چنگیز خان

اپیزود شماره ۸
لینک‌ها کتاب نقش چنگیزخان در بناکردن دنیای مدرن صفحه‌ی کتاب در آمازون / صفحه‌ی کتاب در گودریدز پادکست بی‌پلاس پادکست بی‌پلاس در ایتیونز / ساوند کلاد /  ناملیک آدرس فید پادکست بی‌پلاس برای وارد کردن در اپلیکیشن‌های پادکست‌خوان : http://bplus.libsyn.com/rss موزیک‌ها حسین نجفی | رقصِ چینی و "خوف در کوچه‌های باشتین" از آلبوم موسیقی متن سریال سر به داران، ساخته‌ی فرهاد فخرالدینی اسپانسر‌ها پچ پچ ثبت‌نام در اپلیکیشن خلاصه‌ی کتاب بلینکیست پشتیبانی از پادکست بی‌پلاس  

چنگیزخان

نقش چنگیزخان در بنا کردن دنیای مدرن

داستان چنگیزخان و امپراطوری‌ای که بنیان‌ گذاشت شایسته‌ی این است که یک بار دیگر و از نگاهی جدید دیده‌شود.

چرا پیشنهادش می‌کنیم؟

تصور بیشتر ما از چنگیزخان و مغول‌هایی که سالها تحت فرماندهی چنگیز و جانشینانش کشورگشایی و فرمان‌روایی می‌کردند این است که اینها قومی بودند وحشی، دور از تمدن و کمتر می‌شود که اسم چنگیزخان و امپراطوری مغول را در کنار صفت یا دستاورد مثبتی ببینیم. این کتاب نوشته شده که این تصویر را عوض کند.

نویسنده کیست؟

Jack Weatherford

استاد سابق انسان‌شناسی کالج مک‌لستر که به خاطر مطالعات و نوشته‌هایش درباره‌ی بومیان امریکا و البته همین کتابش درباره‌ی بازبینی تاریخی امپراطوری مغول مشهور است.

۱۳ Comments

 • حمید اسکندری گفت:

  سلام

  مثل همیشه عالی و لذت بخش

  فکر میکنم که وزن تیرهای مغولها (دقیقه ۱۳.۳۶) احتمالا ۷۰ گرم میتونه باشه تا ۷۰ کیلوگرم، ۷۰ کیلو وزن ماهواره ثریا هستش.

  ارادت

 • Ali j گفت:

  سلام
  از پادکست های بی پلاس که تا حالا شنیدم این بهترینش بود
  در اون قسمتی که گفتید وزن تیر ۷۰ کیلو گرم بود. به نظرم کمی عجیب هستش شاید ۷ کیلو بوده.

 • صبا گفت:

  سلام. میشه راجع به کتاب انسان خردمند هم پادکست بسازین؟

 • Ramin Safaei گفت:

  با اختلاف بهترین اپیزود بی‌پلاس بود. جدای از بحث تاریخی مسائل حاشیه‌ای مثل نژادپرستی در مورد مغول‌ها چیزهاییه که کمتر بهش توجه میکنیم.

 • مهسا گفت:

  خیلی جذاب و گیرا بود. کاملن از ایده‌ی تولید یه پادکست کامل‌تر درباره‌ی مغول‌ها حمایت می‌کنم و منتظرشم 🙂

 • AA گفت:

  احساسات و تعصبات آدمو کور میکنه! قضاوت ها جهت دار میشه! کلا قضاوت بدون احساسات خیلی سخته!

 • محمود گفت:

  عالی بود. شاید بهترین اپیزود این فصل. قطعا جا داره که در چنل بی در مورد این فرد بیشتر بشنویم

 • نگار گفت:

  واقعا مگه می شه وزن هر تیر ۷۰ کیلو باشه؛ من از چند نفر پرسیدم که گفتند امکان نداره … احتمال داره ۷۰ گرم یا مثلا ۷ کیلو باشه؟

 • مهرنوش گفت:

  علی بندری عزیز خسته نباشید ،واقعا این پادکست برای من متفاوت با بقیه اپیزودهای چنل بی به دلیل جرقه ای که برای سرچ کردن و آگاهی ام نسبت به تاریخ مغولستان و چنگیز خان ایجاد کرد.

 • mohammad گفت:

  سلام علی جان خسته نباشی.
  پادکست عالی بود.اگه لطف کنی پادکستای بهتری بسازی از چنگیزخان یا این کتاب و کاملش رو پادکست کنی که عالی میشه ( : .
  درکل خیلی خوب بود.

 • هاشم گفت:

  عالی بود. ممنون از شما علی جان.
  جا داره تشکر ویژه ای ازت داشته باشیم

 • haleh گفت:

  خیلی خیلی لذت بخش بود. خیلی ممنون از شما و تیم بی پلاس پادکست.

 • خیلی خیلی ممنونم برای وقت و انرژی که در ساخت این اپیزود گذاشتید. اما به نظرم منبعی که انتخاب کردید، کامل نبود و تحریف‌های بسیاری داشت. و خب با آب و تاب تعریف کردنش جالب نبود، راستش را بخواهید.
  خیلی از دستاورد‌هایی که این منبع به چنگیزخان نسبت داده، سالها قبل در شاهنشاهی هخامنشی پایه‌گذاری شده بود. از نظام ده‌دهی سپاه گرفته تا تکنیک‌های رزمی سوار بر اسب، تا تاکتیک‌های حمله گازانبری و حمله و گریز، از ایجاد جاده و پست تا تجارت و مدارا با ادیان. جاده ابریشم که در این اپیزود نام بردید، خیلی قبل‌تر از چنگیزخان رونق داشت و تا همین چند صد سال پیش آن را با نام «شاهراه خراسان» می‌شناختند، اکثر بازرگانانی که در این مسیر حرکت می‌کردند هم ثغدی بودند که شاخه‌ای از اقوام ایرانی هستند. ضمن اینکه بسیاری از این دستاوردها پس از چنگیزخان با حل شدن نوادگان او در فرهنگ و دیوانسالاری ایرانی به دست آمد. ماجرای بغداد و حذف خلافت و نمدمال کردن خلیفه را هم اگر دستاورد بدانیم، احتمالا بایستی به خواجه نصیرالدین نسبت دهیم.
  به نظرم از مجموعه دستاوردهایی که این کتاب برشمرد، فقط توانایی خارق‌العاده مغولان در تحمل شرایط سخت و نبوغ چنگیزخان را در فنون نظامی که منجر به تصرف بخش قابل توجهی از جغرافیای زنده شد، می‌توان به عنوان دستاوردهای آنان محسوب کرد. و یک نکته مهم که در پادکست اشاره نشد، انفجار جمعیتی بود که در آن سده در ایلات مغلوستان رخ داد و باز هم نبوغ چنگیزخان بود که توانست سوار بر این موج همه نیروها را زیر یک پرچم بیاورد.

  خلاصه هیچ اشکالی نداره که بدون تعصب و پیش‌داوری دیدگاه متفاوتی به تاریخ را بشنویم. با آب و تاب تعریف کردنش هم اشکالی نداره، تا آنجا که دیدگاه‌های مخالف با یا متفاوت نسبت به آن را نیز مطرح کنیم.
  پیشنهاد می‌کنم کتابهای شروین وکیلی و علیرضا شاپور شهبازی را در مورد کوروش و داریوش و هخامنشیان مرور کنید.
  ممنونم برای این همه وقت و انرژی که برای ساخت پادکست‌ها می‌گذارید. خسته نباشید، موفق باشید.

Leave a Reply

واحد پول مورد نظرتان را انتخاب کنید