skip to Main Content
چطور جستجوی گوگل کمک می‌کنه شیوع کرونا رو تشخیص بدیم؟

چطور جستجوی گوگل کمک می‌کنه شیوع کرونا رو تشخیص بدیم؟

همه‌گیری و شیوع کرونا به قدری مهم و بزرگه که نویسند‌ه‌ها و تحلیلگرهای زمینه‌های مختلف در این مدت شروع کردند از نقطه‌نظر خودشون موضوع و پیامدهاش رو تحلیل کنند. ست استیونز داویدویتس نویسنده «کتاب همه دروغ می‌گویند» یکی از این تحلیلگرها بود. ما از داویدویتس در اپیزود سوم پادکست بی‌پلاس خلاصه کتاب همه دروغ می‌گویند رو تعریف کردیم. اینجا می‌تونید “خلاصه کتاب همه دروغ می‌گویند“د رو بشنوید.

داویدویتس در مقاله‌ی تازه‌اش، که در نیویورک تایمز منتشر شده، به بررسی کلان‌داده‌ها در دوره همه‌گیری کرونا پرداخته و مخصوصا روی جستجوی گوگل کار کرده. داویدویتس توی این مقاله توضیح داده که چطور جستجوی گوگل کمک می‌کنه شیوع کرونا رو تشخیص بدیم؟

نویسنده: تیم لاگین

خیلی از ما روزانه علائم و نشونه‌هایی از سلامت‌مون رو گوگل می‌کنیم و این اطلاعات منبع ارزشمندیه که میشه ازش استفاده کرد. به خصوص وقتی با بیماری‌های همه گیری مثل کرونا مواجه می‌شیم. این اطلاعات ارزشمند می‌تونن کمک کنن تا تشخصی بدیم در کدوم مناطق شیوع بیماری بیشتره، چه علائم ناشناخته‌ای درباره‌ی بیماری هست و بتونیم تاحدی آمار دولت‌ها رو راستی آزمایی کنیم. در ادامه این سه نمونه از کاربردهای کلان داده‌ها در شیوع کرونا رو بیشتر توضیح دادیم.

  • نقش جستجوی گوگل در تشخیص علائم کرونا

داویدویتس با یه مثال نشون می‌ده چطوری نتایج جستجوی مردم در گوگل می‌تونه نشانه‌های بیماری‌هارو برای ما مشخص کنه. به خصوص در دوره‌های همه‌گیری یه بیماری. مثالی که ازش استفاده کرده تکرار جستجوی عبارت‌های مرتبط با “از دست دادن بویایی” بوده که این افزایش دقیقا با دوره‌ای که شیوع کرونا افزایش پیدا کرده منطبق بوده.

  • تشخیص میزان شیوع کرونا با بررسی کلان داده‌ها

یک سری آزمایش‌های پزشکی مشخص کردن که از دست دادن بویایی از علائم ابتلا به کروناست. داویدویتس می‌گه کلیدواژه‌هایی برای جستجوی “از دست دادن بویایی” هست. پس می‌شه میزان شیوع کرونا رو در مناطق و شهرهای مختلف جغرافیایی بر اساس تعداد جستجوی این کلیدواژه‌ها تخمین زد. در مرحله‌ی بعد بر اساس همین تعداد جستجوها میشه توزیع امکانات پزشکی رو مدیریت کرد و با آگاهی بیشتری برای کنترل بیماری تصمیم گرفت. برای مثال نمودار زیر وخامت اوضاع در نیویورک رو نشون میده و به نظر میرسه که بیشترین میزان شیوع در اونجا بوده.

چطور جستجوی گوگل به ما کمک می‌کنه شیوع کرونا رو تشخص بدیم؟

  • راستی آزمایی آمار رسمی و دولتی

نکته دیگه‌ای که داویدویتس بهش اشاره می‌کنه اینه که با استفاده از نتایج میزان جستجو میشه آماری که دولت‌ها ارائه میدن رو راستی آزمایی کرد. برای درک بهتر این موضوع نویسنده کتاب همه دروغ می‌گویند، اکوادور رو مثال می‌زنه. در یک بازه زمانی مشخص آماری که به شکا رسمی از اکواردور اعلام می‌شد تقریبا ۱۰ برابر کمتر از تخمینی بود که بر اساس تعداد جستجوی کلیدواژه‌های “از دست دادن بویایی” بهش می‌رسیدیم.

چیزی که گفتیم بخشی از مقاله‌ی ست استیونز داویدویتس بود درباره‌ی اینکه چطور جستجوی گوگل کمک می‌کنه شیوع کرونا رو تشخیص بدیم؟ ست استیونز داویدویتس اقتصاددان و کارشناس بیگ دیتا یا همان کلان‌داده است. در هاروارد و استفنورد فلسفه و اقتصاد خوانده، مدت‌ها در گوگل کارشناس کلان‌داده بوده و با کتاب همه دروغ می‌گویند معروف شد.

این مقاله البته مفصل‌تر به موضوع‌ می‌پردازه و ما سعی کردیم خلاصه‌ای از بخش‌های مهم مقاله رو  توی پست اینستاگرام پادکست بی‌پلاس و الان هم توی وبلاگ بی‌پلاس بذاریم. اصل مقاله داویدویتس درباره اینکه چطور جستجوی گوگل کمک می‌کنه شیوع کرونا رو تشخیص بدیم رو می‌تونید اینجا ببینید.

شاید این‌ها را هم دوست داشته باشید
راهنمای گام به گام دریافت خبرنامه پادکست بی‌پلاس

ما در خبرنامه‌ بی‌پلاس حرف‌هایی رو که در خود پادکست زدیم ادامه می‌دیم. گاهی از نویسنده‌هایی می‌گیم که کتاب‌هاشون رو بیشتر بخوانید

نگاهی دوباره به کتاب ژن: تاریخ خودمانی

پیش از نگاهی دوباره به کتاب "ژن: تاریخ خودمانی" یک توضیح لازم است. ما در متن پادکست در چند جا بیشتر بخوانید

رویاپردازی در بیداری

نویسنده: عباس سیدین   در اپیزود ۲۰ پادکست فارسی بی‌پلاس سراغ خلاصه کتاب آرمانشهری برای واقع‌گراها نوشته‌ی روتگر برگمن رفتیم. بیشتر بخوانید

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×Close search
Search