skip to Main Content
تاریخ جهان در شش لیوان

تاریخ جهان در شش لیوان

داستان شش نوشیدنی محبوب که روزانه می‌نوشیم و کارکردی بیش از رفع تشنگی داشتند.

صفحه‌ی کتاب در آمازون

صفحه‌ی کتاب در گودریدز

پادکست بی‌پلاس

سایت پادکست بی‌پلاس

پادکست بی‌پلاس در ایتیونز

پادکست بی‌پلاس در ساوند کلاد

پادکست بی‌پلاس در ناملیک

آدرس فید پادکست بی‌پلاس برای وارد کردن در اپلیکیشن‌های پادکست‌خوان : http://bplus.libsyn.com/rss

موزیک‌ها

کارهایی ساخته‌ی حسین نجفی

و قطعه‌هایی از سایت https://www.bensound.com/

ثبت‌نام در اپلیکیشن خلاصه‌ی کتاب بلینکیست

پشتیبان بی‌پلاس شوید.

خلاصه کتاب تاریخ جهان در شش لیوان

بعضی از نوشیدنی‌ها نقششان در تاریخ بشر بیشتر از رفع تشنگی بوده و اثرات‌شان روی دوره‌های تمدن بشری گسترده و عمیق است.

کتاب تاریخ جهان در شش لیوان از تام استندج، تاریخ جهان را از خلال بررسی داستان شش نوشیدنی محبوب جهان یعنی آبجو، شراب، قهوه، چای، کوکاکولا و سودا مرور می‌کند و می‌پردازد به اینکه پیدایش و گسترش مصرف آبجو و شراب و نوشیدنی‌های الکلی و چای و قهوه و سودا و محبوب شدن و توزیع گسترده‌ی هر کدام از این‌ نوشیدنی‌ها چه طور روی دور‌ه‌های مشخصی از تاریخ تاثیر گذاشته است.

 چرا کتاب تاریخ جهان در شش لیوان را پیشنهاد می‌کنیم؟

جذابیت کتاب تاریخ جهان در شش لیوان در این است که تاریخ بشر را از دریچه‌ی تازه‌ای می‌بیند. یکی از روش‌های جالب خواندن تاریخ این است که با تعریف کردن سرگذشت چیزهایی که در نگاه اول خیلی جالب و مهم نیستند تاریخ استفاده انسان از آن‌ها و در نتیجه تاریخ خود آن چیزها را مرور کنیم و از خلال این مرور کردن با تاریخ جهان کمی آشناتر شویم. 

از مهمترین اشکالاتی که به کتاب وارد کرده‌اند تمرکزش روی تاریخ غرب و کم توجهی‌ نسبی به آسیا و آفریقا و آمریکای جنوبی است. تا جایی که نویسنده حتی داستان چای را از دریچه بریتانیایی آن تعریف می‌کند.

بعد از شنیدن اپیزود خلاصه کتاب تاریخ جهان در شش لیوان می بینید که نوشیدنی‌هایی که امروز بسیار معمول و در دسترس هستند چه نقش مهم و دوران سازی در توسعه‌ی تمدن بشری داشته اند.

در پادکست بی‌پلاس، خلاصه کتاب تاریخ نمک را هم تعریف کردیم که حتی اگر طرفدار پادکست تاریخی هستید شنیدن این اپیزود را هم پیشنهاد می‌کنیم.

نویسنده

کتاب تاریخ جهان در شش لیوان کیست؟

تام استندج نویسنده و روزنامه نگار بریتانیایی که در کنار انتشار شش کتاب، برای نشریات مختلف و از جمله اکونومیست هم مقالات زیادی نوشته است.

خرید کتاب تاریخ جهان در شش لیوان

این کتاب متاسفانه هنوز به فارسی ترجمه نشده‌ و هر وقت که منتشر شد لینک خرید مستقیم آن را مانند باقی کتاب‌های بی‌پلاس می‌توانید در صفحه‌ی از کجا بخریم سایت پیدا کنید.

E43
مقبره‌ی لنین: آخرین روزهای امپراتوری شوروی

خلاصه‌ی کتاب مقبره لنین: آخرین روزهای امپراتور شوروی (Lenin's tomb) کتاب "مقبره‌ لنین: آخرین روزهای امپراتور شوروی" داستان تغییری است بیشتر بخوانید

E40
آدم‌های معمولی

خلاصه کتاب آدم‌های معمولی (Ordinary Men) کتاب آدم‌های معمولی با یک نگاه کتاب تاریخی حساب میشه اما در نگاهی دیگه بیشتر بخوانید

توپ‌های ماه اوت

خلاصه کتاب توپ‌های ماه اوت  (The Guns of August) ریشه‌ی بسیاری از اتفاقات قرن بیستم و حتی قرن بیست و بیشتر بخوانید

41 نظر
 1. انتقاد … خیلی شدید به این کار ( این اپیزود) انتقاد دارم
  آقا تو رو هر کی دوس داری از این اپیزودا نساززز!
  من نمیدونم دقیقا چجوری منظورمو برسونم ولی با یک مثال بگم : تصور کن رفتی کنسرت شجریان ، میبینی شجریان موهاشو با تافت و سشوار سیخ کرده دو تا دختر رقاص هم دست انداختن رو شونش و سپس وارد سن میشه … و بعد بیاد با این وضعیت اهنگ ناز داره چه وای اجرا کنه … به نظرم این اپیزود یه چیزی تو همین مایه هاست …
  شما یک بار از بیرون و از چشم شنونده ها خودت رو ببین … جایگاه شما از دید شنونده … تصور ما و انتظار ما این نیست ! ما میخایم شجریان با لباس سنتی و خیلی با پرستیژ بیاد رو صحنه برامون مرغ سحر بخونه!
  ما اپیزودی میخایم که ما رو آخر شب بچسبونه به تخت ، مو به تنمون سیخ بشه ، به فکر فرو بریم ، کف کنیم ….
  سبک شجریان سنتی است رپ نیست ، شعر شجریان مفهومی ادبیاتی و فلسفی است شیشو هشت نیست .
  یه همچین چارچوبی به نظرم داشته باشید .

  1. دوست عزیز من به عنوان یک شنونده دیگه بهت پیشنهاد میکنم خب گوش نکن مگه مجبوری این همه پادکست دیگه

  2. دوست عزیز، با احترام تمام به نظر شما، بنده اصلا با شما موافق نیستم،
   شما ممکن هست بقولی خوره کتاب باشید و فرصت مطالعه کافی داشته باشید ولی برای بنده گوش کردن به اپیزودهای دانلود شده این وبسایت در ماشین و در مسیرهای نیم تا یکساعته خارج شهر که عالی است، لطفا منصف باشید! مجمع الجزاریر گولاک همون اصطلاح سیخ شدن موها را در من داشت که فرصت های زیادی در طول روز ندارم و با گوش کردن بخصوص کتابهایی که حتی ترجمه فارسی نیز ندارند از لحظاتم لذت میبرم و دانسته هایم را بیشتر میکنم.
   موفق باشید

  3. بسیار عالی بود واقعا لذت بردم
   دید خیلی جالبی داشت نویسنده

   اصلا فکر نمیکردم تاریخ رو بشه از چنین دیدگاهی بررسی کرد
   ممنون که این چنین کتاب هایی رو هم به ما معرفی میکنید
   یک دنیا ممنون

 2. من سنتی گوش میدم ، رپ گوش میدیم ، شیش و هشت گوش میدم همه نوع آهنگی گوش میدم… ولی دوست دارم آهنگ شیش و هشت رو از دهن اشکین و ساسی مانکن بشنوم ، سنتی رو از دهن شجریان …
  نه اینکه شیش و هشت شجریان گوش بدم سنتی اشکین!!

  1. این شجریان ئه ولی همایون‌شون. هم بیات اصفهان می‌خونه هم چهارگاه. یکی آواز دوست داره یکی تصنیف. یکی از شب فراق خوشش میاد یکی از «رگ خواب». بعضیام هردو. بعضیام هیچ‌کدوم.

  2. حالا چرا انقد بهت برخورده…موضوع در مسیر سایر موضوعاتع پادکسته…این مقایسه های بچه گانه چیه میکنید شما ! بگو یه متعصب مذهبی و افراطی هستم اسم شراب میشونم کهیر میزنم . خودتو خلاص کن دیگه. بدو برو نمازتو بخون

 3. آقا این بالایی چی میگه؟! شما اسم پادکست جدید رو عوض کردی حتی و این مشخصه که اگر پادکست جنایی میخوای باید برگردی به چنل بی..
  خیلی خوب مطالب رو گلچین شده توضیح داده بودید.. واقعا خسته نباشید

  1. یه زمانی آقای علی بندری گفت ما کیفیت رو فدای کمیت نمیکنیم! برای همین دیر به دیر اپیزود تولید میکنیم.
   اما اینطور که بوش میاد این پادکست جدید دقیقا خلاف گفته آقای بندری هست. واقعا کیفیت کنال بی رو نداره هیچ جوره

 4. من فردا ارائه ای در دانشگاه دارم. و باید در مورد کافه ها و قهوه صحبت کنم. پادکست شما؛ مقدمه ی خوبی برای ارائه ی من خواهد بود.
  بی پلاس هم ایده ی فوق العاده ای هست. مانا بمانید.

 5. در یک کلمه عااااااااالییییییییییی و جذاب بود و امیدوارم از این نوع ایده های پادکست تداوم داشته باشد…
  من نیمی از مسیر سفر را با تمام وجود به این تاریخچه زیبا گوش سپردم…

 6. استاد شما که انقدر خوبی دیگه چرا؟ فلسطین اشغالی آخه؟ مگه تریبون ج.ا ئه برادر من! شما همون بفرمایین اسرائیل، همه هم منتظرتون رو متوجه میشن. بابا دیگه تمام دنیا قبول کرده اسرائیل رو غیر از ج.ا و بی پلاس 😂

  1. از لحاظ تاریخی و علمی فلسطین اشغالی درسته که با کمی جستوجو می تونید پیدا کنید منابع رو

   در رضالت رژیم اسرائیل همین بس که تا حالا تعداد زیادی کودک و افراد غیر نظامی رو کشته ، واقعا تلخه که شما از رژیمی که دستش به خون بچه های کوچیک آغشته است حمایت می کنید به استدلال اینکه همه دنیا می کنن. ربطی هم به جکومت نداره بحث سر انسانیته !

  2. از لحاظ تاریخی و علمی فلسطین اشغالی درسته که با کمی جستوجو می تونید پیدا کنید منابع رو

   در رضالت رژیم اسرائیل همین بس که تا حالا تعداد زیادی کودک و افراد غیر نظامی رو کشته ، واقعا تلخه که شما از رژیمی که دستش به خون بچه های کوچیک آغشته است حمایت می کنید به استدلال اینکه همه دنیا می کنن. ربطی هم به حکومت نداره بحث سر انسانیته !

  1. اشتباه نیست، در زمان زکریای رازی، ایران جزئی از قلمرو عباسیان بوده و دانشمندان ایزانی از جمله زکریای رازی کتابهاشون رو به زبان رسمی یعنی عربی می نوشتند.

 7. سلام. بی نهایت از لطف شما بخاطر پادکستهای جذاب و دوست داشتنی تان متشکرم. دست تمامی شما را می بوسم.به کار تون با انرژی و امید و همت زیاد ادامه بدهید. پاینده باشید.

 8. خیلی ممنون از پادکست جالبتون ، من فردا امتحان دارم راجع به تجارت شراب و آبجو ، خلاصه این کتاب اطلاعات عمومی ارزشمندی راجع به تاریخ نوشیندنی ها بهم داد که واقعا لذت بردم

  1. من واقعا از شنیدن این اپیزود لذت بردم،دقیقا همونطور که گفتین یکی از جالب ترین روش های خوندن تاریخ اینه که اونها در قالب اشیا و وسایل ملموس بخونیم.
   مانا باشید

 9. عالی است؛ سپاس فراوان؛ امیدوارم تنوع موضوعات، قربانی برخی از بازخوردها نشود. جهان ما در این کشور بیش از اندازه بسته هست…

 10. درود بر شما ….من زیاد اهل مطالعه نیستم ولی این کار شما باعث شده تشویق بشم حداقل پیگیر کتابهایی که معرفی میکنید بشم ……..بسیار سپاسگزارم

 11. عرض سلام و تشکر از بابت پادکست زیباتون
  میخواستم از همین جا استفاده کنم و از یک دوست عزیز و صمیمی تشکر کنم که این سایت و این امکان رو برام معرفی کرد تا بتونم از این همه کتاب زیبا استفاده کنم.
  ممنون جناب مهندس محمدرضا کاظمی

 12. سلام
  ممنون بابت معرفی این کتاب. اگر من اشتباه نکرده باشم یه اشتباه کوچیک تو این اپیزود احتمالا وجود داره. اونم ماجرای «اومدن کوکاکولا به ایران و شلوغی در دهه ۷۰». اگر من اشتباه نکرده باشم کوکاکولا از سالهای قبل از انقلاب در ایران بود و کارخونه اون در شهرهای مختلف هم وجود داشت و حتی بعد از تحریم ایران از طرق مختلف مثل ایرلند مواد اولیه رو وارد میکردن و همچنان با برند کوکاکولا وارد بازار میشد و کوکاکولای اصل هم از کشورهای دیگه وارد یا قاچاق میشد به ایران. سال ۲۰۰۹ به سازنده ایرانی کوکاکولا در مجلس گیر داده شده که «رابطش رو با سازنده اسراییلی کوکاکولا» روشن کنه که بعد از مدتی «ثابت کردن» شرکت خوشگوار ربطی به کوکاکولای جهانی ندارد. اگر اشتباه نکنم چیزی که دهه هفتاد قرار بود بیاد و با تحریک کیهان و… به مغازش حمله شد و کلا داستانش بسته شد « مک دونالند» بود مگر اشاره شما به ماجرای دیگه ای بوده و من اشتباه کردم.
  ارادت

 13. اول از همه تشکر از عوامل بی پلاس که واقعا کاراتون عالیه
  من بخاطر وقت کمی ک دارم وقت نمیکنم درست کتاب بخونم قبل از این پادکست هم امتحان کردم ولی جواب نداد تا اینکه توی یوتیوب پادکست های شما رو شنیدم و خیلی برام جالب و خوب بود به امید موفقیت و پیشرفت بی پلاس

 14. خیلی ممنونم از زحماتتون و این ارزش زیبایی که خلق کردین …
  یک نکته قابل توجه برای من این مدل صحبت شماست … دقیقا مشخصه که شاید چندین بار کتاب رو بررسی کردین و به یک نگاه خلاصه ولی پربار رسیدین و این دیدگاه و درک در اختیار بقیه قرار میدین… عالی آقا

 15. به دوستان خواننده اصلا توصیه نمی کنم گوش دادن به این کتاب رو. نمی دونم چطوری این کتاب برگزیده شده، بیشتر شبیه شوخی بودش. جنبه ی سرگرمی داشت تا جنبه مطالعاتی. لطفا در انتخاب کتاب ها بیشتر وسواس خرج دهید.

 16. خستە نباشیددوستان
  من تا الان شنوندە پر و پا قرص پادکستھاى شما بودم خیلى لذت بردم اما در این پادکست شنیدم آقایى بندرى از واژەى «فلسطین اشغالى» استفادە کردند. بە عنوان یک ایرانى یھودى کە در نروژ زندگى میکنە خیلى ناراحت شدم. چون از زبان شما شنیدم. گوش ما از استعمال این قبیل توھمھا پرە حالا اگە سردمداران جمھورى اسلامى میگفتن اشکالى نداشت ولى شما دیگە چرا؟ شما کە ادعا میکنین بە صورت حرفەاى کار میکنین چرا؟ آیا واقعا اینو آقاى سیدین نوشتە بود یا خودتون اضافە کردید؟ من نمیخوام بگم شما اولین نفر بودین کە اینو کشف کردید یا گفتید، ولى واقعا لازم نیست نظرات شخصیتون رو در پادکستى کە اتفاقا سیاسى ھم نبود دخیل کنید. ایرانیا کە دە برابر اسرائیلیا از اعراب ضربە خوردن نمیدونم تا چە حدى میخواین براشون ھزینە کنین. این گفتمان و ادبیات مال جمھورى اسلامیە مال مردم ایران نیست. چھل سال قبل مردم ایران اینجورى فکر نمیکردن. پایندە باشید.💐

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×Close search
Search