اینک روشنگری

روزهای خوش بشریت تموم شده یا آینده‌ی بشر هنوز روشنه؟

خلاصه کتاب اینک روشنگری
توضیحات اپیزود باز کردن

روزهای خوش بشریت تموم شده یا آینده‌ی بشر هنوز روشنه؟

 نویسنده‌:استیون پینکر

 متن: عباس سیدین | روایت: علی بندری

 تدوین: امید صدیق‌فر | موسیقی : پیمان عرب‌زاده 

خلاصه کتاب اینک روشنگری  Enlightenment Now

آینده‌ی بشر روشن است یا تاریک؟ برای استیون پینکر آینده‌ی پیشِ‌روی بشر روشن است. پینکر در کتاب اینک روشنگری نشانمان می‌دهد که این روشن بینی از کجا می‌آید، ریشه‌هایش کجاست و ما را به کجا می‌رساند. و در کنارش می‌گوید که اگر آینده را تاریک ببینیم به کجا می‌رسیم و چرا باید از این تاریک‌بینی بر حذر باشیم. 

در مسیر این روشن‌بینی پیشنهاد پینکر بازگشت و دفاع از ایده‌ها و اهداف عصر روشنگریست. با تکیه بر خرد و دانش می‌توان به پیشرفت بشر امیدوار بود. این ایده‌ی اصلی روشنگریست. که امروز نیاز به دفاع دارد و اگر از تک تک اجزای آن دفاع نکنیم، ایده‌های دیگری قدرت می‌گیرند که باعث گسترش خرافات یا بی‌عملی خواهند شد.  

چرا کتاب اینک روشنگری را پیشنهاد می‌کنیم؟

اتفاق‌ها و اخبار بد زیادی را هر روز می‌بینیم و می‌شنویم. حجم این اطلاعات به قدری گسترده است که احساس می‌کنیم روز به روز شرایط بدتر می‌شود و آینده‌ی بشر تیره و تار خواهد بود. اما در همین شرایط اندیشمندان و متفکرانی هستند که با استدلال‌‌های آماری نشانمان می‌دهد اوضاع رو به وخامت نیست. شبیه این حرف را از روزلینگ در کتاب واقعیت شنیدیم. 

استیون پینکر هم با آمار و  ارقام نشان می‌دهد که شرایط رو به بهبود است، اما در کتاب اینک روشنگری، قدم بزرگ‌تری هم بر می‌دارد و می‌گوید باید برای گسترش این نگاه کاری بکنیم. این کار بازگشت به ایده‌ی عصر روشنگریست. 

نویسنده‌‌ کتاب اینک روشنگری کیست؟

استیون پینکر نویسنده کتاب اینک روشنگری در رشته‌ی روانشناسی شناختی از دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل شده. پینکر در دانشگاه‌های استنفورد و هاروارد تدریس کرده و در دوره‌ای هم رئیس مرکز علوم شناختی دانشگاه MIT بود. پینکر جز کتاب اینک روشنگری، هفت کتاب دیگر منتشر کرده که بیشترشان درباره‌ی عملکرد مغز و نحوه‌ی ادراک ما از جهان هستند.

بیشتر کنجکاوی کنیم
چرا بد از خوب قوی تر است
چرا بد از خوب قوی‌تر است؟

احساسات ما نسبت به تجربه‌ها یا حرف‌هایی که بار منفی دارند غلیظ‌‌تره، در حالی که واکنشمون به اتفاق‌های خوشایند به بیشتر بخوانید

چطور بحث کنیم بدون اینکه از هم متنفر شویم؟
میشه بحث کنیم بدون اینکه از هم متنفر بشیم

جاناتان هایت یکی از بهترین معلم‌ها و راهنماهایی بود که در این چند سال اخیر پیدا کرده‌ام. سؤال‌های محوری‌ای که بیشتر بخوانید

ما و سوگیریهای شناختی
ما و سوگیری‌های شناختی

چقدر محیط اطرافمون رو درست و منطقی درک می‌کنیم و می‌شناسیم؟ چقدر دچار خطا و اشتباه می‌شیم؟ در بعضی از بیشتر بخوانید

41 نظر برای “اینک روشنگری

  1. پادکستهاتون فوق العاده هستند. فقط یک سوال دارم و اون اینکه آیا کتاب اینک روشنگری ترجمه شده؟ یا زبان اصلی باید بخونیم.

 1. با سلام و تشکر از کتاب خوب معرفی شده، احساس می کنم کتاب های بسیار خوبی برای روایت وجود دارند که باعث تفاوت در تفکر یا عملکرد دیگران می شود.
  لطفا کتابی خوب در زمینه ایجاد و تثبیت عادات معرفی نمایید.
  تشکر مجدد

  1. منم باهات موافقم . ولی هر وقت ی کتاب توسعه فردی معرفی میکنن بهشون مدام گیر میدن که داری زرد معرفی میکنی و روند پادکست بد هست و …
   توی بخش کجا بخریم ی کتاب گذاشتن اسمش اگه اشتباه نکنم هست عادات روزانه از نشر ماهی اون رو بگیر

  2. کتاب هفت عادت مردمان موثر اثر دکتر استفان کاوی که ترجمه های متعددی هم دارد، کتابی مفید برای تغییر و توجه به عادتهای خوب و موثر در زندگی شخصی، کاری و اجتماعی است.

 2. واقعا عالی بود امیدوارم کتاب کامل چاپی یا صوتیش هم بیاد
  بسیار امید بخش بود.

 3. احساس میکنم مطالبی که گفتید در حد بی پلاس نبود. این مطالب خیلی مفید هست برای یک پادکست جنرال تر با خط فکری دیگری.
  من کتاب رو نخوندم ولی مطالب این چنینی به وفور پیدا میشه. متاسفانه هر دو طرف یعنی بدبین ها و خوشبین ها به آینده بشر قادر به تحلیل و مطالعه موضوعات به صورت بی طرفانه نیستند.
  وضعیت بشر قطعا بهتر شده، خیلی بیشتر خوش میگذره، همه اینها درسته. ولی هیچ نموداری در دنیا تا ابد به صورت صعودی ادامه نخواهد داد. شما انقراضهای بزرگ تاریخ رو نگاه کنید. یهو 97 درصد موجودات ناپدید میشدن.
  از طرفی من معتقدم هنوز سیستم خیلی ناموثر هست و ثروت در حال حیف و میل شدن هست. همین انرژی خورشید رو شما بتونید به طور موثر دریافت و ذخیره کنید کمتر از ده سال همه مردم ثروتمند میشن.
  موضوع اینجاست که در ارتباط با این موضوع اینده بشر خیلی چیزها بستگی به خیلی چیزهای دیگه داره. برای همین پیش بینی دقیق کار اسونی نیست.
  مطالبی که گفتین با وسعت زیاد و عمق خیلی خیلی کم. یه کم وسعتش کمتر و عمقش یه ذره بیشتر میشد شاید بهتر بود.
  در آخر، لطفا از خط بی پلاس و سطح بی پلاس دور نشید. یه کم به زور جا شده بود این پادکست وسط این پادکست ها.
  ممنون از زحمات در این سال سخت

  1. از طرفی من معتقدم هنوز سیستم خیلی ناموثر هست و ثروت در حال حیف و میل شدن هست. همین انرژی خورشید رو شما بتونید به طور موثر دریافت و ذخیره کنید کمتر از ده سال همه مردم ثروتمند میشن.
   کار به بقیه ی حرفات ندارم ولی این جملت خیلی ساده لوحانه هست . (قصد توهین ندارم)

  2. موافقم. به نظرم نویسنده این کتاب یکم بیشتر باید در مورد شرایط اقلیمی و همینطور شناسایی روندها مطالعه کنه. نظر دادن در مورد این موضوع نیاز به یه مطالعه بین رشته ای داره. یه روند همیشه نمیتونه ادامه پیدا کنه به نظرم بشر امروزه درگیر یک خرافات مدرن هست که فکر میکنه بشر با علمش میتونه هر مشکلی را حل کنه. ما الان حداقل در بحث اقلیم در وسط یک فاز انقراض هستیم و طوری هم نیست که کاری از دست بشر بر بیاد.

 4. بازم ممنون از تمامی زحمات شما که در نوع خودش یک «روشنگری» ماندگار خواهد بود…..منتظر اپیزودهای بعدی هستیم

 5. با نهایت احترام و خسته نباشید
  کتاب بسیار ضعیفی بود،یکم نا امید شدم از بی پلاس
  به امید افزایش استانداردها برای فصل جدید.

 6. این پادکست رو امروز کشف کردم. آخرین اپیزود و تنها اپیزودی که گوش کردم خیلی خوب بود به نظرم. معرفی کتاب اینک روشنگری. به عنوان کسی که تحصیل در رشته ادبیات فرانسه و تاثیر عصر روشنگری بر این کشور و ادبیات دیدگاهی مطلوب خودم به من داد واقعا خوندن این کتاب خیلی میتونه مفید باشه. خیلی به دغدغه هایی که توی دو سال تحصیل در زمینه علوم انسانی تو پاریس پیدا کردم و کاملا پاسخی نداشتم در آنزمان براشون پاسخی قابل تامل میده. پاسخی که خودم هم کم و بیش مشابه اون رو بعدها پیدا کردم بواسطه مشاهدات و مطالعه هایم و شخصیتم‌. این اپیزود که در واقع خلاصه و برداشتی موافق رو از کتابی ظاهرا جالب ارائه میده، به نظرم خیلی گوش کردنی هست. ????

 7. سلام
  خدا قوت
  آرزوی سلامتی و موفقیتهای بیشتر
  گامهایتان استوارتر و سایه تان مستدام

 8. یه کمدی ریزی که وجود داره تو این اپیزود، تقابل حرف کتاب با حرف علی بندریه که میگه “تجربه ثابت کرده هر وقت گفتیم اوضاع بده بعدا دیدیم ای بابا! تازه اون روزای خوبمون بود” 🙂

 9. سلام وقت بخیر 
  من علاقه مندم متن اپیزوهای پادکست بی‌پلاس رو پیاده کنم و در جایی برای عموم منتشر کنم. یا در اختیار خودتون بذارم برای انتشار در وبسایت.
  آیا شما برنامه ای برای این کار دارید؟ اگر نه، اجازه این کار رو میدید؟

 10. سلام و خسته نباشید به گروه بی نظیر bplus و طرفداران محترم
  در ابتدا من به شخصه بسیار از آقای بندری ممنونم که با پادکستهای خیلی عالی بی پلاس و چنل بی من رو با پادکست آشنا کردن به طوریکه علاوه بر این دو پادکست باعث شد خیلی از پادکستهای خوب دیگه رو گوش بدم و همینطور از کتابهای خوبی که معرفی میکنن استفاده کنم
  ضمنا بسیاری از ادمین های پادکستهای خوب که زحمت میکشن و از اقای بندری الهام گرفتن و اذعان دارن که مشوق خیلی از اونها هم بودن در تولید پادکست هاشون
  و بعد در مورد این اپیزود خیلی عالی میشه گفت نظرات نویسنده کتاب با نظرات بحث شده در کتاب واقعیت که باز هم مدیون گروه بی پلاس هستم شباهت داره و یکسانه
  به تمام دوستان گوش دادن اپیزود factfulnes ( واقعیت) از همین پادکست و ترجیحا خوندن این کتاب رو پیشنهاد میکنم .
  جا داره مجددا از تمامی دوستانی که در تولید محتوای این دو پادکست و شخص اقای بندری با صدای گیراشون که حقیقتا شنونده رو شدیدا مشتاق شنیدن چند باره اپیزودها میکنه به سهم خودم تشکر کنم .
  همیشه تندرست باشین و با پشتکار

 11. درود
  دوستان بسیار سپاس گزارم
  کتاب ها و پادکست شما درس هایی که در دوران کودکی، خانواده و مدرسه و جامعه به من یاد نداده بودند یاد داد. و یاد میده.

  سپاس بی کران.

 12. دوستانی که میخوان شنیدن پادکست رو شروع کنن هیچوقت از چنل بی شروع نکنن
  به حدی کیفیت طرزبیان و تسلطش به متن بالاست که انگاری این پادکست ها دقیقا برای شما ساخته شده
  و سایر پادکست ها مثله یه روزنامه خوانی از یه متن آماده میمونن و شما بعد از عادت به چنل بی واقعا نمیتونید بقیه رو گوش کنید و بیشتر شبیه یه گزارش ساده تو رادیو به نظر میرسن

 13. سلام. تو اسفندماه کتاب جدیدی از شما نشنیدم. البته کلیپ هاتون رو تو youTube دنبال می کنم ولی مشتاق شنیدن خلاصه های یک کتاب جدید هستم. می خواستم بدونید تاثیر بزرگی تو رفتار و افکارم داشتید و بی پلاس رو به هرکی که دوستش دارم پیشنهاد می دم. کاش روزی مثل شما بتونم موثر باشم.
  منتظر کارهای جدیدتون بی صبرانه هستم.

  1. ماه پیش یه اسنپ گرفتم و مطابق همیشه سر صحبت رو باز کردم و راننده هم پیشنهاد داد که تا انتهای مسیر یکی پادکست از بی بلاس گوش بدیم. از اون روز تقریبا هر روز دارم با لذت بسیار فراوان یه پادکست از بی بلاس گوش میدم.
   دم شما واقعا گرم و دم اون راننده هم گرم که معرفیتون کرد و با پسر کوچیکش هر شب چنل بی رو هم گوش میداد.
   فقط خواستم بدونین که تو زندگی تک تک شنونده هاتون و اطرافیانشون دارین تفاوت ایجاد میکنین و ما میدونین ارزش کار شما رو.

 14. به گمونم اقای روحانی این کتاب رو خوندن که هر روز میان و در اخبار شعر همه چی ارومه ما چه قدر خوشحالیم رو میخونن

 15. سلام خیلی ممنون از پاد کست خوبتون
  من می خوام از منظر دیگه ای نگاه کنم، این که ما چقدر محیط رو برای بیان نظردیگران امن می کنیم، یعنی دیگران پیش ما راحت نظرشون رو میگن یا نه.
  نویسنده بررسی کرده چند درصد مردم حقیقت رو می گن یا چیزی رو میگن که مخاطب ترجیح میده، دوست دارم بدونم این موضوع چقدر به شخصیت گوینده برمیگرده و چقدر به شنونده.

 16. سلام و خسته نباشيد
  فكر ميكنم نيازي به اين نيست كه بگم چقدر كيفيت كارتون خوبه و سپاسگزاريم. يه نكته رو عرض كنم درخصوص اين اپيزود اينكه چندين بار بجاي واژه برابري به اشتباه نابرابري گفته شد ( همون قسمتهايي كه نويسنده مثال ميزنه كه برابري بخودي خود ارزش نيست بلكه بهره مندي ارزشمنده- ك به اشتباه نابرابري گفته شده) بازم ممنون از شما و كار ارزشمندتون

 17. سلام علي اقاي بندري عزيز يكي از دلايلي كه من هم با نظر نويسنده موافقم وجود ادمهايي مثل شماست خدا قوت سلامت و سربلند باشي

 18. سلام وقتتون بخیر
  خواستم بابت انتخاب بسیار عالیتون و البته به اشتراک گذاشتن این اگاهی از همه دوستان در این گروه تشکر کنم، روزگارتون پر از درک واقعیتهای ناب انشاالله

  1. البته اگراز یه بعد به قضیه پیشرفت ( progression) نگاه کنیم نظریه author قطعا قابل قبوله. ولی چیزی که اینجا بهش اشاره نشده قیمتیه که برای پیشرفت، humanity داره پرداخت میکنه؟ میزان mental health health disorder, global warming,و خیلی مسایل دیگر که نشان از افت بعضی از شاخصهای زندگی داره نشان از گرفتاریهای قرن ۲۱ برای بشریت داره؟ در مجموع حس میکنم نویسنده بیشتر به دنبال فروش بیشتر کتابش بر اساس ایجاد یک debate جدید در این حوزه داشته. با احترام به انتخاب کتاب از جانب شما دوستان عزیز

 19. یه نکته دیگه رو هم باید اضافه کنم در خصوص منخنی U shape سرریز ثروت، در حال حاضر حدودا 50 % ثروت دنیا در اختیار 1% جمعیت دنیاست. و به نظر هم نمیاد اون عده علاقه ای به تقسیمش با بقیه داشته باشن.

 20. برای کمک آدرس ولت بیتکوین و تتر بذارید
  دمتون هم گرم خسته نباشید

 21. فوق العاده مفید و کاربردی
  پاقعا بهم یه دید تازه ای داد نسبت به خیلی چیزا
  از تکت تک ثانیه هایی که برای گوش کردنم گذاشتم راضی هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *