آثار ماندگار تروما (سانحه) روی ذهن و بدن

چرا آسیب‌های جسمی و روانی تروما اینقدر سنگین و بادوام هستن؟

main (1)

توضیحات اپیزود باز کردن

چرا آسیب‌های جسمی و روانی تروما اینقدر سنگین و بادوام هستن؟

نویسنده‌: بسل ون‌ در کولک

متن: عباس سیدین | روایت: علی بندری

 تدوین: نیما خالدی‌کیا

-موسیقی تیتراژ : پیمان عرب‌زاده 

-موسیقی متن: youtube audio library

یوتیوب بی‌پلاس 

-کتاب‌های بی‌پلاس را از اینجا  بخرید.

پشتیبانی از بی‌پلاس

با تشکر از اسپانسرهای این اپیزود: 

اینستاگرام تاپ

فیدیبو

 

لینک‌های خرید

خلاصه کتاب آثار ماندگار تروما (سانحه) روی ذهن و بدن                 

چرا افراد بعد از سانحه اضطراب، خشم یا بی‌حسی و کرخ‌شدگی غیرقابل تحملی رو تجربه می‌کنن و چطور تروما بر توانایی تمرکز، به خاطر سپردن، ایجاد روابط قابل اعتماد و حتی احساس آرامش در بدن تاثیر می‌گذاره؟ بسل ون در کولک نویسنده کتاب آثار ماندگار تروما(سانحه) روی ذهن و بدن معتقده بیشتر ما یک جایی در زندگی با یک اتفاق آسیب‌زا یا تروما مواجه شدیم یا می‌شیم. این اتفاق‌ها جز روان روی مغز و جسممون اثر میذارن. با همین نگاه نویسنده می‌خواد کمک کنه تا بفهمیم چرا خلاص شدن از آسیب‌های تروما ساده نیست.

 

چرا  کتاب آثار ماندگار تروما روی ذهن و بدن را پیشنهاد می‌کنیم؟

تا امروز کسی نتونسته اثرات سنگین و زخم‌های به جا مانده‌ی جنگ، تجاوز، سوءاستفاده یا اتفاق‌های هولناک دیگه رو «درمان» کنه. چیزی که اتفاق افتاده رو نمی‌شه کاریش کرد. اما می‌شه به رد پای به‌جا مانده از این اتفاق‌ها روی جسم و ذهن غلبه کرد، با احساس خردکننده‌ی توی سینه که اسم اضطراب یا افسردگی روش می‌گذاریم، با ترسِ از دست دادن کنترل، با همیشه هشیار و منتظر بودن، با کابوس‌ها و فلش‌بک‌ها، و با مه غلیظی که گاهی روی زندگیمون می‌افته و باعث می‌شه نتونیم کاملاً احساس زنده بودن کنیم و با دیگران ارتباط برقرار کنیم، میشه تا حدی این احساس‌ها و تجربه‌ها رو تعدیل کرد تا به عنوان اتفاقی در گذشته تجربه‌شون کنیم و نه اتفاقی که هر آن در حال پیش اومدنه.

 

نویسنده‌‌‌ کتاب آثار ماندگار تروما روی ذهن و بدن کیست؟

بسل ون در کولک روانپزشک، نویسنده، محقق و روان‌درمانگر هلندیه. از 1970 تا امروز یعنی برای نیم قرن بسل مشغول تحقیق و پژوهش درباره استرس پس از سانحه یا PTSD بوده. سال 1982 زمانی که عضو هیئت علمی  دانشکده پزشکی هاروارد بود، مرکز مطالعاتی تروما رو راه‌اندازی کرد. دوره‌ای رئیس انجمن بین المللی مطالعات استرس تروماتیک بود و در حال حاضر استاد روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون و رئیس بنیاد تحقیقات تروما در بروکلین، ماساچوسته. 

 

خرید کتاب تروما با ذهن و بدن ما چه می‌کند؟

کتاب The Body keeps the score به فارسی ترجمه شده و لینک‌های خرید آن‌لاین و تلفنی کتاب در صفحه‌ی از کجا بخریم سایت پادکست فارسی بی‌پلاس هست.

بیشتر کنجکاوی کنیم
انتقال تروما به نسل بعد از طریق ژن
آیا اثرات تروما می‌تواند به نسل‌های بعدی منتقل شود؟

بچه‌ها و نوه‌های ما از ژن‌هایی که از ما بهشون به ارث می‌رسه شکل و شخصیت پیدا می‌کنن ولی تحقیقاتی بیشتر بخوانید

مافیای بمب افکن
مافیای بمب‌افکن

خلاصه کتاب مافیای بمب افکن           جنگ پرتلفات و پر دامنه‌ای مثل جنگ جهانی دوم رو میشه از زاویه‌‌های مختلف دید. بیشتر بخوانید

main (5)
سلطه شانس بر زندگی

خلاصه کتاب سلطه شانس بر زندگی رویدادهایی که در دنیا اتفاق می‌افتن نظم مشخصی ندارن. و این احتمالا برخلاف چیزیه بیشتر بخوانید

7 نظر برای “آثار ماندگار تروما (سانحه) روی ذهن و بدن

  1. سلام آقای بندری دمتون گرم با این صدای گرمتون
   ی پیشنهاد اینکه مقدمه کتابها رو لطفا خلاصه تر بگید ، مغز کتاب و زمان بیشتری بگید.

 1. خیلی کتاب خوبی بود، کاش یه اپیزود دیگه هم دررمورد همین کتاب بذارین. اگه در این راستا کسی دوست داره درمانی رو شروع کنه، این وبسایت خیلی میتونه کمکش کنه. سایت رواندرمانی آنلاین برای فارسی زبانهای سراسر دنیا
  http://www.faratalk.com
  برای همه روزهای بهتر و شادتر آرزو دارم

 2. با تشکر از اپیزود بسیار خوبتون.
  خیلی دوست داشتم کتاب رو کامل بخونم، متاسفانه دسترسی به کتاب کاغذی ندارم. ای کاش پلتفرمهای کتاب فارسی سریع تر نسخه الکترونیکی رو منتشر کنند.
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.