گستره؛ عمق یا وسعت

تخصصی شدن یک موضوع اجتناب ناپذیر است؛ اما این تخصصی شدن عیب و نقصی ندارد؟

خلاصه کتاب گستره اپیزود ۴۶ پادکست فارسی بی پلاس
توضیحات اپیزود باز کردن

تخصصی شدن یک موضوع اجتناب ناپذیر است؛ اما این تخصصی شدن عیب و نقصی ندارد؟

نویسنده: دیوید اپستین

 متن: عباس سیدین | روایت: علی بندری

 تدوین: امید صدیق‌فر | موسیقی : پیمان عرب‌زاده 

      

نشر نوین

کتاب‌های بی‌پلاس را از اینجا  بخرید.

پشتیبانی از بی‌پلاس

با تشکر از اسپانسرهای این اپیزود: 

بوتان | اینستاگرام بوتان

 — فیدیبو

خلاصه کتاب گستره؛ عمق یا وسعت  (Range)

زیاد شنیده‌ایم که این شاخه به آن شاخه پریدن خوب نیست و نتیجه نمی‌دهد. یا اگر می‌خواهی در یک رشته یا زمینه‌ی هنری یا کاری موفق باشی باید از سن پایین شروع کنی و به صورت متمرکز در آن زمینه فعالیت کنی. متخصص شوی. اما چقدر این مدل جواب می‌دهد؟ اصلا از کجا باید بفهمیم که چه رشته و زمینه‌ای را دوست داریم، وقتی مسیرهای مختلف را امتحان نکرده‌ایم. اپستین نویسنده‌ی کتاب گستره در مقابل تخصصی شدن بیش از حد، مدل گستره و دامنه را پیشنهاد می‌دهد. حرفش این است که  غیر از تخصص نوع دیگری از تفکر هم وجود دارد که به آن نیاز داریم. تفکری که آدم‌هایی قادرند به آن بپردازند که به‌ جای تخصص، یک گستره و یک محدوده دارند. 

چرا کتاب گستره را پیشنهاد می‌کنیم؟

“اقیانوسی به عمق بند انگشت”. این عبارت را معمولا وقتی استفاده می‌کنیم که می‌خواهیم به سطحی بودن دانش و مهارت اشاره کنیم. برای همین فقط متمرکز نکات منفی آن می‌شویم. اما متخصص شدن به معنای عمیق شدن، عیب و نقصی ندارد؟ وقتی به عمق می‌رویم چه چیزی را از دست می‌دهیم؟ در خلاصه کتاب گستره جواب‌های دیوید اپستین را به این پرسش‌ها می‌بینیم.

نویسنده‌ کتاب گستره کیست؟

دیوید اپستین نویسنده کتاب گستره روزنامه‌نگار علمی و تحقیقاتی است. اپستین در زمینه علوم محیطی و روزنامه نگاری درس خوانده و کارشناسی ارشد دارد. به جز کتاب گستره، اپستین کتاب دیگری هم به نام The Sports Gene نوشته است. اما بیشتر به عنوان روزنامه‌نگار شناخته می‌شود. 

از سال ۲۰۰۶ اپستین عضو هیئت تحریریه‌ی مجله SPORTS ILLUSTRATED بود. قبل از آن هم به عنوان خبرنگار در دیلی نیوز و Inside Higher Ed کار می‌کرد. علاوه‌بر مقاله‌های ورزشی،  یادداشت‌های زیادی هم در زمینه‌ی علم نوشته. به جز فعالیت‌های روزنامه‌نگاری اپستین به عنوان محقق بوم شناسی در قطب شمال هم کار کرده. همچنین برای مدتی در یک کشتی تحقیقاتی لرزه نگاری در اقیانوس آرام کار می‌کرد.

خرید کتاب گستره

کتاب Range از دیوید اپستین را نشر نوین با نام  اصلی گستره و عنوان فرعی عمق یا وسعت سال ۹۹ منتشر کرد. لینک‌های خرید کتاب گستره در صفحه از کجا بخریم هست.

بیشتر کنجکاوی کنیم
اصل گرایی و گستره چطور همدیگر را کامل می‌کنند
اصل‌گرایی و گستره چطور همدیگر را کامل می‌کنند؟

دو کتاب اصل‌گرایی که خلاصه‌اش را در اپیزود ۳۸ پادکست بی‌پلاس و گستره که در اپیزود ۴۶ بی‌پلاس شنیدیم، موضوع‌هایی بیشتر بخوانید

گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی؟
گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی؟

یادتان می‌آید وقتی که بچه بودید چقدر جملاتی مانند «یه دقیقه صبر کن» را می‌شنیدید؟ اگر پدر یا مادر یک بیشتر بخوانید

یادگیری از مسیر دشواری مطلوب
یادگیری از مسیر دشواری مطلوب

وقتی موضوع تازه‌ای را یاد می‌گیریم هم مفاهیم تازه می‌آموزیم و هم مهارت‌های تازه. اما یادگرفتن مفاهیم فقط تکرار کردن بیشتر بخوانید

لینک‌های خرید

پشتیبانی از بی‌پلاس کمک کنید ما بیشتر و بهتر پادکست درست کنیم

33 نظر برای “گستره؛ عمق یا وسعت

 1. عالی بود.
  فقط یه موضوعی رو تا جایی که یادم میاد تو پادکستهاتون دوبار شنیدم.
  اسم خدا رو میارید.
  بعد کتابی مثل نظریه خطرناک داروین رو پادکست میکنید.
  این موجود خیالی خیلی دور از ذهنه و غیر قابل اثبات. به تاریخ که نگاه کنیم به روشنی متوجه میشیم این کلمه فقط ساخته ذهن بشر هست و دیگر هیچ.
  مخاطبهای شما ادمهای متفاوتی هستن با نگرش های متفاوت مثل جنسیت ادمها که طیف هست نه سیاه و سفید. نظر من اینه که این موضوع خیلی از یک تیم اهل مطالعه دور از انتظار هست که نامبرده بشه مگر در سمت و سوی نقدش. من میبینم با چه دقتی کلمات شیوا و نمونه ها با حوصله جمع اوری میشه برای شرح یک موضوع و به همین خاطر نمیتونم بپذیرم که نام بردن از این کلمه بر طبق عادت گذشته باشه یا تاثیر افراد دیگه. برای همین وقتی این کلمه رو که قطعا به خاطر اعتقادتون یا مصلحت بیان میکنید به نظرم رعایت افرادی که به این کلمه اعتقادی ندارن رو نکردید. و اگر مصلحت باشه که دیگه بدتر.

  خانمها و آقایان خوش آمدید.
  به عنوان مثال وقتی با این جمله مخاطبین رو فقط به دو دسته خانم و آقا تقسیم میکنیم در واقع تعدادی تو این جمع هستن که اصلا نمیخوان استریت باشن و یا اساسا استریت نیستن. خوب این وسط اینها گوشاشون رو ببندن؟ صحنه رو ترک کنن؟ بمونن و از دیده نشدن رنج ببرن؟ اونم تو جامعه ای که تبعیض شدیدی قائل میشه؟ در حالی که یا بیان جمله ای که مثال زدم، داریم مدام به جامعه میگیم که فقط و آقا و خانم وجود داره.

  و به همین صورت وقتی اسم از چیزی میبرید(خدا) که مانند گلی بی خار هست صحیح نیست چرا که بین مخاطبان شما ادمهای بسیاری هم هستن که وجود چنین کلمه ای رو کاملا دور از حقیقت و ساخته دست بشر میدونن. اونم تو سیستمی که نظام مدام از این توهم سو استفاده میکنه. و با بیان این اعتقاد، دارید به همون سیستم کمک می کنید.
  همین خدا هزار و یک عیب داره. کجاش بی خاره؟

  1. قطعا ديدگاههاي متفاوت وجود داره و قطعا خيليهامون ازشون اگاهيم
   ولي به نظر مياد همه ادم ها ، حتي افرادي كه مثلا به وجود خدا اعتقاد ندارن يا با دسته بندي ادم ها فقط به مرد و زن موافق نيستن هم با كانسپت اين موضوع اشنا هستن ،با مفهوم اين موضوع كه اكثريتي هست كه بر اين باورند ، مثلا اين موضوع كه اكثريت ادم ها جنسيت مشخصي دارند ، يا اكثريت ادم ها ( هركسي به زبان خودش و حتي شايد فقط به اقتضا جغرافياي زندگيش) به وجودي كه اونهارو خلق كرده باور دارن
   اونقدر سخت نيست پذيرش “خانم ها و اقايان”
   چون مثلا شايد بهش عادت داريم ، شنيدن “سلام ادم ها” ” سلام اقايان خانم ها به غير از اين دو جنسيت ها” “سلام ملت” “سلام” و ….. هم قابل قبوله اما شايد شنيدن عادتهامون براي اكثريت گوشنواز تر باشن

  2. با درود دوست گرامی.
   با اصل کلام شما موافق هستم. اما این بیان و لفظ احتمالا سهوی را آنقدر مهم و قابل اعتراض نمیبینم. برعکس عقیده دارم با درشت نمایی آن شاخک های عده ای که دنبال بهانه می‌گردند را تیز نکنیم. بکار بردن برخی الفاظ، آنهم احتمالا از روی عادت چندان مسئله مهمی نیست. از ورود به این گونه بحثها و ابراز عقاید در این زمینه پرهیز کنیم . همین زحمت دوستان را غنیمت شماریم و امیدوار باشیم بتوانند راهشان را ادامه دهند

  3. فقط یک سوال
   قبول داری چیزی که نمیتونی اثباتش کنی حتما وجودنداره؟

  4. بابا سخت میگیریا =)) حالا طرف این کلمه رو بگه یا نگه روی اعتقاد شما تاثیری میذاره؟ ناراحتی نداره که شما ببخش

  5. شوخی می کنی دیگه !
   اوکی شما خیلی دقیقی . ولی مشخصه نکته رو نگرفتی!
   به نظرم شما خودت پادکست تولید کن و در ابتداش به همه ی دسته بندی های حیات روی زمین سلام کن و از رنج دیده نشدنشون کم کن. کلا کلمه ی خدا رو هم از دایره واژگانت حذف کن .
   انرژی و دقتت که زیاده، ایده هم که داری چرا خودت ازش استفاده نمی کنی؟

  6. سلام
   اثبات خدا کاملا عقلانی است .
   و اگر در پی دریافت باشه قطعا میتونه پیدا کنه .
   مگر اینکه خودمون رو بخواب بزنیم .
   جوینده یاینده است .

  7. شما که اهل مطالعه هستی اول براهین اثبات خدا توسط ابن سینا و ملاصدرا (عین الربط) رو بخون بعد بیا نظر بده که خدا قابل اثبات نیست. بله کسی تا حالا خدا رو بالای منبر بعد از نماز جماعت اثبات نکرده چون یه موضوع فلسفیه و نیاز داره اول با اصطلاحات و مفاهیم فلسفی آشنا باشن. شما از اونایی هستی که 4 تا کتاب خونده خودشو علامه 10 میدونه شما بسیار خطرناک تر از آدمی هستی که هیچ کتابی تا به حال نخونده

 2. از یه سایتی تو پادکست نام بردید که از غیر متخصص ها برای کمک تو موضوعات تخصصی نظر میخوان.اگه اسم سایت تو کتاب آورده شده ممنون میشم اینجا هم بگید.
  این اپیزود من رو یاد هشتگی انداخت که در اینستاگرام دیدم.
  #چند_پتانسیلیم

  1. بله؛ برای مَن هَم جالب شد بدونم اون سایت چی هست؛ آیا کسی هست بدونه؟

 3. سلام و تشکر بسیار از زحمات شما؛
  آیا ممکنه کتاب “کار همچون زندگی” رو هم تویه اپیزودهاتون اضافه کنین؟؟
  باعث امتنان خواهد بود ????

 4. خوندن کتاب گسترده رو شروع کردم و فکر می کنم
  برای این کتاب، غیر از کتاب اصل گرایی با کتاب های “تمرکز” و “در یک چشم بهم زدن” مشترکاتی داره که خوبه هر سه تاش با هم دیده بشه تا به قول کتاب “چطور کتاب بخوانیم” بتونیم وارد فاز چهارم مطالعه یعنی مطالعه مصداقی یا موضوعی بشیم.
  این موضوع که بالاخره کجا باید رو اهداف متمرکز بشیم و کجا گسترده تر نگاه کنیم رو جالب میشه که از مجموع این سه کتاب جمع بندی کنیم.

 5. چقد کتاب عالی و پر محتوایی بود واقعا لذت بردم و خب من خودم طبق استاندارد های این کتاب بهم درس داده شده توی دوران مدرسه و خب چقد الان سپاس گزار معلم هستم که با این مسیرکتاب من رو پرورش داده
  واقعا این کتاب عالی بود و چقدر عالیه که اگه برای نوجوانان ارائه بشه و گوش بدن
  چقدر بودن دوستان و انسان هایی که بخاطر ترس از اشتباه یک مسیر رو که انتخاب میکنن تا اخرش میرن چونکه خانواده گفته این حرف کلیشه ای رو بهمون که کاریو که شروع میکنی تا تهش برو و خب این قدرت اشتباه کردن تجربه کردن رو از خیلیامون گرفتن
  موفق باشید

  1. چقدر خوبه که شما همچین تجربه ای در خصوص آموزش دوره تحصیل داشتید
   یکمی توضیح میدین که کجا درس خوندین و سیستمشون چه جوری بوده؟

 6. این اپیزود عالی بود. به شدت پیشنهاد میشه بعد از خواندن کتاب اصل گرایی این اپیزود رو گوشی بدین و یا کتاب گشتره را بخوانید.
  علی بندری و تیمشون خیلی زیبا توضیح دادند اما من اعتقاد دارم ارزش این کتاب حتی از چیزی که مشنوین خیلی خیلی بالا تره. بخصوص واسه افرادی مثل من که یک عمر درمورد مطالب توسعه فردی و کسب‌وکار مطالعه کرده و همه چا گفته میشه یه چیز رو بگیر و برو جلو. شاید این حرف منطقی باشه اما از یجایی به بعد عطش یاد گرفتن چیزای جدید آدم رو به مرز افسردگی (فقط یه چیز رو یاد بگیر) یا سرکوفت (برو هر چیزی که دوست داری یادبگیر) میرسونه.

  البته من اصل گرایی کامل و گستره کامل رو قبول ندارم. نکته ای که واسم خودم گرفتم این بود که چیز های مختلف را یاد بگیر و تا میتوانی در هر کدام عمیق شو.

 7. به نظرم این کتاب یکی از بهترین اپیزود های فصل جدید بود.
  چقدر کار زیبایی میکنید و چقدر دوستتون دارم و چه روزهایی رو با پادکست های شما به خوبی سپری کردم.
  سپاس

 8. من اون محمد نوری بالایی نیستم

  لطفا اسم موزیک هایی که استفاده می‌کنید معرفی کنید

  ممنون پیمان عرب زاده

 9. درود بر دوستان پادکست bplus
  موسیقی بی نظیر
  سپاس از پیمان عرب زاده عزیز

 10. سلام
  خیلی ممنون از زحماتتون و ازین کتاب خیلی عالی !!وقتی یک نوجوون ۱۶ ساله به اینجور کتابا گوش میده واقعا روش تاثیر میزاره و احساس میکنم چیزای خیلی زیادی بهش یاد میده و من به این فکر میوفتم که فردا صبح از خواب که پاشدم چجوری با این گفته ها خودم رو یک انسان بهتر ، باتجربه تر و افتاده و عاقل تر بار بیارم و اینا خیلیییی به من کمک میکنن
  مرسی از کتاب عالی که معرفی کردید !!

 11. سلام و ممنون
  مثل همیشه از تمام لحظاتی که پاکست شما رو گوش می دم نهایت لذت و استفاده رو بردم.
  دو نکته که خیلی مهم نیست ولی بنظرم به سادگی قابل اصلاح هست رو خواستم با شما در میون بگذارم.
  یک اینکه مرتبا از کلمه “ابزارها” استفاده میکنید که کلا یکم حتی بیانش هم ثقیل هست و خود کلمه “ابزار” جمع هست و کافی.
  دوم اینکه بنظرم درست تر اینه که در ابتدا و انتهای هر پادکست بی پلاس بجای اینکه متذکر بشید که “خلاصه کتاب” رو دارید بیان میکنید, درست تر این باشه که بفرمایید “چکیده ای از کتاب” یا “فرازهایی از کتاب” بیان میشه.
  اگر بنظرتون این اصلاحات نابجا هستند یا به هر علتی تمایلی به انجامشون هم ندارید نظر شما همیشه برای ما محترمه و باز هم از همه زحماتتون بسیار سپاسگزارم. مستدام باشید و همیشه برامون پادکستهای به این خوبی بگذارید.

 12. بسیار عالی و خیلی خوب و رون مثل همیشه ممنون (قبلا گوش داده بودم این اپیزود رو امروز به پیشنهاد استاد سرکلاس UX که حتما گوش کنیم این پیزود رو) خیلی بیشتر و با فکر بازتری اطلاعاتش رو تونستم برای خودم بازتعریف کنم. و هم ممنون از استادخانم گلشید یوسفی برای پیشنهاد عالی .

 13. سلام و عرض ادب خدمت همه دوستان و مجموعه خوب بی پلاس.
  موضوع کتاب یه بخشش رفتار منه.یعنی آدمی از این شاخه به اون شاخه پریدن و…ولی در 7 سال اخیر متمرکز روی یک موضوع.و بخش آخرش اینکه حل کردن مسئله به ساده ترین شکل ممکن.اما یک نکته وجود داره اینکه یه جای باید این شاخه و… تموم شه و به عمق مطلب بررسی.پس از قبل یه پایانی تعریف شه و از اونجا به بعد به عمق مسئله بررسی.
  تعدد و تنوع در تجربه ها منطقا ریسک کارهای بعدی رو کاهش میده اما پارامتر زمان طولانی میشه که این هم یک خطاء است.چون در عصر زندگی فست فودی هستیم و همه چیز سرعت می خواد.فقط نقل تجربه راه 40 ساله ام بود.
  به امید موفقیت همه دوستان

 14. درود فراوان ، آقای بندری از شما و گروه همکارانتان بسیار ممنون و متشکریم که کاری با این کیفیت ساخته اید بعضی از کلمات واقعا شایسته افراد می باشد لذا باید گفت درود به شرفتان که غذای روح در این سرزمین عجایب برای روح تشنه جوانان وطنی تولید میکنید. سپاس فراوان از راه های دور و نزدیک.

 15. اقای علی بندری عزیر صدای شما خیلی شفاف و تسلط شما روی مطالب خیلی بالا است و در ضمن استفاده از کلمات لاتین ضمن یادگیری کلمات مهم زیان انکلیسی
  جذابیت کاررا به شدت می افزاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *