skip to Main Content
چطور کال نیوپورت کار عمیق را نوشت؟

چطور کال نیوپورت کار عمیق را نوشت؟

 در نامه‌ی هشتم  از سری خبرنامه‌های پادکست بی‌پلاس از کال نیوپورت و کار عمیق حرف زدیم. در این مطلب از وبلاگ بی‌پلاس متن خبرنامه هشتم رو با اندکی تغییر منتشر می‌کنیم.
نویسنده: آمنه محمدی

نوشتن با تمرکز  از روی دست کال نیوپورت

نوشتن، نمونه‌ی کلاسیک از کاریه که نیاز به تمرکز داره. اگر نتیجه‌ی این نوشتن ارزشمند باشه و کیفیت بالاتر از متوسط هم داشته باشه بهش می‌گیم «کار عمیق».
هرچی راحت‌تر و برای مدت طولانی تمرکز داشته باشیم، نویسنده‌‌ی موفق‌تری می‌شیم. از نظر تاریخی هم که نگاه کنیم، نویسندگان صاحب نام، از تکنیک‌های کار عمیق استفاده کردن و توی زندگی و نویسندگی نوآور و موفق بودند. ممکنه نگفته باشن کار عمیق کردیم، اما مسیرشون همین بوده. در واقع اسم کار عمیق رو کال نیوپورت گذاشت روی کارهایی که نتیجه‌اش با کیفیت و ارزشمند بود.

کدوم کار سطحی و کدوم کار عمیقه؟

کال نیوپورت دو مدل کار رو از هم تفکیک می‌کنه. کار عمیق، اون کاری می‌شه که باید موقع انجامش از تمام استعداد و ظرفیت ذهنی‌ که داریم استفاده کنیم. این نوع کار توی فضای کسب و کار امروز و برای تولید محصول با استاندارد بالاتر از متوسط خیلی به درد می‌خوره. ارزشمنده، کم‌یابه و البته هدفمنده.
کار کم‌عمق، منظور کارهای غیرشناختی و غیرمهارتیه که اغلب نیاز به تمرکز کامل و حذف حواس‌پرت‌ کن‌ها نداره. کار کم عمق اثر خلاقانه‌ای ایجاد نمی‌کنه و تکرارش آسونه. بیشتر کارهایی که ما انجام می‌دیم از این دست کار می‌شن.
نوشتن به نظر کال یکی از کارهای عمیقیه که ما می‌تونیم انجام بدیم. معنیش این نیست که هر تولید متنی کار عمیقه. مثلا ای‌میل زدن یا خیلی از گزارش‌های روزانه‌ یا حتی گزارش‌های تحلیلی که می‌نویسیم، با اینکه نوشتن هستن، اما کار عمیق نیستن. منظور از نوشتن خلق متنیه که ایده‌ی نو توش باشه یا یه اثر ماندگاری بشه.

 خلاصه کتاب کار عمیق رو بشنوید

کتاب کار عمیق چطوری نوشته شد؟

کال نیوپرت وقتی روی یه کتاب کار می‌کنه، ساعت کاریش از اول صبح شروع می‌شه. قبل از صبحانه، قبل از اینکه لباس کار بپوشه، فقط از رختخواب به سمت لپ تاپ می‌چرخه و شروع به نوشتن می‌کنه. می‌گه من نویسنده‌ی بی‌قراری‌ام، به این معنی که موقع نوشتن، با لپ تاپم، اطراف خونه و حیاط سرگردونم.
برای شروع نوشتن کتاب، مدلش این جوریه که دوست داره یک راست به سمت نوشتن شیرجه بزنه. نوشتن رو به کوه یخ تشبیه می‌کنه. مثل کوه یخ که بخش بزرگی ازش زیر آب پنهانه، بخش‌های بزرگی از کار‌هایی مثل خواندن و تفکر هم زیر هر صفحه نوشته مخفی شده. برای انجام این فعالیت‌های مخفی، پیاده روی طولانی به کال کمک می‌کنه و هرچه کتاب سخت‌‌تر باشه، بیشتر وقت برای پیاده روی در جنگل می‌ذاره تا با خودش بی سر و صدا صحبت کنه.
با این آمادگی قبلی، وقتی شروع به نوشتن می‌کنه، می‌دونه که می‌خواد چی بگه و منابعش رو هم آماده کرده. از این به بعد دیگه بیشتر توجهش روی هنر نوشتن متمرکز می‌شه. مثلاً نوشتن مقدمه جذاب و قانع کننده که می‌تونه سخت‌ترین قسمت نوشتن باشه.
چیزی که فراموش می‌کنیم معمولا در مورد نوشتن با تمرکز، اینه که یه مهارته و باید تمرین کنیم تا یاد بگیریم. خیلی از ما این نکته رو فراموش می‌کنیم و اولین تلاش‌هامون رو برای نوشتن ناامید کننده و بی‌فایده می‌بینیم. همین می‌شه که زود دل‌سرد می‌شیم و رها می‌کنیم این مسیر رو. برای همین کال هشدار می‌ده بهمون که قبل از شروع اولین پروژه‌ی بزرگ نوشتن، باید آمادگی شناختی کسب کنیم.
همون طور که قبل از یه ماراتن آمادگی جسمی لازمه، اینجا هم اول آمادگی شناختی باید کسب کنیم. این معنیش چیه؟ یعنی اگه قبل از نوشتن، مدتی از کارهایی که تمرکز رو به هم می‌زنه مثل شبکه‌های اجتماعی، پرهیز کنیم توی نوشتن موفق‌تر می‌شیم.

درباره شبکه‌های اجتماعی و اثراتشون نیوپورت توی کتاب مینیمالیسم دیجیتال بیشتر توضیح داده. علی و عباس توی برنامه‌ی لایوی که داشتن کمی درباره این کتاب صحبت کردن.

کدوم نویسنده‌ها با تکنیک کار عمیق کتاب نوشتن؟

کال نمونه‌هایی رو هم برای تایید تکنیک‌های نوشتن با تمرکز می‌آره. مثلا کتاب ماجراهای تام سایر رو مارک تواین بخش زیادیش رو توی تعطیلات تابستانی نوشته. اون هم توی یه کلبه‌ای تو مزرعه کوری نیویورک. مارک برای اینکه حواسش پرت نشه و بتونه تمرکزش رو حفظ کنه توی یک اتاق تنها کار می‌کرد. این اتاق به قدری از ساختمون اصلی دور بود که خانواده برای صرف غذا با شیپور صداش می‌‌کردن!
یه مثال دیگه هم جی کی رولینگ نویسنده موفق هری پاتره. رولینگ از رایانه استفاده می‌کنه. اما وقتی داشت رمان‌های هری پاتر رو می‌نوشت کاملاً از رسانه‌های اجتماعی غایب بود. جالبه دقیقا این دوره هم زمان بود با پیشرفت و محبوبیت فناوری بین شخصیت‌های اجتماعی. کارمندای رولینگ بالاخره پاییز سال ۲۰۰۹، وقتی داشت روی خلأ موقت کار می‌کرد، در توییتر حسابی به نامش باز کردن؛ در یک سال و نیم اول بعد از افتتاح حساب تنها یک توییت ازش منتشر شد: “این حساب واقعی من است، اما متأسفانه چیز زیادی از من نخواهید دید، چون قلم و کاغذ فعلا اولویت اول من است.
توصیه‌های کال برای نوشتن با تمرکز شبیه همون‌هاییه که برای کار عمیق گفته:

  • خودت رو از دنیای مجازی دور کن
  • به خودت یک زمان مشخص برای نوشتن بده
  • برای تکمیل زیر بنای نوشتن (کوه یخ)، قدم بزن و ورزش کن

خرید کتاب کار عمیق

هیجان‌زده کتاب رو نخونیم

بعد از اینکه کال نیوپورت کار عمیق رو منتشر کرد، خیلی سریع پرمخاطب شد این کتاب. اینکه چند درصد از اون آدم‌ها پایبند موندن به تمرین‌های کتاب رو نمی‌دونیم. شاید اصلا مهم هم نباشه. اما چیزی که مهمه اینه که همه‌ی خواننده‌های کتاب رولینگ یا مارک تواین نشدن. البته این معنیش این نیست که کار عمیق انجام ندادن. معنیش اینه که حواسمون باشه این کتاب معجزه قرار نیست بکنه.
همه‌ی آدم‌هایی که ورزش می‌کنن قهرمان نمی‌شن. ولی ورزش کردن به بالا بردن کیفیت زندگی آدما کمک می‌کنه. همه‌ی ماهایی که این کتاب رو می‌خونیم یا شروع می‌کنیم به پیاده کردن تکنیک‌های کار عمیق، آثار جاویدان قرار نیست خلق بکنیم. اگر حتی کمی هم حواس جمع‌تر کار کنیم، این کتاب اثر بخش بوده برامون. ضمن اینکه مهارت‌های این مدلی نیاز به تمرین و ممارست دارن. با یه روز و یه ماه ورزش کردن بدنمون ورزیده نمی‌شه. با پیاده کردن یک بار و دو بار این روش‌ها هم نمی‌شه به کار عمیق رسید.

  • تصویر این نوشته را از یادداشت «چطور روزمون رو بهتر بسازیم» در سایت getpocket برداشتم که تصویرسازی‌اش را Gosia Herba انجام داده.
کار عمیق

خلاصه کتاب کار عمیق (Deep work) کار عمیق چیه؟ کاری که بدون وقفه و مزاحمت، متمرکز و با توانایی‌های وجودی بیشتر بخوانید

تمرکز

خلاصه کتاب تمرکز کتاب تمرکز نوشته دانیل گلمن به این سوال پاسخ می‌ده که چگونه و به صورت ارادی بتونیم بیشتر بخوانید

کی ترفندهایی برای زمانسنجی عالی
دنیل پینک در کتاب کی از چی حرف می‌زنه؟

چه زمانی برای چه کاری مناسب است؟ در اپیزود ۳۷ پادکست بی‌پلاس کتاب کی ترفندهایی برای زمان‌بندی عالی از دنیل بیشتر بخوانید

0 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×Close search
Search