر
 1. خیلی برام جالب بود که در اولین کتاب‌خوانی به سراغ یکی از کتاب‌های موفقیت رفتی.
  خصوصا با اون پادکستی که برای ناپلئون هیل گذاشتی و رسما از روش رد شدی، فکر نمی‌کردم کلا کتاب‌های موفقیت رو بخونی. چه برسه به اینکه بخوای پادکست‌شون کنی.
  بهرحال بسیار جذاب و خوب تعریف کردی. مثل همیشه.
  موفق و پایدار باشید
  🙂

  1. سلام راستش من فکر میکنم این کتاب به‌جورایی نقد کتاب‌های موفقیت و خواستن توانستن است بود، بررسی جامع‌تر موفقیت و عواملش، اتفاقات و شانس‌ها حتی ماه تولد :(()

  2. سلام و عرض ادب جناب بندری بنده محسن هستم از طرفدارای تیم BPlus
   اول میخوام از یکی از دوستان و به عبارتی مدیرمون جناب آقای مهندس حبیب کرمی تشکر کنم بخاطر معرفی مجموعه شما و Chanel B در زمینه پادکست های غیر داستانی
   خواستم بگم چقدر این پادکست ها و معرفی کتاب هاشون در اپیزودهای ، زیبا و عالی و پر محتوا بودن و شیوایی گفتار زیبای شما + اطلاعات و معلومات خوبتون ارزش کارو دو چندان کرده و ممنون از اینکه وقت و انرژی میزارین
   من به شخصه به چند تا از همکارام هم که میدونم علاقمند هستن به این نوع موضوعات و پادکست ها وب سایت و کانال تون رو معرفی کردم. ضمنا اون مبلغ بسیار ناچیز رو هم امروز ۱۷ بهمن ۹۷ جهت پشتیبانی از این سایت و همکاران براتون واریز کردم. اینقدر به نظر من ارزشمنده جمع آوری این اطلاعات و فرآیندی که در پشت صحنه دیده نمیشه اما طی میشه تا به روشهای مختلف به دست شنونده ها برسه که این مبلغ خیلی ناچیزه به نظر این حقیر…
   اما خوشحال باشین از سالها قبل داره اضافه میشه به طرفدارهاتون تو زمینه گوش دادن به پادکست، به یه کتاب خلاصه شده خیلی قشنگ و پر محتوا…
   خلاصه سرتون رو درد آوردم شرمنده امیدوارم در همه حال شما و دوستان هنرمند و زحمتکشتون پیروز و سرافراز باشین… و مجددا رسما از طرف خودم و جمعی از همکارانم در منطقه شرق تهران ازتون تشکر میکنم جناب بندری و تیم Bplus
   تنه تون سلامت ، روزگارتون آروم، دلاتون خوش.
   پایدار باشین…
   محسن سلطانی ۳۸ ساله از تهران

  3. عالییی خیلی دوست داشتم ممنون ازتون به خاطر ساخت این پادکست های خیلی مفید
   لذت بردم

 2. چیزهایی که نویسنده میگه درسته ولی با فلسفه جبر و اختیاری من جور در نمیاد! یعنی مثالها و نکات درسته ولی نکته اینجاست که جهان در تعادل قرار دارد مثل یک نمودار که در دو سر طیف نمودار به محور X نزدیک است و در وسط یک کوهان تشکیل شده . در واقع نموادر جهان اینطوری هست X=1 Y=1. X=BINAHAYAYT Y=1 . ……. X=2 Y=2 .. X=3 Y =3 . محور X نشان دهنده میزان موفقیت و محور Y نشان دهنده تعداد افراد است . تعادل این نمودار برهم نخواهد خورد فقط در محور Z امکان جا به جایی وجود دارد . محور Z نشان دهنده سطح رشد عمومی است.

  1. سلام و خسته نباشید تا حالا به پادکست گوش نداده بود. برام جالب بود. و از صدا و لحنتون هم لذت بردم. فکر کنم ازین به بعد دنبال کنم.

 3. بسیار عالی،
  با پادکست بی پلاس و کانال بی من عاشق کتاب خواندن و گوش دادن به کتابهای صوتی شدم. صدای آقای بندری عامل اصلی است.
  رضا مسطور

 4. ممنونم از بیان شیوا و موضوعات خوبی که انتخاب کردید!
  این کتاب ربطی به ناپلئون هیل نداشت نداشت، چون هیل با تکیه بر مثبت اندیشی نگرش ادمارو تغییر میداد و بعضا در کوتاه مدت جواب می گرفت چون دیدگاه رو عوض میکرد و مشکل معمولا حل نمیشد. و فرد از دنیای واقعی دور میشد(محض اطلاع کسایی که این کتاب رو با کتب مثبت اندیشی و راز و… مقایسه میکنند ؛))
  اما بنظر من این کتاب تو خیلی از موارد خصوصا در مورد فرهنگ و موقعیت جغرافیایی درست میگه. ما تو زندگی روزمرمون حسش میکنیم، بخصوص وقتی که با چند فرهنگ و موقعیت جغرافیایی اشنا باشیم!

 5. سلام
  خیلی وقت بود یه کار فارسی که رایگان منتشر بشه و انقدر با کیفیت باشه و حرفه ای ندیده بودم، دم همتون گرم.

 6. بسیار عالی بود
  واقعا لذت بردم
  امیدوارم به کارتون بی وقفه ادامه بدید
  موضوع این پادکست هم برام جالب بود، همیشه به مجموعه ای ازین اتفاقات و نتیجشون در موفقیت اشخاص فکر میکردم.
  چه خوب که معرفی کردید تا بتونم دید متفاوتی و جامعی به این قضایا پیدا بکنم.

 7. بسیار عالی بود.
  امیدوارم بدون وقفه به کارتون ادامه بدید.
  همیشه به این موضوع ها فکر میکردم که چقدر تونستن دخیل باشن در پیشرفت افراد,چه خوب که معرفی کردید این کتاب رو تا بتونم کاملتر موضوع رو دنبال کنم.

 8. جدا از موضوع های پادکستاتون که عالی هستن، صدای علی بندری چقدر جذاب وگیرا هست لحن خودمونیش که ادم اصلا موقع گوش دادن خسته نمیشه

 9. لذت بردم
  از این همه تسلط و صدای دلنشین و موضوعات خوبی که انتخاب کردین.
  جای همچین چیزی خالی بود تو جامعه
  من هم در حد توانم به اشتراک گذاشتم.
  پایدار باشین

 10. یه کلیپی بود که توش میگفت تو این یه سال میخواین چی کار کنین؟ بعد زمان بندی کرده بود و میگفت کلی کتاب میشه خوند و زبون جدید یاد گرفت و …
  گوینده ش شما بودی؟!
  چند روزه دنبال گوینده ش میگردم اتفاقی اومدم اینجا صداتونو شنیدم شبیه اونه!

  بهرحال، این اولین پادکستی بود که ازتون شنیدم (درصورتی که اون (یک سال) اثر شما نبوده باشه) و خیلی خوب بود! دمتون گرم!
  خیلی وقت بود یه پادکست خوب نشنیده بودم! 🙂
  این کتاب رو با اسم «تافته های جدا بافته» (!) خونده بودم.

 11. خیلی خوشحال شدم که با پادکست بی پلاس آشنا شدم و اولین کتاب معرفی شده (outliers) اینقدر سریع منو جذب کرد که رفتم خریدم و خوندمش.من عاشق کتاب های non fiction ام و خوشحالم که قبل از خریدن هر کتاب میتونم یک خلاصه درست و حسابی ازش بدونم و با اطمینان و علاقه بخرم.

 12. سلام سپاسگزارم برای تلاش شما آقای بندری وکلیه همکا رانتان از اینکه با پادکست بی پلاس آشنا شدم بسیار خوشحالم خیلی موضوعات پر محتوا و مفید انتحاب می فرمایید

  موفق باشید ۲۱ اردیبهشت ۹۸

 13. ضمن تشکر از همگی
  چقدر مثال های کتاب نزدیک کتاب ذهن کامل نو دنیل پینک بود و چه موضوعات نابی در هر دو کتاب دیده میشه …
  خسته نباشید.
  عالی تر از همه موسیقی های که این مدت گوش کرده بودم!!

 14. میترا
  ضمن تشکر از همگی
  فقط میخواستم ازتون تشکر کنم که چه تیم عالی و قوی هستید .
  امیدوارم روز به روز پیشرفتای خیلی خفنی داشته باشید و ما هم همچنان از کارای خوبتون لذت ببریم .

 15. شما فوق العاده هستید در یک جهان سطحی و فست اکشن و بی معنا ..شما زندگی رو زیباتر و پرمعناتر میکنید

 16. سلام
  ایده این کتاب دقیقا بر پایه‌ی نظریه آشوب(Chaos Theory) هست که در آن اثر پروانه‌ای(Butterfly Effectt) از اجزای اصلی‌ست و توضیح میدهد که رابطه علت و معلول خطی نیست بلکه و توضیح میدهد روایط غیر خطی در پدیده‌ها و سیستمها را.

  بدین معنا که یک تغییر کوچک در شرایط اولیه تواند تغییرات بزرگ در نتایج ایجاد کند به این در سیستم ها نظریه آشوب گفته می شود.

  مثلاً شخصی ۱۰ ثانیه به یک اتوبوس دیر می‌رسد و اتوبوس بعدی ده دقیقه بعد می رسد سوار بر اتوبوس شده و به سمت مترو حرکت می کند مترو ۵ دقیقه قبل رفته و در هر روز یک بار آن مترو از آن جا می گذرد می بینیم که ۱۰ ثانیه تاخیر توانست یک روز، آن فرد را عقب بیندازد.
  به عبارتی اثر پروانه ای توضیح می دهد که با بال زدن یک پروانه در چین می تواند طوفانی در تگزاس ایجاد نماید.

  این نظریه در اجتماع همزمان ریز علتهای دور از ذهن و غیر محتمل در پرواز یک هواپیما سانحه سقوط را توضیح و تشریح میکند.

 17. پادکست خوبی بود. خیلی هم شیرین توضیح داده شده بود. ولی خیلی کاربردی، حداقل برای یک فرد عادی مثل من نبود. شاید بیشتر به درد سیاستمدارا بخوره مثلا. مثل بقیه کتابهای موفقیت که میشناسیم نبود. اشاره کنم نکته های خیلی خیلی جالبی رو بیان میکرد ولی شنیدنش رو من خودم توصیه نمیکنم.
  در کل به شدت از کارتون استقبال میکنم و از پادکستهاتون رو دوست دارم و لذت میبرم. موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×Close search
Search