پیشنهاد پادکست فارسی کتاب – قسمت چهارم

معرفی پادکست‌های فارسی درباره کتاب و خلاصه کتاب

پیشنهاد پادکست فارسی درباره کتاب و خلاصه کتاب

این قسمت چهارم پیشنهاد پادکست فارسی کتاب است. در سه قسمت قبلی چند تا از پادکست‌های فارسی در مورد کتاب یا خلاصه‌ی کتاب‌ها رو معرفی کردم.

این قسمت از دو تا پادکستی می‌گم که یک کتاب مشخص رو در اپیزودهای پشت سر هم تعریف کردند و همین طور دو پادکست دیگر که از کتاب صحبت می‌کنند یا در اپیزودهایی کتاب‌های مختلفی رو روایت می‌کنند. اگر شما هم در دنیای کتاب‌ها کنجکاوی دارید و پادکست فارسی شنیدنی می‌شناسید که ما در این چهار قسمت نرفتیم سراغش، منتظر کامنت‌تون هستم.

پیشنهاد پادکست فارسی کتاب – قسمت اول

پیشنهاد پادکست فارسی کتاب – قسمت دوم

پیشنهاد پادکست فارسی کتاب – قسمت سوم

نویسنده: گیتی عاصمی

پادکست فارسی رواق

پادکست فارسی رواق
پادکست فارسی رواق

پادکست رواق رو فرزین رنجبر تولید می‌کنه و با رویکردی روانشناختی رفته سراغ روانشناسی اگزیستانسیال. پادکست رواق با کتاب روانشناسی اگزیستانسیالیسم یالوم شروع شد و توی ۶۶ اپیزود مبانی فکری و روش و ادبیات یالوم رو معرفی کرد. فرزین رنجبر تا امروز چند پرونده و یا به قول خود پادکستر اسپین آف و اپیزودهای فرعی داشته که دسترسی کامل به اون اپیزودها رایگان نیست. احتمالا پرطرفدارترین پرونده‌ش تعریف کتاب روانشناسی اگزیستانسیال از الوین یالوم بوده. کتابی که با رویکرد هستی‌گرایی حرف از عمیق‌ترین لایه‌های احساسی ما آدم‌ها می‌زنه: غم، ترس، آرزو.

اگر شنیدن پادکست روانشناسی برای شما جذابه پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی با روانشناسی اگزیستانسیال پادکست رواق رو فارغ از زمان انتشار از اولین اپیزودش بشنوید که به خوبی جزئیات مختلفی در مورد کتاب روانشناسی اگزیستانسیال و اروین یالوم نویسنده‌اش تعریف می‌کنه.

 

 

پادکست فارسی ناوکست

پادکست فارسی ناوکست درباره کتاب انسان خردمند
پادکست فارسی ناوکست

ناوکست یکی دیگه از اولین پادکست‌هاییه که یک کتاب رو از اول تا آخر تعریف کرده. اون هم چه کتابی؟ کتاب Sapiens: A Brief History of Humankind از یووال نوح هراری که احتمالا با عنوان انسان خردمند به گوشتون خورده.

روشن ـتولیدکننده‌ی پادکست ناوکست‌ـ از اپیزود اول کتاب Sapiens رو با ترجمه‌ی مستقل خودش از انگلیسی به فارسی برای ما تعریف می‌کنه. اگر پادکست تاریخی دوست دارید، اگر فرصت کتاب‌خوندن ندارید و طرفدار کتاب صوتی هستید، اگر روایت و قصه‌گویی واسه‌تون جذابه و اگر دنبال کتابی هستید که در درک‌ انسان و این که از کجا آمدیم و بهر چه بودیم و چی شد که همچین شد، کمکتون کنه بدون شک پیشنهاد من به شما شنیدن پادکست فارسی ناوکست، تعریف کتاب انسان خردمنده. روشن توی سایت پادکست از این گفته که در آینده سراغ دو تا کتاب دیگه از هراری میره. کتاب Homo Deus a brief history of tomorrow و 21 lessons for the 21st century.

 

 

پادکست فارسی کتاب جیبی

پادکست فارسی کتاب جیبی
پادکست فارسی کتاب جیبی

کتاب جیبی پادکست خلاصه کتاب فارسیه از مهدی بهمنی. تا امروز که دارم این پیشنهادهای پادکستی رو می‌نویسم، کتاب جیبی شصت و یک اپیزود منتشر کرده؛ امیدوارم بیشتر و بیشتر بشه. تولیدکنندگان این پادکست در هر اپیزود خلاصه‌ی کتابی رو که خوندن برای ما هم تعریف می‌کنند. سلیقه‌ی کتابی پادکستر متنوع هست اما بیشترشون از دسته‌ی کتاب‌های توسعه فردی یا روانشناسی هستند. پادکست کتاب جیبی جمعه‌ها منتشر میشه. پیشنهاد می‌کنم در اپلیکیشن پادکست‌تون سرچ کنید کتاب جیبی، مشترکش بشید، یه چرخ در این شصت و یک اپیزود بزنید (درست مثل میز پرفروش‌های کتابفروشی‌ها) و یکی که بیشتر توجه‌تون رو جلب می‌کنه پخش کنید. تازه‌ترین اپیزود پادکست کتاب جیبی خلاصه کتاب آدم‌هاس سمی از لیلیان گلاس بوده اما پیشنهاد من: کتاب ایکیگای یعنی اپیزود پنجاه و پنجم پادکست فارسی کتاب جیبی.

 

 

پادکست فارسی خوره کتاب

پادکست فارسی خوره کتاب
پادکست فارسی خوره کتاب

خوره کتاب رو زوج کتاب‌باز یعنی شیما و هاتف تولید می‌کنن. چه دنبال کتاب صوتی مفصل باشید و چه دوست داشته باشید خلاصه کتاب رو بشنوید یا حتی از دنیای نویسنده‌ها بدونید، خوره کتاب می‌تونه خوشحال‌تون کنه. به خصوص اگر کنجکاوی شما همسو با کنجکاوی اخیر تولیدکنندگان پادکست خوره کتاب باشه که نوشتند: به نقل از کتاب‌ها براتون از آزادی می‌گیم.

پادکست خوره کتاب تا امروز پنج تا مجموعه منتشر کرده که بعضی از این مجموعه‌هاش چند فصل دارن. توی قسمت سوم یادداشت معرفی پادکست فارسی درباره کتاب و خلاصه کتاب یک بار رفتم سراغ این پادکست و معرفیش کردم اما پروژه‌ای که الان شیما و هاتف روش کار می‌کنن آزادیه و می‌خوان برن سراغ جنبه‌های مختلف آزادی. و از کتاب‌هایی می‌گن که توشون به جنبه‌های روانشناسی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، تاریخی و مذهبی آزادی پرداخته شده باشه. توی این پروژه جدیدشون تا حالا کتاب سرچشمه‌ها و تاریخ خودآگاهی از اریک نویمان، طرح‌واره‌های معنا از جردن پیترسون و قانون از فردریک باستیا رو معرفی کردن.

 

دنیای پادکست فارسی هر روز داره رنگارنگ‌تر می‌شه و وقتی تنوع محتوا بیشتر باشه کیف ما مخاطب‌ها هم از شنیدن چیزی که باب دل‌مونه بیشتره. یکی از بهترین راه‌ها برای حمایت از پادکست‌ها اینه که بشنویم و اگر دوست داشتیم به بقیه هم معرفی کنیم. شما هم اگر پادکست کتابی می‌شناسید که خوش‌تون اومده همین جا کامنت بذارید.

اگر باز هم دنبال پادکست‌های فارسی در موضوعات مختلف هستید ما در وبسایت چنل‌بی هم خیلی وقت‌ها پادکست فارسی و گاهی غیر فارسی معرفی می‌کنیم. آخرینش پادکست‌هایی در مورد جنگ روسیه و اوکراین.

 

بیشتر کنجکاوی کنیم
معرفی پادکست درباره کتاب
معرفی پادکست فارسی درباره کتاب و خلاصه کتاب- قسمت سوم

در قسمت سوم از پیشنهاد پادکست‌ کتاب رفتیم سراغ پنج تا پادکست فارسی دیگه که هر کدوم با نگاه و بیشتر بخوانید

معرفی پادکست انگلیسی درباره کتاب
معرفی چند پادکست پرطرفدار کتاب به زبان انگلیسی

اگر اهل شنیدن پادکست‌های انگلیسی باشیم چیزی که خیلی به چشم‌مون میاد تنوع موضوعی محتواست. مثلا درباره کتاب می‌شه از بیشتر بخوانید

پیشنهاد پادکست درباره کتاب
معرفی پادکست‌ فارسی درباره کتاب و خلاصه کتاب – قسمت دوم

در قسمت اول این پست، با شش تا از پادکست‌های فارسی آشنا شدیم که کتاب معرفی می‌کنن و یا خلاصه‌ بیشتر بخوانید

3 نظر برای “پیشنهاد پادکست فارسی کتاب – قسمت چهارم

  1. به نظرم فارکست رو هم به لیست بعدی اضافه کنید خوبه ‌ ‌بادكست خوبیه
    منظورم فاركست بوكس هستش

  2. سلام
    لطفا پادکست ” دغدغه ایران” به کوشش دانشمند محترم ” محمد فاضلی” را هم معرفی کنید. بسیار عالی و پر محتوا و آموزنده است. برای هر ایرانی پیشنهاد می شود.
    ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *