آیشمن در اورشلیم

هالوکاست چطور اتفاق افتاد؟ مرور دادگاه آیشمن بعد از شصت سال، به چه درد ما می‌خورد؟

خلاصه کتاب آیشمن در اورشلیم
توضیحات اپیزود باز کردن

هالوکاست چطور اتفاق افتاد؟ مرور دادگاه آیشمن،‌بعد از شصت سال، به چه درد ما می‌خورد؟

      نویسنده‌: هانا آرنت

      متن: عباس سیدین | روایت: علی بندری

       تدوین: امید صدیق‌فر | موسیقی : پیمان عرب‌زاده

      کتاب‌های بی‌پلاس را از اینجا  بخرید.

نشر برج

       پشتیبانی از بی‌پلاس

خلاصه کتاب آیشمن در اورشلیم (Eichmann in Jerusalem)

کتاب آیشمن در اورشلیم یکی از کتاب‌های مهم درباره‌ی تبعات جنگ جهانی دوم و هالوکاست است که هنوز و بعد از گذشت شصت سال موضوع گفتگوست. این کتاب در اصل  گزارش هانا آرنت است از دادگاه آدولف آیشمن و آنچه قبل از آن اتفاق افتاد. اما آرنت در خلال این گزارش به دنبال پاسخی برای پرسش‌های دیگر هم هست. پرسش‌هایی مثل اینکه ما به عنوان بشر از تجربه هولناک فجایع انسانی‌ای مثل جنگ جهانی دوم چه درس‌هایی می‌توانیم بگیریم؟ 

چرا کتاب آیشمن در اورشلیم را پیشنهاد می‌کنیم؟

چطور می‌شود جلوی فجایع انسانی را گرفت؟ این فجایع را چه کسانی با چه ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی پیش می‌آورند؟ هانا آرنت در کتاب آیشمن در اورشلیم نشان می‌دهد که حتی آدمی در قد و قواره‌ی یک کارمند معمولی چطور می‌تواند عامل اجرای یک فاجعه‌ی انسانی شود. آدمی که مرتکب جنایت می‌شود لازم نیست هیولایی خبیث یا شیطان صفت باشد. شر می‌تواند مبتذل‌تر و پیش پا افتاده‌تر از اینها باشد.

نویسنده‌‌ کتاب آیشمن در اورشلیم کیست؟

هانا آرنت نظریه پرداز سیاسی و از مهم‌ترین متفکران سیاسی قرن بیستم است. آرنت فلسفه و الهیات را در کنار نظریه پردازانی مانند هایدگر، کیرکگارد، هوسرل و یاسپرس خوانده است و از یهودیانی بود که از هولوکاست جان سالم به در بردند. بعد از به قدرت رسیدن هیتلر، هانا آرنت ابتدا به فرانسه و سپس به ایالات متحده مهاجرت کرد.

خرید کتاب آیشمن در اورشلیم

کتاب آیشمن در اورشلیم را نشر برج با خرید کپی رایت و اجازه‌ی رسمی بنیاد هانا آرنت در سال ۹۹ منتشر کرده. برای خرید کتاب به صفحه از کجا بخریم سر بزنید.

بیشتر کنجکاوی کنیم
آدم‌های معمولی در مسیر جنایت؛ چطور جنایتکار می‌شیم؟
در مسیر جنایت؛ چطور جنایتکار می‌شویم؟

با کریستفر رابرت براونینگ در اپیزود چهلم پادکست بی‌پلاس، «آدم‌های معمولی»، آشنا شدیم. سوال اساسی‌ای که در این اپیزود مطرح بیشتر بخوانید

کجا دنبال ریشه‌های خشونت بگردیم؟
کجا دنبال ریشه‌های خشونت بگردیم؟

خواندن و شنیدن درباره‌ی ظلم‌ها و جنایت‌هایی که بعضی آدم‌ها و گروه‌ها مرتکب می‌شوند سخت است؛ اما برای درک بهتر بیشتر بخوانید

چرا گورباچف از بخارین اعاده حیثیت کرد
اطمینان دارم که تاریخ، دیر یا زود و ناگزیر غبار را از چهره‌ی من پاک خواهد کرد

گورباچف از بوخارین اعاده‌ی حیثیت کرد. پنجاه سال بعد از اینکه استالین دستور اعدام بوخارین را صادر کرده بود. اما بیشتر بخوانید

لینک‌های خرید

پشتیبانی از بی‌پلاس کمک کنید ما بیشتر و بهتر پادکست درست کنیم

69 نظر برای “آیشمن در اورشلیم

 1. برات متاسفم بندری
  مینوشتی اسپانسر این قسمت بنی اسرائیل
  هالوکاست اصلا وجود نداشته، بعد تو داری کتابشون تبلیغ میکنی
  اف بر تو
  پول چه ها که نمی کنه
  حداقل اصول خودت رعایت میکردی
  این آخه کتاب غیر داستانی هست، داستان چیه پس اگه این داستانی نیست؟

  1. پادکست رو گوش کردی ؟! مطمئنا خیر.
   چه قدر درباره هولوکاست تحقیق کردی که به این نتیجه رسیدی ؟ امیدوارم زیاد ولی بعید میدونم !
   حتی سران جمهوری اسلامی هم کلیت هولوکاست رو قبول دارن ولی در رقم فاجعه اختلاف دارن با بقیه که میگن مثلا چند میلیون نبوده. روحانی در مصاحبه گفت تاریخدان نیستم و رهبر ایران هم میگه اگر واقعیه چرا انکار یه واقعیت تاریخی رو جرم تلقی میکنید.
   کتاب غیر داستانی هست ولی حرفات یهودی ستیزی است و دور از انسانیت. من برا شما متاسفم و تشکر میکنم از آقای علی بندری برای پادکست و کانال خوبشون و زحمت های فراوان از ابتدای مسیر تا امروز.

  2. اصلا وجود نداشته!!!
   تاریخ رو با خاک یکسان کردی؟

  3. مدارک و مستندات اداریش موجوده، خروار خروار عکس و … وجود داره بانیان و مسببینش اعتراف کردند و محاکمه شدند، آشویتس و داخائو هنوز پابرجا است بعد جنابعالی می فرمایید هالوکاست وجود نداشته !!

  4. احمق مثل تو زیاده که هولوکاست منکر می شی در صورتی که انسانهایی تو دنیا هستند که خانواده هاشون در اون فجایع کشته شدن برای تو اف هم کمه

  5. دقیقا بخاطر افرادی مثل شما هست که مطرح شدن این موضوعات و کتاب ها لازمه
   اصلا وجود نداشته؟؟؟
   خجالت آوره

  6. اگر واقعیتهای هولناکی که رخ دادن رو انکار کنیم دوباره رخ میدن، صرف نظر از اینکه چه کسی و علیه چه کسانی انجام داده، تاریخ انکار نمیشه بلکه روایت میشه تا تاریکی ها تکرار نشن، شما هم قبل از اظهار نظر کمی بخون، یکم مطالعه داشته باش. نفی هلوکاستها بیشتر منظور نفی کشتارهای جمعیه که اتفاق افتاده. جنگ جهانی دوم و کشتارهاش به قدمت کشتی نوح نیست که بر سر بودن یا نبودنش بحث کرد. خیلی دور نیست.

  7. به آدمی که هولوکاست رو دروغ بدونه چه میشه گفت؟؟؟

  8. دوست عزیز فکر کنم شما اولین بار هست که اسم پاکدست رو شنیدی .
   توصیه میکنم باقی اپیزود های آقای بندری رو هم گوش کنی .بعدش اگه دوست داشتی به ایشون تهمت بزن .
   هیچ وقت زود قضاوت نکن دوست عزیز

  9. چطور میگید وجود نداشته؟
   اینقدر شاهد زنده وجود داره این همه مدرک مستند. واقعا که قبل از زدن هر حرفی تعصب ها و جبهه گیریهاتون رو کنار بگذارید و به عنوان یک انسان به قضیه نگاه کنید

  10. منم یه زمانی نطر تو رو داشتم ولی تحقیق کردم اول از همه نظرات مخالفا رو خوندم و دوم موافقشان. حلاصه ش اینه اول بجز یهودیا افرادی از لهستانی و کولی و اسیران جنگی شوروی هم بودن مخالفا میگین چرا فقط میگین یهودیا. دومیش رو تعدادش اختلاف هست میگن شش میلون یهودی کشته ولی مخالفا میگن کلا شش میلیون یهودی اروپا نداشته و سوم موافقا میگن کشتار بصورت سیستماتیک بوده ولی مخالفا میگن هیچ سند و مدرکی نیست. چهارم میگن چرا انکار هولوکاست جرمه. موافقا میگن چون ترویج نژاد پرستی و خشونته.پنجم محالفا میگن کوره ادم سوزی افسانه ست. و مهمترین دلیل مخالفت اینه که اسراییل برای تصاحب فلسطین از مظلومیت هولوکاست استفاده کرده. در کل بخام بگم این وسط یه عده ادم بخاطر نژادشون چون یهودی بودن کولی بودن لهستانی بودن قتل عام شدن حالا چه ۱۰۰ هزار چه شش میلیون چه سهوا با کار زیاد و بیماری در اردوگاه کار چه عمدا با اتاق گاز و کوره ادم سوزی. این کشتار اتفاق افتاده

  11. هولوکاست یه وازه ی یونانی به معنی “همه سوزی” و نسل کشی از راه سوزاندنه. با این معنا اگر هولوکاست اتفاق افتاده باشه یعنی اکثریت یهودیان اروپا سوزانده شده اند که طبق شواهد نمی تونه درست باشه. اما اگر منظور از هولوکاست، کشتار یهودیان باشه که مسیحیان چند هزار برابر بیشتر در اون زمان کشته شدند.

  12. درود عرض ادب واقعا دیدگاهتون اینه هو لو کاست وجود نداشته پس شما از مردمی نیستین که تاریخ میخونن و ناگزیر به تجربه اون هستین موفق باشید ممنون از جناب بندری یکسال و نیم میشه که من پادکستای شمارو گوش میدم و چقدر احساس خوبی در من ایجاد کردن براتون بهترینا رو آرزو دارم سالم باشید

  13. اصلااااااا وجود نداشته؟😂😂😂
   منم مثل تو اصلااااا کتاب نمیخونم ولی حداقل پادکست گوش بده
   انقدر به صدا و سیما گوش میدی نتیجش هم همین میشه دیگه

  14. وقتی مغز شست و شو داده شود ، همین میشود دیگر.

  15. تو هم بشدت مستعد یک آیشمن شدن هستی چون اصلا فکر نمی کنی، خوب و بد برای تو از بالا تعریف میشه. به خودت بیا

  16. به عنوان کسی که سالهاست در المان زندگی میکنم اثار هلوکاست رو هنوز بعد از هفتاد سال در جای جای این کشور میتونم مشاهده کنم …

  17. هولوکاست وجود داشته، حکومت ما تحلیلی که اسرائیل میخواسته را در نگاهش به ماجرا اصل قرار میده که اینجوری برخورد میکنه و میرن تو فاز انکار تقریبی ، فکر میکنن اگه ظلمی که در حق یهودی ها تو هولوکاست شده رو تایید کنه معنیش موجه کردن ظلمی هست که یک عمر یهودی ها دارن به فلسطین تحمیل میکنن در صورتی که سوال اصلی اینه که یهودی هایی که انقدر آه و ناله از ظلمی که در حقشون شد سر دادن چرا از ملتی دیگه که ربطی به ماجرا نداشت انتقام گرفتن و در واقع خودشون از هولوکاست سوءاستفاده کردن برای توجیه ظلمی که هولوکاست به هیچ جاش نمی رسید و چند نسل از فلسطین را نابود کرده

 2. واقعا دم کل مجموعتون گرم من که لذت می برم از گوش دادن به پادکست های شما (ممنون من کتاب نخونو علاقه مند کردین به کتاب)

 3. ممنون از شما و کار با ارزشی که شروع کردید. همین که فرهنگ کتاب خوانی راترویج می کنید، اگر باعث شود تا حتی یک نفر بر اساس دانش، واقعیات، تجارب گذشته بشر و عقل و منطق، مسیر خود را انتخاب کند و نه بر اساس تعصبات کور، در بلند مدت و در آینده این مملکت تاثیر مثبت به جا خواهد گذاشت. چه بسا همان یک نفر در مسندی قرار گیرد که با اتخاذ تصمیمات درست و انتخاب مسیر منطقی منشاء ایجاد تحول در کشور گردد.

  1. وجود که داشته داشته ولی میگن حجمش خیلی خیلی کمتر بوده

   ولی بقولی یه عزیزی ☺بهترین قسمت خاک المان رو میدادن بهشون المانها رو مجبور میکردن شرایط زندگی رو هم براشون تهیه کنن

 4. سلام و ادب
  ضمن تشکر از زحمات خوبتان بی صبرانه منتظریم درباره این موضوع و با همین کیفیت پادکستی تهیه بفرمایید
  طی سال های 1917 تا 1919 ایران با وجود اعلام بی طرفی در جنگ جهانی اول، بیشترین آسیب را از این جنگ ویرانگر دید و در حدود نیمی از جمعیت کشور قربانی مطامع کشورهای بزرگ و استعمارگر آن دوران شدند. اسناد این قتل عام قریب به 10 میلیون نفری همچنان در ردیف اسناد طبقه بندی شده و سری انگلستان قرار دارد و این کشور هنوز هم از انتشار آن ها ممانعت می کند. گزارش زیر با توجه به کتاب “قحطی بزرگ” نوشته دکتر محمد قلی مجد نوشته شده است که یکی از منابع انگشت شمار موجود درباره هولوکاست 9 میلیون نفری ایرانیان بوده و با استناد به اظهارات شاهدان و برخی اسناد تاریخی در دسترس نوشته شده است.

  با تشکر

 5. سلام به همه دوستان
  لطفا یک نگاه هم به کتاب فیلسوف فرانسوی آقای روژه گارودی به نام «اسطوره‏های بنیادین سیاست اسرائیل» بیاندازید که خالی از لطف نیست. البته این کتاب در خصوص انکار هولوکاست هست. فکر کنم با خوندن هر دو اثر بتوان به نتیجه و درک بهتری از وجود یا عدم وجود هولوکاست دست پیدا کرد.
  با تشکر

 6. چقدر نکات جالب داره، نکاتی که حتی به خود قصه مربوط نیست ولی در ابعاد شخصیتی جالبه!
  عالیی. ممنون

 7. سلام بیشتر از ۵ بار هست که تو کل کاراتون در بی پلاس و چنل بی …
  اینطور مقرضانه و با آب و تاب از هلوکاست و یهودیان صحبت میکنید …
  امیدوارم بهای خوبی براش دریافت کرده باشید و فقط الان پیام دادم که متوجه باشید افرادی هستند که حواسشون هست …

  خیلی دور از ذهن نیست برنامتون برای آینده میشه حدس زد …

  1. اگر فردی یه نقد درست و مستدلی داشته باشه که اگر ارائه کنه انسان ها آگاه میشن نسبت به اشتباهشون خب ارائه میکنه
   اما اگر نداشته باشه تنها راهی که برای بیان حسش داره برچسب زدن بی استدلال ه.
   موضوع اپیزود برای کسانی که گوش دادن آنچنان در حقیقت مرتبط به اسرائیل نیست اتفاقا، آیشمن بهانه ایست که متوجه شیم افراد چطور درون یک سیستم با تصور درستکار و مفید بودن بر اساس قواعد سیستم از چارچوب انسانی خارج میشن و مرتکب جنایت میشن.و اینکه چطور شر برخلاف تصور ما که شیطانی و هوشمنده میتونه مبتذل هم باشه. مهم نقش بوروکراسی و ادبیات در تبدیل آدمها به پیچ های بی احساس سیستمه که طراحی شدن تا پاداش منافع شخصیشونو حداکثر کنن.
   ای کاش درسی برای ما بشه که چطور ملتی که مورد ظلم قرار میگیرن میتونن به مرور ظالم بشن.

 8. سلام اول اینکه عجییییب صداتون آرامش بخش هست بعد اینکه دنیا دنیا سپاس بابت زحماتی که می کشید…امیدوارم هیچ گاه دلسرد نشید….سه اینکه من از طریق پیج جناب آقای علیرضا امتیاز با شماها آشنا شدم…و آخرش اینکه چقدر انسان می تونه ترسناک باشه چقدر کلمات می تونند بار معنایی متفاوت داشته باشند کلی حرف هست که از بیانش عاجزم….

 9. عجیب انسان هایی هستیم !
  ب عنوان راوی یک کتاب و بیانگر نظرات شخص آرنت خلاصه گویی کردن .. من هیچ تاییدی یا تکذیبی راجع به اتفاقات تاریخی نمیبینم ..
  آقای بندری سپاسگذارم از زمانی ک میزارید و سعی در آگاه کردن جامعه دارید

 10. واقعا بهتر بود برای موضوعات تاریخی سر بحث هایی میرفتید که سرشون انقدر جدال نیست و واقعیتشون مشکوک نباشه
  البته مطمئنم اگر پادکست رو گوش کنم پند هایی داشته باشه که مث همیشه مفید خواهند بود
  اما هلوکاست…
  به هر حال ما با یه پادکست عاشقتون نشدیم که با یه پادکست بذاریمتون کنار
  پر قدرت ادامه بدید دمتونم گرم بی منت محتوا تولید میکنید

 11. از اسم کتاب آدما سطحی میتونین سوگیری سیاسی بکنن،اما افراد اهل فکر و با داشتن تفکر نقاد خیلی چیزایی که در زندگی شخصی میشه ازشون استفاده کرد و بقول علی بندری یه پله بری بالاتر .
  همچنین ای کاش کتاب ordinary man هم ترجمه بشه برای واکاوی انگیزه‌های افراد در تصمیم گیری،این کتاب‌ها برای من از دید روانشناسی تصمیم گیری ارزشمند هستند.با تشکر فراوان از بی پلاس

 12. یه مشت عقده‌ای هلوکاست رو بولد میکنند و از اخلاق حرف میزنند ولی کسی از کشتن یمنی‌ها، فشار حداکثری آمریکا به ایران یا انداختن بمب اتمی رویه سر ژاپن حرف نمیزنه و دادگاه تشکیل نداده!! آلمان نازی یک واقعیت تاریخی بوده و باید همون قدر نسبت به نازی ها یهودی ها بی تفاوت باشند که ایرانی ها حمله مغول رو. چطور چنگیزخان یک شخصیت تاریخی در کتابهای غربیهاست ازش به عنوان یک فاتح نام میبرند ولی هیتلر شیطانی میشه؟!
  جمع کن بابا صهیونیست بدبخت که اینقدر عقده ای هستی که رفتی یه آدم ناتوان و معمولی رو از آرژانتین گرفتی آوردی سرزمین غصبی اعدام کردی

  1. لطفا شما در مورد همین موضوعاتی که ذکر کردید ولابد کلی تحقیق کردید راجع بهشون کتاب بنویسید تا همگان از علمتون بهره ببریم
   فقط کوبیدن بقیه رو که همه بلدن، هنر خاصیم نیست

 13. حالم از هر چی صهیونیسته بهم میخوره. بندری بدون که ما حاضریم کل دنیامون رو بدیم اما قصاص سردار شهیدمون قاسم سلیمانی رو از این کثافتها بگیریم.

  1. …ه توی دنیای تو و ایدئولوژی تو و امثال تو.باکتلت چطوری پهلوون پنبه

 14. بسیتر ممنون از مهیا کردن کتب صوتی . برای ایرانیها در بحران کرونا و ایرانیهای مقیم خارج از کشور که به منابع مطالعاتی که به زبان فارسی باشد دسترسی ندارند، و تشکر ویژه بدلیل اینکه فایل بصورت صوتی هست و کسانیکه از مشکلات چشمی رنج‌‌ می برند راحت تر می توانند سطح سوادشون رو بالا ببرند.

 15. آقای بندری سلام
  خسته نباشین از پادکست های خوبتون هم ممنون

  با علم به اینکه نویسنده کتاب هانا آرنت هست ولی چون به نظر میرسه شما نظرتون به نظرش نزدیکتره البته در مورد ابتذال شر، میخواستم بگم در مورد عمل شر که باعث گرفتن جان آدم دیگری میشه کاربرد کلمه ابتذال خودش خیلی مبتذل و بیهوده و
  ساده انگارانه اس.

 16. سلام
  خداقوت
  ای کاش به جای اینکه به رژیم جعلی اسرائیل که مشروعیت خودش رو مدیون همین راست و دروغ‌هاست بپردازیم و به ادامه جنایات این رژیم ظالم کمک کنیم، به نسل کشی غیر انسانی در کشور خودمان در جنگ جهانی اول توجه کنیم تا جلوی این جو سازی‌های رسانه‌ای علیه این مردم مظلوم توسط استکبار جهانی گرفته بشه؛ پیشنهاد میکنم هرچه فریاد داریم بر سر آمریکا بکشیم.

  1. براثرفریاد که ۴۵ساله داری برسرآمریکامیکشی جرنخوری انشالله،صلوات

 17. بسیار عالی بود نشان داد انسان بدون پشتوانه فکری و تفکر بصورت مصداقی زندگی کند و اون وجهه انسانی و اگزیستانسیالیستی ( شرط زندگی من زندگی دیگریه ) خود را فراموش کند به ماشین تبدیل شود رضایت پیشوا را به اخلاق و نوع دوستی ترجیح دهد

 18. خیلی به این مساله هلوکاست می‌پردازی و عموما یک‌طرفه. کاش کتابی که نقدهای تاریخی درباره هلوکاست مطرح می‌کنند و موجودیت، ابعاد و اندازه، و بهره‌برداری‌های صورت‌گرفته از این موضوع رو مورد بحث قرار می‌دن رو هم تو پادکستت معرفی کنی.

 19. سلام و درود بر شما ، بسیار مجذوب پادکست شما شده ام
  از معرفی کتاب آیشمن در اورشلیم هم بسیار بهره برده ام و کلاً مرا مشتاق کرد که خیلی کتابهای دیگر هم رجوع کنم.
  امیدوارم کم لطفی بی انصافانه بعضی از دوستان به هیچ وجه تغییری در روش شما ایجاد نکنه. در جوای دوستی که از انکار هولوکاست حرف میزنه باید گفت که: «شما اصلاً کتاب رو نخوندی و حتی پادکست رو هم درست گوش ندادی»
  مطالب کتاب خیلی عمیق تر و بنیادی تر و عبرت آموزتر از این هست که شما فقط به مساله هولوکاست توجه کنی.

 20. درود و ارج . جناب آقای بندری عزیز،پویش خوبی در گسترده سازی و پیشبرد اندیشه از سوی شما رخ داده است. هر کدام از ما می توانیم با نیکو پنداشتن کارهای ناشایستی که به دلیل پنداشت نادرست در مورد دیگر قوم ها و کشور ها و آیین ها بدون خواندن و کاویدن ، دریافته ایم ، یک آیشمن باشیم.
  تن و اندیشه تان پر توان.

 21. دید خانم هانا آرنت خیلی برام جالب بود یک نگاه کاملا متفاوت و عمیق و وسیع

  ممنون آقای بندری و عباس

 22. این پادکست خلاصه کتاب اون هم کتاب غیر داستانی معرفی میکنه پس بالطبع انتظار داری اینجا لااقل محل بحث و اظهار نظر افرادی باشه که اهل مطالعه و تفکر هستند .
  بعد وقتی ملاحظه میکنی که در این محل هم کسانی هستند که مطمئنا بدون مطالعه کتاب و تنها بر اثر القائات سیاسی شروع به توهین و فحاشی میکنن متوجه میشی یک حکومت توتالیتر چطور بر افکار مردمش حتی قشر اهل مطالعه نیز تاثیر داره
  من بالشخصه یاد کتاب توتالیتاریسم همین خانم هانا آرنت افتادم

 23. تفکرات احمدی نژادی ازین دسته دیگه. هولوکاست وجود نداره. بایسکچوال نداریم و انکار وانکار وانکار
  انگاربا انکار میشه وجود یه اتفاق تاریخی مهم رو نادیده گرفت. چای تاسفه. یکم تفکرهم بدنیست

 24. ای کاش تو پادکست از موسیقیschlinders list استفاده میکردین
  امیدوارم اسمشو درست گفته باشم

 25. آقای بندری میشه توضیح بدین چرا اروپااینقدر نفرت از یهودیان داشته و هنوز هم این نفرت هم در اروپا هم آمریکا ودیگر جاهای دنیا هست آیا تمام ملتها متعصب ونادان هستند ؟ چرا قبل وبعد از جنگ جهانی سیاست غرب خارج کردن یهودیان از اروپا و جمع کردن اونها در یک نقطه ای دور در قالب صهیونیسم بوده ؟من منکر هولوکاست نیستم اما شما که تاکید بر بی طرفی و دقت در الفاظ هستید چند مرتبه تعداد یهودیان کشته شده را میلیونها نفر گفتید که خود صهیونیسم در بیشترین برآورد کل جنگ مدعی دو میلیون نفره

  1. پادکست جالب بود نحوه چینش مطالب و سخن شیوا و مطالب رسا و نتیجه گیری جالب,سوالهای خوبی توسط نویسنده مطرح شد دلیل برپایی دادگاه؟ همراهی یهودیهای صهیونیسم؟
   حال سوال اینجاست چرا مهاجرت یهودیها؟ چرا اروپا و کشورهای دیگه یهودیها رو به عنوان یه کشور مستقل در خودشون جا نمیدن؟چرا منع تحقیق هولوکاست؟ چرا تابوست؟ چرا خاورمیانه باید تقاص جنایت نازیها رو بده؟ آیا خود جنایت, برنامه ای از قبل چیده شده توسط صهیونیست ها نبوده ؟ سه سال بعد از جنگ جهانی تشکیل دولت میدن,
   خود دادگاه هم همانطور که نویسنده گفت انگار نمایشی بود! از نظر من بیشتر میخواست به نوعی به صهیونیست ها مشروعیت بده! نقش لژهای فراماسونری در ایجاد جنگ جهانی و سپس کشاندن جنگ ها به خاورمیانه؟
   سوالها زیاده,این پادکست جنبش فکر رو در زهنم ایجاد کرد, و تلاش برای مطالعه بیشتر, ممنونم از تلاشتان,
   ضمنا اگه میشه کتابی معرفی کنید یا پادکستی تولید کنید که این مسائل رو ریشه ای بررسی کنه
   سپاس

 26. عالی بود . بخصوص نتیجه گیری داستان در مورد ضرورت زندگی عاقلانه و نه صرفا عادتی .

 27. چقدرررر عالی بود
  واقعا دانش و اطلاعات زیادی در این زمینه نداشتم و دید کلی و جالبی نسبت بهش پیدا کردم
  به قول اقای بندری کتابش علاوه بر موارد ذکر شده، میتونه ادمو به تفکر و ورزش ذهنی وادار کنه.
  مثل همیشه عالی و پربار
  موفق تر باشید تیم بی پلاس

 28. قشنگ‌بود. ولی همه اینها پروژه های یهودی ساز بوده برای آرمان یهود… حتی غلو هلوکاست

 29. یعنی چی که هولوکاست اصلاً وجود نداشته؟!
  حالا ممکنه یهودیا برای مظلوم نمایی مبالغه در موردش کرده باشن ولی اصلش وجود داشته!
  چرا می خواید انقدر هیتلر رو تطهیر کنید؟!
  از یهود متنفرم…

 30. درود بر یاران جان و فرهیخته
  بنده حقیر کتاب های زیادی در مورد جنگ دوم خواندم و فیلم های زیادی هم در مورد این فاجعه انسانی دیده ام.در پاسخ به دوست گرامی آقای امید که کلا کشتار یهودیان رو منکر شده اندعرض می کنم متاسفانه بر اساس مدارک معتبر این فاجعه قطع به یقین اتفاق افتاده در مورد نظر آقای ابی هم باید عرض کنم درسته که در جنگ دوم تعداد گشتگان مسیحیان چند برابر(نه چندهزار برابر!!)یهودیان بوده ولی این تلفات انسانی ناشی از جنگ بوده و هرگز هیچ مسیحی در این دوران به دلیل مسیحی بودن کشته نشده. اما نکته ای در این جا وجود دارد که بسیار مهمه و اون این که “تاریخ را فاتحان می نویسند”قطعا اغراق در این جا اتفاق افتاده .حتی در معتبر ترین کتاب در مورد نازیسم(ظهور و سقوط رایش سوم اثر جاودانه ویلیام شایرر)نیز متاسفانه پیشرفت های اقتصادی در دوران تسلط نازی ها در آلمان و معجزه اقتصادی دکتر شاخت عملا بسیار کمرنگ جلوه داده شده.دوستان بزرگوار حول و حوش همین سالها چندمیلیون ایرانی هم به دلیل قحطی ناشی از جنگ در ایران فوت کردند ولی متاسفانه کمتر کسی از اون اطلاع داره!چون دستگاه تبلیغاتی جهانی برای این فاجعه ارزش چندانی قائل نیست.

 31. برای تامل، کتاب جالبی بود. قبلا کتاب و مطالب محدودی در این باره خونده بودم. خصوصا نقش صهیونیسم و همکاری‌ش با نازیسم! اون هم از نویسنده بیطرف و صاحب نظر.
  با آرزوی نابودی همه دستگاههای شیطانی و ضدبشری، و در راس آنها صهیونیسم

 32. غرامت از آلمان برای ساخت دولت یهودی حیاتی بود؛ولی خب بازم تاریخ رو برنده ها نوشتن دیگه!!!

  کسی بابت سوزوندن مردم توی درسدن محاکمه نشد؛آمریکایی ها هم از ژاپنی های آمریکایی تبار در اردوگاه های تجمیع برای کار اجباری استفاده میکردن.

  کوره های آدم سوزی وجود نداشته چیزی که بهش میگن کوره آدم سوزی درواقع کوره جسد سوزی بوده و کسایی که در اردوگاه ها از مریضی میمردن سوزانده میشدن.به چه دلیل ؟ چون بیماری تیفوس شیوع پیدا کرده بود و نمیشد کشته شده ها رو دفن کرد چون ویروس به خاک منتقل میشه و یا ممکنه از طریق فاضلاب ها پخش بشه.ای کاش آدما یخورده تحقیق و فکر میکردن.واسه آلمان قطعا کشتن با گلوله خیلی راحت تر از کشتن با گاز سارین بود اونم توی وضعیت جنگی که از همه ی منابع باید برای پیشبرد جنگ استفاده کرد و این مدل کشتن یهودی ها فقط هزینه بوده که اصلا با عقل جور درنمیاد ولی خب بازم خیلیا دوست دارن دروغ زیبای ملل فاتح رو باور کنن.در آخر اینکه این اردوگاه ها خیلی ایزوله نبودن مثلا در یک مورد صلیب سرخ در سپتامبر 1944 از اردوگاه آشوئیتس بازدید میکنه چون همون موقع هم شایعات اتاق های گاز مطرح بوده ولی خب اونا شایعات اتاق های گاز رو خلاف واقعیت میدونن

 33. اولا که ممنون از پادکست بی‌پلاس، دوما اتفاقا خلاصه‌ی کتاب‌ها در بسیاری از موارد بهتر از خود کتاب هستند! برای نمونه کتابی به اسم “موسیقی به مثابه درمان” کل ماجراش همینه که در عنوانش هست: می‌خواد بگه موسیقی جاهایی مانند درمان عمل می‌کند. حالا برای اثبات این موضوع چندده صفحه رو اشغال کرده و واقعا ملال‌آور شده. به جرئت می‌تونم بگم بیشتر کتاب‌ها می‌تونن به یک‌سومِ حجمشون تقلیل پیدا کنن، و اغلب حوصله‌سربر هستند. شاید هم برای مخاطب کم‌هوش نوشته شدن!
  نکته‌ی دیگر اینکه به نظر میرسه در این پادکست‌ها راوی گاهی نظر خودش رو هم مطرح میکنه که البته شاید در این کار محق باشه. به‌هر‌حال با آرزوی موفقیت‌های بیشتر

 34. بسیار مفید و زیبا بود. در نظام بوروکراتیک این چنین جنایات بعید نیست زیرا کارمندان از قدرت تفکر و تصمیم گیری انسانی استفاده نمی کنند و دستورات مافوق را بی چون و چرا انجام می دهند درحالیکه از لحاظ کارمندی کاملا ممتاز هستند. مشکل این است که سیاستمداران بالادستی شیطانی اند و کارمندان از آنها تبعیت می کنند و بستری برای انتقاد و تجدید نظر وجود ندارد و کارمندی که افق باز کند دیگر کارمند نیست!

 35. سلام آقای بندری.
  متشکرم که خلاصه ی این کتاب جالب و ارزشمند رو گذاشتید.
  این کتاب یکی از کتابهای مورد علاقه من است و کلا من به آثار خانم آرنت بسیار علاقه دارم.
  خواهش میکنم به این سبک کتابها و خصوصا دیگر آثار خانم آرنت بیشتر بپردازید.
  بسیار از زحمات شما سپاسگزارم. در بی پلاس و چنل بی کارهای ارزشمند و جالبی ارائه میکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *