skip to Main Content
مقبره‌ی لنین: آخرین روزهای امپراتوری شوروی

مقبره‌ی لنین: آخرین روزهای امپراتوری شوروی

توضیحات اپیزود باز کردن

آخرین سال‌های دومین ابرقدرت قرن بیستم؛ اتحاد جماهیر شوروی

نویسنده:  دیوید رمنیک

 متن: عباس سیدین، علی بندری| روایت: علی بندری

 تدوین: امید صدیق‌فر | موسیقی : پیمان عرب‌زاده

 کتاب‌های بی‌پلاس را از اینجا  بخرید.

 پشتیبانی از بی‌پلاس

با تشکر از اسپانسرهای این اپیزود: 

ایستکول | اینستاگرام ایستکول | فیسبوک ایستکول

سولاته کاله

خلاصه‌ی کتاب مقبره لنین: آخرین روزهای امپراتور شوروی (Lenin’s tomb)

کتاب “مقبره‌ لنین: آخرین روزهای امپراتور شوروی” داستان تغییری است که در قلب و ذهن آدم‌های ساکن اتحاد جماهیر شوروی اتفاق افتاد، تغییرهای بزرگی که نتیجه تغییرهای کوچکتر بودند. روایت کتاب تصویر انسانی‌تری از تاریخ تحولات سیاسی به ما می‌دهد. با این نگاه شاید روشن‌تر و عمیق‌تر بتوانیم روند این ماجرای تاریخی را درک کنیم و سعی کنیم بفهمیم چرا آدم‌ها در برهه‌هایی از تاریخ تصمیم‌هایی عجیب گرفتند و کارهایی عجیب‌تر کردند.

   

چرا کتاب «مقبره لنین: آخرین روزهای امپراتور شوروی» را پیشنهاد می‌کنیم؟

کتاب “مقبره لنین” اتفاق‌هایی را گزارش می‌کند که در آخرین روزهای امپراتوری شوروی اتفاق افتاده. اما دیوید رمنیک ،نویسنده‌ی کتاب، فقط گزارش‌گر این اتفاق‌ها نیست. قصه‌ی آدم‌هایی را می‌گوید مثل گورباچوف، ساخاروف، یاکوفلف، بوخارین و یلتسین. شناختن این آدم‌ها و همینطور روایت‌هایی که نویسنده از افراد بسیار مختلف و متنوع در خلال ماجرا نقل می‌کند، باعث می‌شود که تصویری زنده‌تر از آن فضا و رویدادها داشته باشیم.
کتاب نشان می‌دهد که چطور ذهن‌هایی روشن، در پس فضاهای تیره زنده ماندند آن هم بعد از ۷۰ سال تیرگی! و این زنده ماندن چه ارمغانی برای آیندگان داشت.

 

نویسنده‌ کتاب «مقبره لنین: آخرین روزهای امپراتور شوروی» کیست؟

آقای دیوید رمنیک (David Remnick) نویسنده‌ی کتاب “مقبره لنین: آخرین روزهای امپراتور شوروی” است. دقیقاً در ماه‌های پیش از فروپاشی امپراتور شوروی رمنیک به عنوان خبرنگار واشنگتن پست در شوروی بود تا گزارشی از این کشور تهیه کند. رمنیک ده سال خبرنگار واشگتن پست بود از سال ۹۲ نویسنده نیویورکر شد و از سال ۹۸ تا امروز به عنوان سردبیر نیویورکر فعالیت می‌کند. کتاب “آخرین روزهای امپراتوری شوروی” نخستین کتاب رمنیک بود که جایز‌ی پولیتزر هم گرفت.  

 

شاید این‌ها را هم دوست داشته باشید
دنیل پینک در کتاب کِی از چی حرف می‌زنه؟

در اپیزود ۳۷ پادکست بی‌پلاس کتاب کی ترفندهایی برای زمان‌بندی عالی رو از دنیل پینک معرفی کردیم. خیلی وقت‌ها پیش بیشتر بخوانید

ژن

خلاصه کتاب ژن (The gene) چقدر کتاب علوم یا زیست‌شناسی در دوره‌ی تحصیلی خواندید؟ یا چقدر علاقه داشتید به زیست‌شناسی؟ بیشتر بخوانید

آدم‌های معمولی

خلاصه کتاب آدم‌های معمولی (Ordinary Men) کتاب آدم‌های معمولی با یک نگاه کتاب تاریخی حساب میشه اما در نگاهی دیگه بیشتر بخوانید

9 نظر
  1. کتاب های بیژن اشتری هم برای اشنایی با شخصیت های مهم کمونیست خیلی خوبه . تقریبا اکثر رهبران مهم کمونیسم رو ترجمه کرده . توی صفحه ی اینستاگرامش هم مطالب خوبی میذازه .

  2. رکورد فاصله زمانی بین انتشار دو اپیزود در کانال بی ۶۳ روزه. این دفعه این رکورد هم داره شکسته میشه. فکر کنم با این فرمون بری جلو سالی یه دونه اپیزود تو کانال بی منتشر کنی و خلاص. به نظر میاد بی پلاس لقمه ی چرب و نرمتری هست که دو هفته یکبار منتشر میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×Close search
Search