skip to Main Content
موفقیت به چه چیزی بستگی ندارد؟

موفقیت به چه چیزی بستگی ندارد؟

نویسنده: بهجت بندری

کتاب فرمول چی میگه؟

اگر موفقیت برای شما مهمه و می‌خواین بدونین چرا بعضی‌ها موفق می‌شن یا چرا با این همه استعداد و تلاش موفق نشدین لازمه بدونین موفقیت به چه چیزهایی وابسته نیست. اصلی‌ترین و امیدبخش‌ترین حرف کتاب فرمول اینه که اگر تا الان در رشته‌ای که فعالیت می‌کنین به موفقیت نرسیدین شاید مشکل از استعداد، توانایی یا تلاش شما نباشه. قبل از توضیح درباره اینکه کتاب فرمول چی میگه؟ باید بگم تعریف موفقیت چیه، اون هم از دید باراباشی نویسنده کتاب.

تعریف موفقیت چیه؟

یه وقتی من برای خودم هدف شخصی می‌ذارم، وقتی به اون هدف شخصی می‌رسم رضایت درونی دارم و احساس موفقیت می‌کنم. اشتباه هم نیست، اتفاقا این موفقیت چیزیه که توی زندگی شخصی بهش نیاز داریم و به پیشرفت و رضایتمون هم کمک می‌کنه.

اما یه مدل دیگه‌ای هم از موفقیت هست. تصور کنین الان بریم توی خیابون و به صورت کاملا رندوم از ۵۰ نفر بخوایم اسم سه نفر از کسایی که به نظرشون در نویسندگی، ورزش، بازیگری یا هر حوزه‌ی دیگه‌ای موفق هستن رو بنویسن. به نظرتون این لیست‌های سه تایی، اشتراکاتی دارند؟ جواب مثبته. در هر زمینه‌ای آدم‌هایی هستند که تونستن نظر اکثریت رو جذب کنن و به نظر عموم موفق بودن.

موفقیت‌های قابل سنجش

مدل اول یعنی موفقیت فردی قابل سنجش نیست، این مدل از موفقیت خیلی درونیه و فرمول و قانون مشخصی نداره. مثلا اگر من آدم کمال‌گرایی باشم هدف‌هایی که برای خودم می‌ذارم و جایی که فکر می‌کنم با رسیدن بهش رضایت خاطر پیدا می‌کنم خیلی متفاوت از آدم سهل‌گیره. یا اینکه سابقه‌ی پیشینی من باعث میشه موفق بودن برام جور دیگه‌ای تعریف بشه. اگر من میانگین نمره‌ی ریاضیم ۱۲ باشه و بعد از تمرین و ممارست زیاد به ۱۵ برسم این برام موفقیته اما اگر توی همون کلاس میانگین نمره‌ ۱۵ باشه، رسیدن من به نمره‌ی ۱۵ موفقیت چشمگیری نیست.

چیزی که باراباشی نویسنده‌ی کتاب دنبال سنجش و فرموله کردنش هست موفقیت نوع دومه. یعنی می‌خواد ببینه چی میشه که بعضی افراد توی اون لیست‌ها به صورت تکراری اسمشون نوشته میشه و از نظر جامعه آدم‌های موفقی محسوب می‌شن. این مدل موفقیت کاملا قابل سنجشه و می‌بینیم که قابل پیش‌بینی هم هست. حتی میشه قوانین مشخصی براش درآورد و با درصد بالایی اطمینان داشت که با این قوانین به نتیجه یعنی موفقیت می‌رسیم.

موفقیت به چه چیزی بستگی ندارد؟

 سوال اصلی که کتاب بهش جواب می‌ده اینه که قوانین موفقیت چیه؟ ولی درکنارش هم به ما میگه که موفقیت به چه چیزهایی بستگی نداره. این جا این مدلی می‌خوایم نگاه کنیم بهش. می‌خوایم بگیم موفقیت به چه چیزهایی ربطی نداره.  

  • اولین چیزی که باید بدونیم اینه که موفقیت صرفا نتیجه‌ی عملکرد ما نیست. توی این مدل از موفقیت مهم اینه که از نظر بقیه عملکرد ما چه مدلی درک میشه و ادراک اونا از ما چیه. برای همین صرفا تمرکز کردن روی عملکرد و تلاش و کوشش شبانه‌روزی مارو به موفقیت نمی‌رسونه.
  • دومین نکته اینه که موفقیت در منطقه‌ی مافوق بشر اتفاق نمی‌افته. یعنی همه‌ی ما برای ارائه‌ی عملکرد محدودیت داریم، حتی اون‌هایی که به موفقیت می‌رسن. همین محدودیت نشون می‌ده خیلی وقت‌ها اختلافی در عملکرد آدم موفق با بقیه وجود نداره. چیزهای دیگه‌ای دستشون تو کار بوده تا اون آدم به خصوص موفق شده. مثلای خطای انسانی داورهایی که عملکرد شرکت کننده‌ها رو قضاوت کردن.  پس اگر هنوز به موفقیت نرسیدیم ممکنه فاصله‌ای هم باهاش نداشته باشیم.
  • نکته‌ی سوم به ما میگه موفقیت عادلانه تقسیم نمی‌شه. بسیاری از پروژه‌های شکست خورده، لزوما پروژه‌های بی‌کیفیتی نبودن، تنها عاملی که اون‌ها رو از گردونه‌ی موفقیت بیرون انداخته اینه که حمایت اولیه ازشون نشده. اگر شایستگی ما در انجام کاری با یه موفقیت همراه باشه برامون موفقیت بیشتری رو در آینده پیش میاره. در کنار شایستگی چیزی که برای موفقیت نیاز داریم روشن شدن موتور تقدم امتیازیه. این موتور رو شایستگی و عملکرد ما به تنهایی نمی‌تونه روشن کنه.
  • توی نکته‌ی چهارم باراباشی به ما نشون می‌ده اگر توی تیم می‌خوایم کار کنیم و موفق باشیم، لازم نیست که همه‌ی همکارامون ستاره‌های درخشانی باشن. جمع کردن ستاره‌ها کنار همدیگه و ساختن یه تیم با اون‌ها لزوما باعث موفقیت اون تیم نمیشه. توی همچین شرایطی مهم رابطه‌ی آدم‌ها با هم و فرصت برابریه که امکان همکاری اعضای تیم رو کنار هم به وجود میاره. اما اگر در نتیجه‌ی این همکاری تیم به موفقیت برسه، همه‌ی اعضا سهم برابری از این موفقیت نمی‌برن. یعنی پاداش این موفقیت برابر تقسیم نمیشه. پاداش به کسی می‌رسه که ناظرها فکر می‌کنن سهمش در موفقیت تیم بیشتر بوده. حتی اگه همچین ادراکی با واقعیت نخونه.  واقعا اینطور نباشه.
  • و در نهایت قانون پنجم موفقیت به ما نشون می‌ده که ناب بودن، هیجان‌انگیز بودن و تازگی یه ایده باعث موفقیت و پیشرفت نمی‌شه. در واقع ارزش یه ایده به تنهایی عامل کلیدی موفقیت نیست. اجرای ایده نقش مهمی توی میزان موفقیتش داره،  همین نحوه‌ی اجرا بارها باعث شده ایده‌های تازه شکست بخورن و یا ایده‌هایی که در نگاه اول چندان جذابیتی نداشتن به خاطر شکل اجراشون به موفقیت رسیدن. تا وقتی که ما مقاومت و استمرار در کارمون داریم هر ایده‌ای ممکنه باعث موفقیتمون بشه.

این نکته‌ها و قوانین به ما نشون می‌دن چه چیزهایی باعث موفقیت آدم‌ها نیست و در کنارش مکانیزم پشت موفقیت چه مدلی کار میکنه. وقتی این مکانیزم‌هارو خوب بشناسیم می‌تونیم نابرابری در رسیدن به موفقیت رو کم کنیم. یعنی اگر استعدادی در اطرافیانمون می‌بینیم که به دلیل نا آشنا بودن با مکانیزم‌های موفقیت به بن بست رسیده می‌تونیم موتور تقدم امتیازیشون رو روشن کنیم و هلشون بدیم که توی مسیر درستی قرار بگیرن. این کار به ما هم کمک می‌کنه تا شبکه‌ای از آدم‌های موفق دورمون باشن و خودمون هم به موفقیت برسیم.  

حرف‌های باراباشی و نتایج تحقیقاتش به درد خیلی‌ها می‌خوره. یکی از بهترین چیزهایی که این کتاب یادمون می‌ده اینه که اگر تاالان در رشته‌ای که فعالیت می‌کنین «موفق» نشدیم شاید مشکل از استعداد، توانایی یا تلاشمون نیست. باراباشی بهمون می‌گه که به جز اینها دیگه کجاها می‌شه دنبال دلایل موفق نشدن و راه‌های موفق شدن گشت. 

اگر علاقه‌مند شدین بیشتر درباره کتاب فرمول بدونین، این پیشنهادها راهگشان

چطور کتاب خلاصه کنیم یا چطور کتاب بخوانیم
چطور کتاب خلاصه کنیم یا چطور کتاب بخوانیم؟ (بخش دوم)

در بخش اول یادداشتم با موضوع چطور کتاب خلاصه کنیم یا چطور کتاب بخوانیم؟ گفتم که هنگام مطالعه‌ی هر کتاب بیشتر بخوانید

ذهن های دیگر
<‌/‌ ذهن های دیگر ‌>‌؛ بازوی اختاپوس چه ارتباطی با هوش مصنوعی دارد؟

در قطار بودم، و در ذهنم تلاش می‌کردم دو دنیا و اتفاق‌هایی که در آن‌ها روی می‌دهد را بر هم بیشتر بخوانید

جلوگیری از افسردگی با کار معنی‌دار
کار معنی‌دار

نویسنده: علی بندری جلوگیری از افسردگی با کار معنی‌دار یوهان هری در کتاب روابط از دست رفته می‌گفت نه رابطه بیشتر بخوانید

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×Close search
Search