تاریخ جهان در شش لیوان

اپیزود شماره ۲

بعضی از نوشیدنی‌ها نقششان در تاریخ بشر بیشتر از رفع تشنگی بوده و اثراتشان روی دوره هایی تمدن بشری گسترده و عمیق است.
این کتاب تاریخ جهان را از خلال بررسی داستان شش نوشیدنی محبوب مرور می کند و می پردازد به اینکه پیدایش و گسترش مصرف آبجو و شراب و نوشیدنی‌های الکلی و چای و قهوه و سودا و محبوب شدن و توزیع گسترده‌ی هر کدام از این‌ نوشیدنی‌ها چه طور روی دوره های مشخصی از تاریخ تاثیر گذاشته است.

چرا پیشنهادش می‌کنیم؟

جذابیت این کتاب در این است که تاریخ بشر را از دریچه‌ی تازه‌ای می‌بیند. یکی از روش‌های جالب خواندن تاریخ این است که با تعریف کردن سرگذشت چیزهایی که در نگاه اول خیلی جالب و مهم نیستند تاریخ استفاده انسان از آنها و در نتیجه تاریخ خود آنها را چیزها را مرور کنیم و از خلال این مرور کردن با تاریخ جهان کمی اشناتر شویم.
از مهمترین اشکالاتی که به کتاب وارد کرده‌اند تمرکزش روی تاریخ غرب و کم توجهی‌ نسبی به آسیا و آفریقا و آمریکای جنوبی است. تا جایی که نویسنده حتی داستان چای را از دریچه بریتانیایی تعریف می‌کند.
بعد از شندین این خلاصه می بینید که نوشیدنی‌هایی که امروز بسیار معمول و در دسترس هستند چه نقش مهم و دوران سازی در توسعه‌ی تمدن بشری داشته اند.

نویسنده کیست؟

تام استندج نویسنده و روزنامه نگار بریتانیی که در کنار انتشار شش کتاب، برای نشریات مختلف و از جمله اکونومیست هم مقالات زیادی نوشته است.

ترجمه‌‌ی فارسی

پادکست بی‌پلاس جایگزین کتاب‌ خواندن نیست. هدف ما این است که شما را تشویق کنیم که اگر از چیزی که در این اپیزود شنیدید خوشتان آمده کتاب را بخوانید. این کتاب متاسفانه هنوز به فارسی ترجمه نشده‌است.

۲۷ نظر

 • AA گفت:

  انتقاد … خیلی شدید به این کار ( این اپیزود) انتقاد دارم
  آقا تو رو هر کی دوس داری از این اپیزودا نساززز!
  من نمیدونم دقیقا چجوری منظورمو برسونم ولی با یک مثال بگم : تصور کن رفتی کنسرت شجریان ، میبینی شجریان موهاشو با تافت و سشوار سیخ کرده دو تا دختر رقاص هم دست انداختن رو شونش و سپس وارد سن میشه … و بعد بیاد با این وضعیت اهنگ ناز داره چه وای اجرا کنه … به نظرم این اپیزود یه چیزی تو همین مایه هاست …
  شما یک بار از بیرون و از چشم شنونده ها خودت رو ببین … جایگاه شما از دید شنونده … تصور ما و انتظار ما این نیست ! ما میخایم شجریان با لباس سنتی و خیلی با پرستیژ بیاد رو صحنه برامون مرغ سحر بخونه!
  ما اپیزودی میخایم که ما رو آخر شب بچسبونه به تخت ، مو به تنمون سیخ بشه ، به فکر فرو بریم ، کف کنیم ….
  سبک شجریان سنتی است رپ نیست ، شعر شجریان مفهومی ادبیاتی و فلسفی است شیشو هشت نیست .
  یه همچین چارچوبی به نظرم داشته باشید .

  • reza lotfi گفت:

   دوست عزیز من به عنوان یک شنونده دیگه بهت پیشنهاد میکنم خب گوش نکن مگه مجبوری این همه پادکست دیگه

  • محمد گفت:

   دوست عزیز، با احترام تمام به نظر شما، بنده اصلا با شما موافق نیستم،
   شما ممکن هست بقولی خوره کتاب باشید و فرصت مطالعه کافی داشته باشید ولی برای بنده گوش کردن به اپیزودهای دانلود شده این وبسایت در ماشین و در مسیرهای نیم تا یکساعته خارج شهر که عالی است، لطفا منصف باشید! مجمع الجزاریر گولاک همون اصطلاح سیخ شدن موها را در من داشت که فرصت های زیادی در طول روز ندارم و با گوش کردن بخصوص کتابهایی که حتی ترجمه فارسی نیز ندارند از لحظاتم لذت میبرم و دانسته هایم را بیشتر میکنم.
   موفق باشید

 • AA گفت:

  من سنتی گوش میدم ، رپ گوش میدیم ، شیش و هشت گوش میدم همه نوع آهنگی گوش میدم… ولی دوست دارم آهنگ شیش و هشت رو از دهن اشکین و ساسی مانکن بشنوم ، سنتی رو از دهن شجریان …
  نه اینکه شیش و هشت شجریان گوش بدم سنتی اشکین!!

  • سالار جاده‌ها مادر گفت:

   این شجریان ئه ولی همایون‌شون. هم بیات اصفهان می‌خونه هم چهارگاه. یکی آواز دوست داره یکی تصنیف. یکی از شب فراق خوشش میاد یکی از «رگ خواب». بعضیام هردو. بعضیام هیچ‌کدوم.

 • Alireza گفت:

  آقا این بالایی چی میگه؟! شما اسم پادکست جدید رو عوض کردی حتی و این مشخصه که اگر پادکست جنایی میخوای باید برگردی به چنل بی..
  خیلی خوب مطالب رو گلچین شده توضیح داده بودید.. واقعا خسته نباشید

  • AA گفت:

   یه زمانی آقای علی بندری گفت ما کیفیت رو فدای کمیت نمیکنیم! برای همین دیر به دیر اپیزود تولید میکنیم.
   اما اینطور که بوش میاد این پادکست جدید دقیقا خلاف گفته آقای بندری هست. واقعا کیفیت کنال بی رو نداره هیچ جوره

 • محمد گفت:

  من فردا ارائه ای در دانشگاه دارم. و باید در مورد کافه ها و قهوه صحبت کنم. پادکست شما؛ مقدمه ی خوبی برای ارائه ی من خواهد بود.
  بی پلاس هم ایده ی فوق العاده ای هست. مانا بمانید.

 • ابراهیم گفت:

  در یک کلمه عااااااااالییییییییییی و جذاب بود و امیدوارم از این نوع ایده های پادکست تداوم داشته باشد…
  من نیمی از مسیر سفر را با تمام وجود به این تاریخچه زیبا گوش سپردم…

 • رستم گفت:

  ممنون از این انتخابهای خوبتون و نحوه ارایه عالی ، خسته نباشید

 • Sumya گفت:

  استاد شما که انقدر خوبی دیگه چرا؟ فلسطین اشغالی آخه؟ مگه تریبون ج.ا ئه برادر من! شما همون بفرمایین اسرائیل، همه هم منتظرتون رو متوجه میشن. بابا دیگه تمام دنیا قبول کرده اسرائیل رو غیر از ج.ا و بی پلاس 😂

  • سعید گفت:

   از لحاظ تاریخی و علمی فلسطین اشغالی درسته که با کمی جستوجو می تونید پیدا کنید منابع رو

   در رضالت رژیم اسرائیل همین بس که تا حالا تعداد زیادی کودک و افراد غیر نظامی رو کشته ، واقعا تلخه که شما از رژیمی که دستش به خون بچه های کوچیک آغشته است حمایت می کنید به استدلال اینکه همه دنیا می کنن. ربطی هم به جکومت نداره بحث سر انسانیته !

  • سعید گفت:

   از لحاظ تاریخی و علمی فلسطین اشغالی درسته که با کمی جستوجو می تونید پیدا کنید منابع رو

   در رضالت رژیم اسرائیل همین بس که تا حالا تعداد زیادی کودک و افراد غیر نظامی رو کشته ، واقعا تلخه که شما از رژیمی که دستش به خون بچه های کوچیک آغشته است حمایت می کنید به استدلال اینکه همه دنیا می کنن. ربطی هم به حکومت نداره بحث سر انسانیته !

 • علی گفت:

  تهیه الکل از راه تقطیر توسط رازی ایرانی کشف شد ولی در این کتاب به اشتباه به اعراب نسبت داده شده…

 • علی گفت:

  روش تهیه الکل از طریق تقطیر توسط رازی ایرانی کشف شد ولی در این کتاب به اشتباه به اعراب نسبت داده شده.

  • mansooreh گفت:

   اشتباه نیست، در زمان زکریای رازی، ایران جزئی از قلمرو عباسیان بوده و دانشمندان ایزانی از جمله زکریای رازی کتابهاشون رو به زبان رسمی یعنی عربی می نوشتند.

  • Mehdi گفت:

   عربی زبان علمی اون زمان بوده + صحبت mansooreh

 • mahla گفت:

  خیلی عالی بود. لذت بردم خسته نباشید…

 • mkg گفت:

  سلام. بی نهایت از لطف شما بخاطر پادکستهای جذاب و دوست داشتنی تان متشکرم. دست تمامی شما را می بوسم.به کار تون با انرژی و امید و همت زیاد ادامه بدهید. پاینده باشید.

 • مهدی گفت:

  خیلی ممنون از پادکست جالبتون ، من فردا امتحان دارم راجع به تجارت شراب و آبجو ، خلاصه این کتاب اطلاعات عمومی ارزشمندی راجع به تاریخ نوشیندنی ها بهم داد که واقعا لذت بردم

 • Amirmohammad گفت:

  سلام اپیزود های قبلی رو از کجا میتونیم دانلود کنیم؟!

 • سمانه گفت:

  سلام, اپیزود یک این مطلب کجا قابل دسترسه؟؟

 • jamshid گفت:

  یکی اژ جالب توجه ترین کتاب هایی بود که معرفی کردید،
  اپیزود خیلی خوبی بود سه باز کوش دادمش

 • هومان گفت:

  واقعا جالب نبود

 • ثروت گفت:

  عالی است؛ سپاس فراوان؛ امیدوارم تنوع موضوعات، قربانی برخی از بازخوردها نشود. جهان ما در این کشور بیش از اندازه بسته هست…

 • علیرضا گفت:

  درود بر شما ….من زیاد اهل مطالعه نیستم ولی این کار شما باعث شده تشویق بشم حداقل پیگیر کتابهایی که معرفی میکنید بشم ……..بسیار سپاسگزارم

Leave a Reply