اسلحه، میکروب و فولاد

چرا قاره‌ی اوراسیا (آسیا و اروپا) اول از همه، یعنی قبل از آمریکای شمالی یا جنوبی، آفریقا و یا استرالیا توسعه پیدا کرد؟ چی شد که این‌جور شد؟

خلاصه کتاب اسلحه میکروب و فولاد
توضیحات اپیزود باز کردن

اسلحه، میکروب و فولاد (Guns, Germs, and Steel)

چرا قاره‌ی اوراسیا (آسیا و اروپا) اول از همه، یعنی قبل از آمریکای شمالی یا جنوبی، آفریقا و یا استرالیا توسعه پیدا کرد؟ چی شد که این‌جور شد؟

نویسنده: جرد دایموند |  متن: فاطمه فخاریان |  روایت: علی بندری |  تدوین: امید صدیق‌فر

کتاب‌های بی‌پلاس را از اینجا بخرید

پشتیبان بی‌پلاس شوید

موزیک‌ها: حسین نجفی | Mike Chino

نظرسنجی بی‌پلاس

اپیزود 55 پادکست چنل‌بی

ثبت‌نام در اپلیکیشن خلاصه‌ی کتاب بلینکیست

خلاصه کتاب اسلحه، میکروب و فولاد  (Guns, Germs, and Steel)

ویرایش نخست کتاب اسلحه، میکروب و فولاد در سال 1997 منتشر شد، اما سال‌های بعد، به فراخور اتفاق‌هایی که پیش‌ می‌آمد، ویرایش‌های جدیدی از کتاب منتشر شد. سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ دو ویرایش اصلی انجام شد که نتیجه دست‌آوردهای جدید به نسخه‌ی اصلی اضافه شد. اما این مطالعات جدید هم نتیجه‌گیری اصلی کتاب اسلحه، میکروب و فولاد را تغییر ندادند. نتیجه‌ای که نشان می‌دهد عامل جغرافیا تاثیر بیشتری بر پیشرفت جوامع انسانی دارد تا چیزهایی مثل عوامل ژنتیکی و فرهنگی  ساکنین  سرزمین‌های مختلف. ما در اپیزود ۲۳ پادکست بی‌پلاس خلاصه کتاب اسلحه، میکروب و فولاد را تعریف کردیم.

چرا کتاب اسلحه، میکروب و فولاد را پیشنهاد می‌کنیم؟

چرا بعضی مناطق یا کشورها انقدر ثروتمندند، در حالی‌که بعضی جاها بسیار فقیرند؟ یا به طور خاص، چرا قاره اوراسیا (آسیا و اروپا) اول از همه، یعنی قبل از امریکای شمالی یا جنوبی، آفریقا و یا استرالیا توسعه پیدا کرد؟ چرا تنوع ژنتیکی یه جاهایی مثل اروپا انقدر کم و یه جاهایی مثل گینه نو انقدر زیاده؟ چی شده که کشاورزی در یه جاهایی از دنیا شروع شده و توسعه پیدا کرده؟ چرا کشورها شکست می‌خورند؟ این موضوع‌ها بهم ربط دارند؟ به نظرمون این سوال‌ها و جوابی که بهشون می‌دیم مهم هستن. کتاب اسلحه، میکروب و فولاد جوابیه به سوال‌های این مدلی. دید ما رو به اطرافمون تغییر می‌ده و جلوی نگاه نژادپرستانه رو می‌گیره. کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند هم که در اپیزود ۷ پادکست بی‌پلاس تعریف کردیم جواب دیگه‌ای به همین سوال‌ها بود. پیشنهاد می‌کنیم اگر شما هم به پرسش‌هایی مثل اینکه “چرا کشورها شکست می‌خورند؟” فکر می‌کنید، اپیزود ۷  پادکست بی‌پلاس خلاصه کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند رو بشنوین.

نویسنده کتاب اسلحه، میکروب و فولاد کیست؟

جارد میسون دایموند استاد جغرافیا و فیزیولوژی دانشگاه کالیفرنیاست. دایموند در ۳۰ سالگی مطالعاتش در گینه نو را با مطالعه روی پرنده‌های این جزیره و جزیره‌های هم‌جوار آغاز کرد. در اپیزود ۵۵ پادکست چنل‌بی، داستان ساحره‌سوزی را تعریف کردیم که در پایوآ گینه‌نو اتفاق می‌افتد. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که چرا جرد دایموند گینه نو را برای مطالعه انتخاب کرد، پیشنهاد می‌کنیم اپیزود ساحره‌سوزی چنل‌بی را بشنوید.
در پنجاه سالگی، جرد دایموند تحقیقاتش در رشته تاریخ محیط زیست را آغاز کرد و به عنوان استاد
جغرافیا در UCLA، مشغول کار شد. در سال ۱۹۹۹، مدال ملی دانش را کسب کرد. در ۲۰۰۹ دکترای افتخاری دانشکده ایالتی Westfield را دریافت کرد. دایموند در زمینه زبانشناسی نیز فعال است. نتیجه‌ی حدود ۶۰ سال فعالیت علمی و تحقیقاتی دایموند بیش از ۳۰ کتاب و مقاله‌ی علمی و جوایز متعددی است که کسب کرده.

 خرید کتاب اسلحه میکروب و فولاد

کتاب اسلحه، میکروب و فولاد به فارسی ترجمه و چندین بار تجدید چاپ شده. لینک‌های خرید مستقیم کتاب در صفحه از کجا بخریم هست.

 

بیشتر کنجکاوی کنیم
چرا ادیسون در گینه نو به دنیا نیامد؟
چرا ادیسون در گینه نو به دنیا نیامد؟

اگه نگاه کنیم به نقشه‌ی جغرافیایی اختراعات بشر و به ازای هر اختراعی که در یک محدوده‌ی جغرافیایی انجام شده بیشتر بخوانید

تاریخ فقط تاریخ جنگ‌ها نیست
پیشنهاد برای کسانی که تاریخ دوست ندارند اما دوست دارند از گذشته بدانند

تاریخ رو معمولاً روی یک نقشه‌ی بزرگ می‌خونیم. داستان کشورها و جنگها و شاهان و فرماندهان و آدمهای مهم و بیشتر بخوانید

نانکینگ شهری که داغ جنایت بر چهره دارد
نانکینگ، شهری که داغ جنایت بر چهره دارد

عکس‌های امروز نانکینگ رو که ببینید، شاید سخت باور کنید که کمتر از صد سال پیش بخش‌های زیادی از این بیشتر بخوانید

31 نظر برای “اسلحه، میکروب و فولاد

 1. سلام، خیلی قشنگ بود
  فقط این کتاب های سبک زندگی و توسعه فردی مثل طرز فکر ، قدرت عادت و … رو هم مد نظر قرار بدید

  1. اگه یه نفر از جناب نویسنده میپرسید دلیل عقب افتادگی ایران و کشور های اسلامی چیه؟ ، حتما ایشون در جواب دادن به سوال متوجه میشد که برای توضیح فاصله بین ملت ها فقط توضیح تاریخی و جغرافیایی کافی نیست گاهی باید خوش شانسی ها و تحلیل های فلسفی رو هم لحاظ کرد . ایشون با کل کتابش فک میکنم سی درصد واقعیت رو گفته باشن.

  2. با سلام و تشکر
   کار شما عالی است اگر انتقادات زیاد می شود شما ادامه دهید چون شما را دوست دارند یا دلسوزی می کنند یا لجبازی.
   استدلال جغرافیایی بسیار تازه بود
   شخصیت جرد دایموند بسیار هیجان انگیز
   استدلال در مورد میکروب آموزنده
   و اطلاعات راجع به اینکه چرا خر اهلی شد و گورخر اهلی نشد
   اگرچه استدلال کتاب در مورد آفریقا همان استدلال تکراری قاره استرالیا و آمریکا بود و به نظر صحیح نیست. اما کتاب گنجینه ایی بود از دانش. ممنون علی بندری. لطفا اگر میتوانی راجع فرهاد میثمی صحبت کن انتشارات اندیشه سازان که کتاب خودن غیر درسی را به ما یاد داد.

 2. سلام. خیلی ممنون که از اول وقت چهارشنبه اپیزودهایتون رو می گذارید. این باعث می شه برای معتادهایی مثل من! از اول صبح موقع رفتن سر کار پادکست در دسترس باشه. ممنون از تلاشتون شما بسیار در فرهنگ سازی برای مطالعه موثر بوده اید و بسیار این کارتون انگیزه برای مطالعه ایجاد می کنه. این اپیزود هم دیگاههای جالبی رو مطرح می کنه.

 3. سلام
  ممنون از پادکست های خوبتون
  مشابه این کتاب توی فارسی “چرا ایران عقب ماند و غرب پیش رفت” از اقای کاظم علمداری هستش. موارد جالبی رو تو این کتاب بررسی کرده. هم از دید تاریخی و هم از دید جامعه شناسی.
  پیشنهاد میکنم بخونیدش

 4. جالب بود ولی مثل همه متفکرین و نویسندگان دیگر که در این زمینه نظر داده اند، این هم مثل اونا پر از مثالهای نقض و استثنا هست. به نظرم واقعا اینطوری نیست. موقعیت جغرافیایی و محور شرقی- غربی و گاو و گوسفند و این چیزا عوامل درستی نیستن واقعیتش. شما ببنینید در طول تاریخ یه کشوری یهو شکوفا میشد و بعد افول میکرد. نه علت شکوفاییش دقیقا مشخصه نه علت فروکش کردن و سقوطش. همش نظریه و فرضیه است. یه مدت مغول ها اومدن قشنگ نصف کره زمین رو فتح کردن و به دنیا مسلط شدن، الان چی؟ . یه مدت یونان، یه مدت ایتالیا، یه مدت اسپانیا، یهو چین شد اقتصاد دوم دنیا، یهو آمریکا در عرض دویست سال شد قدرت اول اقتصادی و نظامی دنیا، اینا هم افول خواهند کرد. واقعا من بعید میدونم ارتباط زیادی به گاو و گوسفند داشته باشه. شما هر منبع تاریخی رو بخونید اومده نوشته که فلان کشور در فلان قرن شکوفا شد و اومده چند تا دلیل نوشته ( مستقیم یا غیر مستقیم به دلایل اشاره کرده) درباره شکست ملت ها همینطور. بعدش میبینی دلایل منابع تاریخی مختلف با هم فرق میکنه.
  مشکل این جور کتابها اینه که مثلا میگه وفور غذا و کشاورزی عامل پیشرفت و توسعه فلان کشور بود. بعدش شما میگردی میبینی یه سری کشور در همون زمان بودن که کشاورزی و منابع غذایی بسیار توسعه یافته تر و بیشتری داشتن اما هیچ پخی نشدن. برات سوال پیش میاد که چرا پس فلان کشور اون طوری نشد… به قول یه برنامه تلویزیونی حرف جالبی میزد، کلیپ خنده داری هم شده اتفاقا. طرف اومد در تلویزیون گفت که علت رشد فوتبال به دلیل شدت مسائل جنسی است. مثلا در برزیل و آرژانین ملت هات ترن در نتیجه فوتبال قوی تری دارن، طرف برگشت گفت که اگه اینطوری بود که تایلند باید همه تیمها رو لوله میکرد :)))

  1. تایلند هات نیست و توریسم جنسی داره اگه استدلالتون به حرف آدمهاییه که تخصصی در اون زمینه نداشتن که استدلالتون رو هواست. ازین کتاب هم طرفداری نکردم که یوقت جبهه نگیرین فکر کنین به چیزی غیر استدلال شما از دید منطق پشت تفکرتون شک کردم.

  2. صحبتی که شما دارید مربوط به تغییرات در بازه کوتاه مدت تری هست.
   اینجا ریشه تفاوت شروع تمدن رو بررسی کردن در قاره های مختلف. به طرز محدود و حدودی بخشی از پاسخ سوالتون تو پادکست چرا ملت ها شکست میخورن هست

 5. این اپیزود هم خوب بود یادگرفتم ازش نظرسنجی که راجع به پادکست گذاشته بود خیلی خوب بود یجوری احترام به مخاطب بود این که اینقدر حرفه ای کار میکنید و فکر بهتر و بهتر شدن هستید
  خیلی ممنونم ازتون

 6. با سلام و تشکر
  بسیار بسیار کار مفید و باارزشی انجام میدید
  امیدوارم که موفق باشید

  به نظر قسمت «متن کامل اپیزود» درست کار نمیکنه

 7. سلام
  این اپیزود هم خیلی خوب بود ، هم از نظر موضوع و هم از نظر کیفیت صدا

  شاید منم با یه بخش هایی از کتاب به عنوان مثال نقض و استثنا مخالف باشم ، ولی در کل رویکردش رو برای تحلیل تاریخ دوست داشتم تا حالا در مورد نقش جغرافیا اینقدر قانع نشده بودم! البته چون کتاب انسان خردمند رو هم دوست دارم این اپیزود خیلی بهم چسبید!

  در کل بی پلاس خیلی به آدم کمک میکنه تا به موضوعات از جوانب گوناگون فک کنه
  مرسی که هستید

 8. سلام اقای بندری لطفا کتاب فرار از قرار گاه 14 رو پادکست کنید خیلی زیباست ماجرای فرار یک پسر که تو اردوگاه کار اجباری کره ی شمالی بدنیا میاد وازش فرار میکنه خیلی به سبک شما میخوره و داستان تا اخرش که پای این پسر به امریکا میرسه جذابه.

 9. سلام
  مثل همیشه عالی. نکته جالب اینکه آدم را مشتاق می کنید که کتاب را بخواند
  فقط من برای پشتیبانی تک اپیزود لینکی پیدا نمی کنم

 10. بسیار لذت بردم از این پادکست، انتخاب محتوای عالی و کیفیت خوب و مهمتر از همه پیوستگی حفظ این شرایط باعث شده کار شما عالی باشه.
  ممنونم از شما و تیم خوبتون
  پیروز و پاینده باشید
  امیر پارسا

 11. به جرات میتونم بگم پادکست bplus از بهترین پادکستها به زبان فارسی هست. ممنون از همه عزیزانی که در تولید آن نقش دارند. سپاس

 12. با سلام و درود
  جناب آقای بندری عزیز
  بدون تملق ازت ممنونم ، بسیار عالی اجرا می کنی مطالب بسیار خوبی را لانچ کردی و مدتهاست که از پادکست شما حالم خوب می شه و یاد میگیرم.
  ممنونم از شما و تیم شما

  1. من تازه با پاد کست شما آشنا شدم خیلی خوشحال هستم برنامه هاتون فوقالعاده جالب است می رم که همه اونارو گوش کننم و برای دوستانم هم بفرستم.مطالب بسیار آموزنده است طرز بیان آقای بندری هم که خیلی جذاب و مختصر و مفید. از تمام دست اندر کاران این برنامه سپاسگذارم لطفا خبرنامه رو هم برای من ارسال کنید
   با تبریک و سپاس
   احمد

 13. سلام
  موضوع و اجرا عالی بود . در دنیایی که آدم ها برای سود شخصی کار می کنند وجود شماها کم یاب است .قدر تان را می دانیم.
  سپاس از شما و تیم همراهتان

 14. سلام .. پادکستی که گزاشتید رو از طریق فیدیبو گوش دادم بسیار عالی بود .. قصد تهیه کتاب رو دارم ولی از هیچ جا پیداش نمیکنم ممنون میشم اگر جایی که کتاب رو میفروشن بهم معرفی کنید … ممنون بابت زحماتتون

 15. سلام بر شما
  دو شب هست که مشتاقم این فایل رو باز کنم ولی هنوز که هنوزه موفق نشده ام. فایل ها نه آنلاین اجرا می شوند نه لینک دانلود کار می کند! ممکن هست خواهش کنم بررسی کنید؟
  پیشاپیش متشکرم

 16. با تشکر از کار ارزشمندی که انجام می‌دهید. مخصوصا روش روایی جذاب گوینده که باعث خستگی شنونده نمی‌شود. کتاب فوق از کتب مورد توجه خیلی هاست ولی افسوس نمی شه پیداش کرد! و نایاب شده. البته با مطالعه کتابهای معتبر زیادی که در زمینه تکامل و پیشرفت جوامع نگاشته شده‌اند این برداشت را می توان کرد که مجموعه عوامل مانند ژنتیک، جفرافیا، فرهنگ و تاریخ و یا نقاط عطف سرنوشت ساز در این زمینه دخیل هستند و نمی‌توان ان را به تک عامل محدود کرد.
  باتشکر

 17. سلام.
  کتاب عالی بود. من هرچی میگردم نسخه الکترونیک کتاب رو نمی تونم پیدا کنم از جایی. دسترسی به نسخه کاغذی ندارم. اگر میشناسید که از کجا میشه تهیه کرد ممنون میشم معرفی کنید.

 18. سلام دوستان عزیز.
  با گوش دادن به این اپیزود به همراه پدرم، اشتیاق زیادی در من و پدرم برای خواندن خود کتاب بوجود آمده به طوری که من میخواستم کتاب اسلحه، میکروب، فولاد رو برای پدرم هدیه بخرم ولی هر چه شهر تهران و حتی سایر شهرهای بزرگ رو زیر و رو کردم نتونستم حتی یک نسخه گیر بیارم. حالا از شما دوستان درخواست میکنم اگر نسخه فروشی از کتاب دارید، لطفاً به من اطلاع بدید.
  سپاسگذارم????

  1. سلام
   کتاب بتازگی هم به صورت پی دی اف و هم کاغذی مجددا چاپ شده‌

 19. با عرض سلام و خدا قوت
  چندین بار تلاش کردم فایل صوتی اسلحه میکروب و فولاد رو گوش کنم فقط چند دقیقه اول پخش میشه می خواستم بدونم احیاناً برای گوش دادن به کا فایل باید مبلغی پرداخت بشه تا امکان دانلود کل فایل فراهم بشه راجع ایده خطرناک داروین هم این مشکل رو دارم. سپاسگذارم

 20. ممنونم از وقت و حوصله ای که برای خلاصه کردن کتاب‌های به خصوص غیر داستانی می‌گذارید،کار بسیار ارزشمندی میکنید و به نوعی کمبود های نظام آموزشی را با این کار، پر میکنید.امیدوارم موفق باشید و همواره فعالیت تان را گسترش بدهید…
  نوع بیان و مطالب کتاب بسیار آموزنده بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *